במזרח, שולפים מחט על כל כאב ראש קטן. וזה מתחיל להיות כך גם במערב, עם יותר אנשים שמטופלים בדיקור סיני ויותר מחקרים שמנסים לפענח את מה שהסינים הבינו כבר מזמן.

חדשות הדיקור- המחקרים החדשים ביותר על דיקור סיני. והפעם: בעיות ילדים שכיחות.

גזים (Colic)
בין10% ל-15% מהתינוקות סובלים מקוליק וכל הורה יספר לכם כמה לא נעימה החוויה הזאת יכולה להיות. ברפואה המערבית מאמינים שהבעיה שייכת לתחום של מערכת העיכול, עם אופציה לתגובה אלרגית של הגוף. הסינים קוראים לזה תקיעות בצ'י של הכבד, או חוסר הרמוניה בין הטחול לקיבה. אבל, לפי מחקר שנערך באוניברסיטת לונד (Lund) בשבדיה, גם התינוקות וגם ההורים יכולים לנשום לרווחה. המחקר מראה כי דיקור סיני עוזר לטיפול בבעיה אצל תינוקות. 90 תינוקות, בגילאים שבועיים עד שמונה שבועות, התנדבו להשתתף במחקר. הם קיבלו ששה טיפולים של דיקור סיני, על פני תקופה של שלושה שבועות. התינוקות שהשתתפו במחקר עמדו בכל הקריטריונים: כולם נולדו אחרי שבוע 36, וסבלו ממתקפת קוליק במשך לפחות שלוש שעות, לפחות שלוש פעמים בשבוע. אם זה נשמע שתינוקות ומחטים לא הולכים ביחד, משך הזמן בחדר הטיפול הסתכם בחמש דקות על השעון. המחטים בהם משתמשים לדיקור ילדים הן עדינות יותר, הן לא הוחדרו לעומק, ומשך זמן הטיפול היה קצר יותר (2 דקות לילדים בהשוואה ל- 20 דקות למבוגרים בדרך כלל). המחטים הוחדרו בדיוק לאותה נקודת דיקור. פעם ביד ימין ופעם ביד שמאל. התוצאות הראו כי הטיפול בדיקור סיני קיצר את משך התפרצות הכאבים, והפחית את עוצמת הבכי בקרב תינוקות. החשיבות של המחקר היא לא רק שדיקור סיני הוא טיפול אופציונאלי לבעיה. אלא שהוא עזר לטפל בבעיה ללא חשש מתופעות לוואי.


עין עצלה (Amblyopia)

בין 2% לחמישה אחוזים מהאנשים סובלים מאמבליופיה, או מה שנקרא גם עין עצלה, בעיית הראייה השכיחה ביותר בקרב ילדים. במחקר שפורסם החודש בכתב העת Archivesof Ophthalmology ונערך בפועל בסין, דיקור סיני יכול להיות אלטרנטיבה למדבקות שמשמשות לטיפול בבעיה. במהלך המחקר נבחנו 88 ילדים מסין, בגילאים 7-12 שסבלו מעיין עצלה והשתמשו במשקפי ראייה לפחות במשך 16 שבועות לפני תחילת המחקר. הילדים חולקו בצורה רנדומאלית לשתי קבוצות. בקבוצה הראשונה (45 ילדים) השתמשו בטיפול הקונבנציונאלי שכולל חבישת מדבקה על העין החזקה למשך שעתיים ביום. בקבוצה השניה (43 ילדים) הילדים טופלו בסדרה שכללה חמישה טיפולים של דיקור סיני בשבוע, בנקודות דיקור שלפי הרפואה הסינית נחשבות לנקודות קלאסיות לראייה. המחקר כולו נמשך 25 שבועות. בשתי הקבוצות, הילדים ראו שיפור (תרתי משמע) בבעיה: 42% מהילדים בקבוצת הדיקור הסיני, בהשוואה ל-17% מהילדים בקבוצה השניה.

הרטבת לילה (Enuresis)

הרטבת לילה היא יותר בעיה מטרידה מאשר סיבה לדאגה. היא נחשבת שכיחה בגיל 6, אצל רוב הילדים היא תעבור לבד ובקבוצת הגיל 8-11 פחות מ-5% מהילדים משיכים לסבול ממנה. לא בדיוק ברור מה גורם להרטבת לילה, אבל מניחים שזה שילוב של גורמים כמו שלב התפתחותי, שינויים (למשל בתבנית השינה) ובעיות פיסיות (מבניות, או הורמונאליות).  במקרים שהבעיה לא עוברת, קיימות טכניקות שונות לשליטה חיצונית בשלפוחית, חלקן כוללות טיפול תרופתי. הורים רבים לא מרגישים נוח (ובצדק) עם טיפול תרופתי. במקום הזה, רפואה סינית יכולה לעזור. ברפואה הסינית מאמינים כי הרטבת לילה נובעת מחולשה של הכליות, או של הטחול. ברגע שמאתרים את הבעיה, הטיפול הוא מאוד פשוט. שיטות טיפול שונות של הרפואה הסינית נבחנו במחקרים עם שיעורי הצלחה גבוהים בהשוואה לשיטות טיפול קונבנציונאליות. אחת מהן היא סו-ג'וק, שיטת טיפול קוריאנית, שמשתמשת בלחיצות על גבי נקודות מסוימות על גבי כף היד (ללא מחטים). 33 הילדים שהשתתפו במחקר שנערך באוניברסיטת מרילנד (Maryland), חולקו בצורה רנדומאלית לשתי קבוצות. כל הילדים היו בגיל 5-13 וכולם סבלו מהרטבת לילה, שלוש פעמים בשבוע בממוצע. בשתי הקבוצות הראו ירידה בתדירות של הבעיה, ועלייה במספר הלילות היבשים. 24% מהילדים בקבוצת הדיקור בהשוואה ל-10% בקבוצת הפלסבו.

דיקור סיני והילד שלכם
ברפואה הסינית מאמינים שילדים הם לא מבוגרים קטנים. המערכות שלהם עדיין לא מפותחות והן עדינות יותר. בנוסף, ילדים מגיבים מהר יותר לטיפול, מחלימים מהר יותר, וצריכים טיפול עדין יותר. בהקשר של דיקור סיני לילדים, המשמעות היא מחטים עדינות יותר, שימוש בפחות נקודות דיקור בכל טיפול, ופחות טיפולים בסך הכל כדי לפתור את הבעיה.

איך יודעים אם דיקור מתאים לילד שלכם? תמיד מומלץ לדבר עם הילד לפני הטיפול, כדי לבדוק אם זאת אפשרות שמשתלבת עם הטבע הסקרני שלו. לרוב הילד, זאת חוויה חיובית והטיפול עובד בצורה טובה. לעומת זאת, אם מתעורר פחד, עדיף לדחות את הטיפול. לפחות לעכשיו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

הוסף תגובה חדשה