1 Comment

 

הדלאי לאמה (ים החוכמה), המנהיג הרוחני של הבודהיזם הטיבטי, שלפי המסורת הוא גלגול של בודהה, טוען שהדרך אל האושר רצופה בחמלה, מדיטציה, מודעות ואמפתיה ושבאמצעותם אפשר לעשות שלום פנימי, ואולי אפילו שלום עולמי.

וחוץ מפרספקטיבה קצת יותר טובה על החיים, הוא טוען שככה אפשר אפילו לרפא דיכאון.

למה

עד עכשיו, היו 14 דלאי לאמה שונים. הנוכחי, טנזינג גיאטסו, הספיק ב- 73 שנותיו לטייל הרבה בעולם ולתת השראה להמון אנשים. בספרים הרבים שכתב הוא מדבר בעיקר על הכוח של החמלה והסובלנות, ועל האומנות של האושר. שקט פנימי הוא אפשרי, הוא מבטיח, אפילו אם המזל עובר מדרכה כשהוא רואה אותנו ברחוב.

מעבר למהומה הפנימית, רגשות כמו כעס, שנאה, או קנאה פוגעים גם במערכת החיסונית שלנו. במצבים כאלה, לפי מה שהוא טוען, החבר הכי טוב שלנו נמצא בתוך הלב וקוראים לו חמלה. גישה חומלת משמרת את הבריאות, כי, למי ששכח, טוב מייצר עוד טוב. אפילו אם הוא בא לאט.

אז אם חמלה זה כזה דבר טוב, איך מפתחים אותה? בבודהיזם מסבירים שהמפתח הוא מדיטציה יומית, שמאפשרת להיות מודעים למחשבות ולרגשות, עקב בצד אגודל.

כשאנחנו מתבוננים באמת ברגשות ובמחשבות שלנו, בזמן מדיטציה ובכלל, אנחנו בדרך כלל מסווגים אותם לפי אוהב, לא אוהב. זאת הנטייה האנושית שלנו, אבל בדיוק אותה אנחנו מחפשים לשנות. מחשבה כזאת מפעילה תגובת שרשרת, והאתגר האמיתי הוא לפתח תחושה עמוקה של אמפתיה, כדי שכולנו נוכל להיות חופשיים מהקשיים האלה, לטובת האושר האישי שלנו.

בין הגוף לנפש
חכם בלילה? רוחניות בשקל? זה בדיוק מה ששאלו חוקרים מאוניברסיטת אמורי (Emory) באטלנטה, שהחליטו לרתום את הצד המעשי והמוסרי של הבודהיזם הטיבטי כאפשרות לטיפול בדיכאון.

הפילוסופיה הטיבטית אומרת שבמצב של דיכאון, מחשבות שליליות הן המציאות. אנשים שסובלים מדיכאון מפרשים ותופסים את עצמם בצורה שלילית. הם נאחזים במחשבות האלה, שמזינות את הדיכאון, וקשה מאוד לשכנע אותם שלא זו המציאות. במקרה של דיכאון, המטרה של מדיטציה מודעת וחמלה, היא להפסיק את הטון השלילי.

זה לא המחקר הראשון שמחפש את הקשר בין הפרקטיקה הכל כך מזרחית הזאת, למחלה אולי הכי מערבית שיש. במהלך שלושת העשורים האחרונים מחקרים מראים שוב ושוב שמדיטציה מייצרת רגיעה, עוזרת להעלות את קצב חילוף החומרים בגוף, מפחיתה לחץ דם, משפרת את קצב הלב, הנשימה וגלי המוח, מקלה על חרדה, סטרס וכאבים כרוניים, ובאופן כללי משפרת את מצב הרוח ואת עמידות המערכת החיסונית.

בניסוי הספציפי הזה, הראו שתרגול קבוע של מדיטציה וחמלה, מפחית את התגובה הפיסית והרגשית לסטרס, ובכך עשוי לעזור למנוע דיכאון. באמצעות הדמיות מוח, החוקרים הבחינו שבקרב סטודנטים שתרגלו מדיטציה וחמלה, האותות שנשלחו במוח היו מעורבים באמפתיה והבנה. המגמה הזאת היתה דרמטית יותר בקרב המתרגלים המתקדמים בהשוואה לטירונים.

אותם אותות הגיעו מאזור די מיוחד במוח, שקוראים לו אינסולה (Insula). אזור שהוא היחיד במוח שמפקח על הגוף, ומעביר את האינפורמציה הזאת למוח. מין איחוד כזה בין גוף לנפש, או רגש והגיון. בגלל האינסולה אנחנו אוהבים ואחר כך שונאים, לוקחים עוד פרוסת עוגה, מציתים עוד סיגריה או זורקים עלינו עוד שכבה לפני שאנחנו יוצאים מהבית. בלעדיה, היינו אדישים בערך להכל.

זה בעצם מסביר למה אותם סטודנטים שתרגלו מדיטציה במשך חצי שעה בכל יום במשך שבועיים, גילו פתאום צורך עז לעזור לאנשים שסובלים. הם גם דיווחו על רמה גבוהה יותר של רווחה אישית, ביטחון והרגשה חיובית. בכל מה שנוגע לדיכאון, לאחר ששה שבועות של אימון מדיטציה, כל המשתתפים הראו ירידה במדדים פיסיולוגיים, כמו לחץ דם, דופק הלב, הורמוני סטרס ועוד סמנים פיסיים אחרים.

אז המחקר הזה מתווסף למחקרים רבים שמראים שמדיטציה היא כלי נוסף בטיפול בדיכאון. אבל היא בטח לא התרופה היחידה, והיא בטח לא התרופה לכולם. בדיכאון, כל מקרה לגופו. או לנפשו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  בודהיסט · 1 years ago
  הדלאי לאמה איננו גלגול של הבודהא, לאמר דבר כזה זה להוכיח שאין לך הבנה בסיסית בבודהיזם.
  מכיוון שהבודהא השתחרר ממעגל הסמסרה הוא איננו ממשיך להתגלגל, זו כל הנקודה...

  טנזין גיאטזו, או הדלאי למה , הנו הגלגול ה 14 של פדמהסהמבה, או גורו רינפוצ'ה, או אוולקיטשווירה,
  שהנו אדם אחר, שחיי בערך 1500 שנה לאחר הבודהא והוכר בבודהיזם הטיבטי (ואגב, לאו דווקא במסורות אחרות) כקדוש בודהיסטי בכיר, אבל וודאי לא בודהא.

  כמעט כל מה שנכתב במאמר אם ניתן לקרוא לו כך שגוי ומטעה, ומציג תפיסה שגויה לחלוטין של מהי מדיטציה, מהי מטרתה ומה היא מאפשרת.

  להבא, טול קורה מבין עיניך ואל תכתוב על דברים שאין לך שמץ של מושג בהם. במיוחד כאשר אתה כותב על נושא כה חשוב ומטעה אנשים, מה שגורם לתוצאות מצערות וליצירת סבל.