חצי מיליון ישראלים מסתובבים עם הרוצח השקט, חלק מהם אפילו לא יודעים את זה. ליתר לחץ דם (hypertension) אין סימפטומים מיוחדים, הוא עושה את העבודה לאט ובשקט, במיוחד אם לא מפריעים לו עם כל מיני תרופות ואוכל בריא. עכשיו מסתבר, שבין כל הגורמים שמשפיעים על יתר לחץ דם, גם מזג האוויר הוא אחד מהם.

לחץ דם הוא למעשה הלחץ שמפעיל הדם על דפנות העורקים והוא מורכב משני פרמטרים. הגבוה (סיסטולי), מתייחס ללחץ דם בזמן התכווצות הלב, הנמוך (דיאסטולי) מתייחס ללחץ הדם בזמן הרפיית הלב. מדידת לחץ דם תקינה היא  120/80, יתר לחץ דם מאובחן כאשר המדידה מראה 140/90 או יותר.


ביומיום, יתר לחץ דם עלול לגרום לעייפות או כאבי ראש, לא תופעות שיש לו בלעדיות עליהן. בטווח הארוך, יתר לחץ דם גורם לפגיעה מצטברת בכלי דם ואף פיצוץ כלי דם, כשהאיברים שנמצאים בסיכון הכי גבוה הם הלב, המוח והעיניים. כשכלי הדם מתפוצצים, זה נגמר בשבץ, התקפי לב, מחלות לב וכלי דם, טרשת עורקים, עיוורון ואף מוות.

עבור חלק מהמטופלים, אימוץ אורח חיים בריא ישפיע על לחץ הדם ואף יפחית את הצורך בתרופות. פחות סיגריות, פחות אלכוהול, פחות מלח, פחות שומן, יותר סיבים, יותר אשלגן, יותר ספורט והרבה פחות לחץ. יתר המטופלים יאלצו להחזיר את לחץ הדם לרמות תקינות באמצעים מלאכותיים. קיימות עשרות תרופות לטיפול ביתר לחץ דם, כל אחת מהן עובדת על מנגנונים שונים בגוף.

במחקר שנערך ב- 15 בתי חולים שונים בערים שונות ברחבי ארצות הברית, לאורך תקופה של חמש שנים, נותחו הרשומות הרפואיות של 443,632 חיילים משוחררים, שסבלו מיתר לחץ דם. יתר לחץ דם הוגדר כאשר שלוש מדידות שונות הראו 140/90.

ממצאי המחקר מראים כי בחורף, הסיכוי של לחץ הדם לחזור לרמה תקינה היה נמוך ב-8%.  לעומת זאת, מספר האנשים שלחץ הדם שלהם חזר לרמה תקינה בקיץ, עלה בכל שנה בשיעור של 4%, בכל הערים בהן נערך המחקר.

"יתכן כי אנשים הסובלים מיתר לחץ דם יזדקקו למינונים גבוהים יותר בחורף, או לתרופות אחרות לחלוטין" מסביר ד"ר רוס פלטשר (Ross D. Fletcher) מהמרכז הרפואי בוושינגטון (VA Medical Center in Washington). " לפי מיטב ידיעתי, זה המחקר הראשון שמראה שלחץ הדם משתנה לפי מזג האוויר" אומר הקרדיולוג ג'ונתן הלפרין (Jonathan Halperin)  מבית החולים הר סיני (Mount Sinai) בניו יורק.

החוקרים משערים כי העובדה שבחורף אנחנו עוסקים פחות בפעילות גופנית ונוטים יותר להעלות במשקל היא שמשפיעה על לחץ הדם. כך או כך, החוקרים ממליצים לרופאים ולמטופלים להיות יותר ערניים ללחץ הדם בחורף. אם לחץ הדם באמת משתנה, יש מקום לשקול אורח חיים קפדני יותר. ולא רק לתקופת החורף. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

הוסף תגובה חדשה