Write a comment

 

היא בלתי נראית, אבל מורגשת. לא תמיד מתעוררת מול איום אמיתי, אבל הכי אמיתית שיש. ולא תמיד היא מודעת, אבל כאן הרפואה הסינית נכנסת לתמונה.

חרדה בעיני הרפואה הסינית.

מרבה דאגות
הדופק עולה, הנשימה קצרה, הראש כואב, הבטן מתהפכת, הידיים רועדות, הגוף שטוף זיעה, המחשבות רצות. ככה מרגיש התקף חרדה טיפוסי.

חרדה נחשבת לשילוב לא כל-כך מוצלח של הכימיה של המוח, הפיסיקה של הגוף, מה ומי שאנחנו, וסיטואציה חיצונית שמפורשת כבלתי אפשרית, למרות שבכלל לא בטוח שהיא באמת כזאת. 

הפחד, שעומד בבסיס של חרדה, נחשב לרגש טבעי ואפילו רצוי. במצבים שנתפסים על ידנו כמאיימים, הוא משמש כמנגנון הגנה שעוזר לנו להתעשת ולפעול.

בחרדה הדברים יותר מורכבים. לא תמיד חרדה מגיעה במקביל לאיום ממשי, ולא תמיד האיום הוא בכלל ממשי, אבל החרדה עושה אותו כזה. המנגנון הזה שאמור להגן עלינו, משתק אותנו והמצב הזה נחשב למצב לא רצוי.

חרדה מוגדרת כמצב שמאופיין על ידי עודף פעילות פסיכולוגית ופיסיולוגית. פסיכולוגית- בגלל שאנשים שסובלים מחרדה לא יכולים להפסיק לדאוג. בריאות, כסף, משפחה, לימודים. פיסיולוגית- בגלל שכל אחד מהם יכול להפוך מקור לדאגה וביחד הם מייצרים סימפטומים פיסיים שמשפיעים על התפקוד היומיומי והופכים את החיים למצב כמעט תמידי של פחד ואיום.


ביטוי חיצוני לחוסר איזון פנימי

ברפואה המערבית מכירים אותה בתור הפרעת חרדה כללית (General Anxiety Disorder). אבל ברפואה הסינית, חרדה היא הכל חוץ מכללית. חרדה היא בלתי נראית. היא משהו שאנחנו יוצרים. ובגלל שכל אחד מקבל מידע בדרך אחרת, מעבד ומבין אותו בדרך אחרת, התגובה חייבת להיות אחרת.

הרפואה הסינית מבינה את הבעיה לא רק בתור חוסר איזון במוליכים עצביים של המוח (ולכן טיפול תרופתי לא תמיד יעזור), אלא יותר כחוסר איזון של איברים פנימיים.

הרפואה הסינית מאמינה שלכל אחד מהאיברים תפקיד חשוב ברגשות. הביטויים החיצוניים של חרדה מספקים למטפל רמזים לגבי האיבר שנמצא בחוסר איזון. האיברים הקשורים לחרדה הם הכליות, הטחול, הכבד והלב. במקרה של חרדה לדוגמא, פחד הוא בדרך כלל רגש מרכזי. לפי הפילוסופיה של הרפואה הסינית, פחד הוא הרגש שקשור לכליות. חוסר איזון אנרגטי של הכליות יכול להתבטא כאמור בתחושה של פחד, חוסר ביטחון, רצון להתבודדות, ולעיתים גם בכאבי גב תחתון וירידה בתפקוד המיני.

עודף פעילות מנטאלית היא בעיה של הטחול, והיא יכולה להתבטא בדאגה, נדודי שינה ועייפות, או ירידה בתיאבון. הכבד אחראי לזרימה של אנרגיה ורגשות והסימפטומים הרגשיים שלו הם כעס, תסכול, חוסר סבלנות, מצבי רוח משתנים (עם נטייה לעצבנות), ירידה בתיאבון ועייפות. גם במקרה של חוסר איזון בריאות רואים מצבי רוח משתנים (עם נטייה לעצבות) וחוסר יכולת להרפות מהם ולשחרר אותם.

חוסר התלהבות, חוסר בחיונית, חוסר מנוחה ואפילו דיכאון הם ביטויים לחוסר איזון אנרגטי של הלב. לפי הרפואה הסינית, הלב מאחסן את הנפש (shen) וחרדה תמיד מעמידה את הנפש במצב לא רגוע, אם באופן ישיר ואם באופן עקיף.

בנוסף לרגשות, איברים יכולים לצאת מאיזון גם בעקבות תזונה לא מתאימה, סביבה, הרגלי אורח חיים וגורמים תורשתיים.

כדי לטפל בסימפטומים שקשורים לחרדה, המישור הראשון בטיפול בחרדה באמצעות רפואה סינית, יהיה לתמוך בתפקוד הפיסי. חיזוק ואיזון נעשים באמצעות דיקור סיני בשילוב של צמחי מרפא. כל אחד מהכלים הטיפוליים האלה נועד לחזק את המטופל, בגלל שבשביל להתמודד עם חרדה, צריך אנרגיה. כאשר הגוף חזק יותר, המטופל ירגיש רגוע יותר ובשליטה. הכבד יהיה מאוזן יותר, הטחול ידאג קצת פחות, הלב ירגיש בטוח יותר, הרגשות יוכלו לזרום בצורה חלקה יותר, והגוף כולו יתחזק ויצליח להתמודד יותר בקלות עם הסימפטומים.

המישור השני של הטיפול הוא עבודה עצמית של המטופל. כדי לטפל באמת בביטויים החיצוניים של חרדה, המטופל צריך להיות מוכן לעשות שינוי פנימי. כי אם חרדה נוצרת לפחות בחלקה בגלל ההבנה שלנו, קשה יותר לראות את החדש, כאשר ההבנה שלנו מסתמכת על בסיס נתונים ישן.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.