Write a comment

 

המאפיינים של דיכאון קליני הם ברורים: דיכאון גורם לשינויים בהרגלי השינה, התזונה, הוא כמובן יכול לגרום לתחושת עצבות ולאובדן עניין בפעילויות שבעבר נחשבו מהנות. אבל, הרבה פעמים דיכאון יכול להתבטא בצורה שונה, אצל אנשים שונים. מחקר חדש מעיד על הבדלים בביטוי של דיכאון בין גברים לנשים.

הגברים בוכים בלילה- מאפיינים של דיכאון גברי

טיפול מותאם מגדר
מחקר חדש שפורסם החודש (8/2011) בכתב העת
Journal of Abnormal Psychology מראה שההבדלים בין המינים באים לידי ביטוי גם בהפרעות שמוגדרות נפשיות, כמו דיכאון.

הנתונים למחקר נאספו במשך שנה, בקרב 43,000 גברים ונשים.

הממצאים מראים שגברים שסובלים מדיכאון נוטים להתנהגויות מוחצנות יותר כגון התמכרויות והתנהגות אגרסיבית ואימפולסיבית, בעוד שנשים שסובלות מדיכאון יותר נוטות להתבודד ולהסתגר ולדווח על חרדה.

אבל יותר משהממצאים מסבירים את השוני בין המינים בתפיסת דיכאון, הם מדגישים את הצורך בתהליך טיפול ומניעה מותאם מגדר. לפי החוקרים, בקרב נשים הטיפול צריך להתמקד בשיתוף פעולה, רכישת כישורי התמודדות וכישורים קוגניטיביים כדי למנוע מהדיכאון או החרדה להפוך משמעותיים מבחינה קלינית. בקרב גברים הטיפול יתמקד בלמנוע מהתנהגות אימפולסיבית ואגרסיבית להפוך להתנהגות הרסנית.

עייפות
אנשים שסובלים מדיכאון עוברים שינויים פיסיים ורגשיים. הם יכולים לסבול מעייפות, כמו גם ירידה בתפקוד הקוגניטיבי והפסיכו-מוטורי, כלומר האטה בתהליכי חשיבה, זיכרון, עיבוד מידע, דיבור ותנועה. לפי מחקר שנערך בבית הספר לבריאות באוניברסיטת ברמינגהם (Birmingham), גברים שסובלים מדיכאון מדווחים יותר מנשים על שכיחות גבוהה יותר של עייפות וסימפטומים פיסיים אחרים כתלונה העיקרית שלהם. כמו עייפות, גם בעיות שינה (נדודי שינה, או עודף שינה, יקיצה מוקדמת או מאוד מאוחרת) הן אחד מהסימפטומים העיקריים לדיכאון בקרב גברים.

כאבים
לא סתם אומרים נפש בריאה בגוף בריא. וכשמרגיש לא טוב בנפש, הרבה פעמים גם מרגיש לא טוב בגוף. בעיות בריאותיות פיסיות הולכות יד ביד עם דיכאון. הבעיות היותר שכיחות בקרב אנשים שסובלים מדיכאון ובמיוחד גברים, הן בעיות בריאות כמו בעיות עיכול (עצירות או שלשול) וכאבים כרונים (כולל כאבי ראש וגב).

כעסים
נכון שאנחנו חיים בעידן שבו חלק מההגדרות הסטריאוטיפיות לנשים וגברים כבר לא ממש תופסות, אבל עדיין, רוב הגברים לא ידברו על מה הם מרגישים.  אם הם מדברים על רכיבים רגשיים, זה בדרך כלל יהיה תחושה של כעס, עצבנות, חוסר סבלנות. בנוסף, הרבה פעמים בגלל מוסכמות חברתיות גברים מרגישים שהם לא יכולים להרשות לעצמם להתפרק, ומחזירים לעצמם תחושה של שליטה באמצעות ביטוי של עוינות ואגרסיביות כלפי הסביבה.

סטרס וחרדה
סטרס וחרדה הם שני נושאים שגברים דווקא כן מדברים עליהם. במקרה של סטרס, הרבה פעמים הם מבלבלים בינו לבין דיכאון, אבל סטרס ודיכאון הם בעצם נתיב דו-כיווני. תחושת סטרס יכולה להיות אינדיקציה לדיכאון קליני, אבל היא נחשבת גם לחלק מהגורמים לדיכאון. מחקרים מראים שחשיפה ממושכת לסטרס יכולה להוביל לשינויים פיסיים, שבתגובה יכולים להוביל להתפתחות דיכאון.

במקרה של חרדה, מחקרים מצביעים על קשר חזק בין הפרעת חרדה לדיכאון. אמנם השכיחות של חרדה גבוהה פי 2 אצל  נשים בהשוואה לגברים, אבל הרבה פעמים קל יותר לגברים לדבר על חרדה מאשר על דיכאון. אולי כי חרדה נתפסת כברורה יותר (חרדה יכולה להתייחס למישור הכלכלי, האישי וכו') והדיכאון פחות מוגדר ממנה.

תפקוד מיני
דיכאון הוא גורם שכיח לאובדן החשק המיני ולירידה בתפקוד המיני, כמו למשל בעיות של אין אונות. בעיות בתפקוד המיני נחשבות לאחד מהסימפטומים שגברים לא ממש ממהרים לדבר עליהם. בפועל, בעיות בתפקוד המיני יכולות להיות תוצאה של דיכאון ואם הן נמשכות הן יכולות גם להחריף אותו. אבל, בעיות בתפקוד המיני לא מאותתות בהכרח על דיכאון. הן יכולות להיות תוצאה של בעיה רפואית כרונית אחרת, כמו סוכרת או בעיות לב, ודווקא בגלל זה כן חשוב לדבר עליהן.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.