ככל שאנחנו מזדקנים, המוח שלנו מזדקן ביחד איתנו. זה חלק מהעסקה. אבל החדשות הטובות הן שתזונה ותוספי תזונה יכולים לחדד את הריכוז, לשפר את טווח הריכוז, להגביר את יכולות הזיכרון, ובאופן כללי לשפר את תפקוד המוח.

אם אתם סטודנטים, אמנם לא הצלחנו להשיג לכם את הטופס של המבחן, אבל כל מה שאתם עומדים לקרוא יכול לעזור לא פחות. וגם אם אתם לא סטודנטים, שלא תגידו שלא ידעתם...

קפאין

אין תרופת קסם שיכולה לעזור להוציא ציון גבוה יותר במבחן IQ, או לעשות אותנו חכמים יותר, אבל חומרים מסוימים, כמו קפאין למשל, יכולים לשפר את רמות האנרגיה ולעזור לשפר את הריכוז והזיכרון. כולם יודעים שבזמן הנכון ובמקום הנכון קפאין (שנמצא בקפה, שוקולד, משקאות אנרגיה ובחלק מהתרופות) מעודד תחושת ערנות, שאי אפשר לטעות לגביה. אבל יש רק שני סייגים, הראשון הוא שכמו סינדרלה, גם הוא נעלם (לא בטוח שבדיוק בחצות) ולא נשאר לנצח. השני הוא, שבמקרה של קפאין לפעמים יותר זה פחות. תגזימו איתו, והוא יגרום לכם להיות תזזיתיים ולהרגיש לא נוח.

סוכר

כשהמוח שלנו רואה סוכר הוא מחייך ונושם רווחה. סוכר הוא מקור הדלק החביב עליו. לא הסוכר הרגיל שאנחנו מוסיפים לקפה או תה, אלא גלוקוז, סוג של סוכר שהגוף מייצר בתהליך חילוף החומרים של סוכר ופחמימות שאנחנו אוכלים. גם במקרה של סוכר צריך להיות עדינים. שתיה מתוקה (עדיף מיץ טבעי) יכולה לתת לזיכרון עייף את הבעיטה בישבן שהוא זקוק לה. זה אפילו יכול לעודד תהליכי חשיבה ויכולות מנטאליות. אבל אם תגזימו, הזיכרון שלכם עלול להיחלש, ביחד אתכם.

דגים

כל סוגי המזון שמופיעים כאן צריכים להיות בראש הרשימה, אבל כשמדברים על תזונה שטובה למוח, דגים צריכים להיות בראש ראש הרשימה. החלבון שלהם וחומצת השומן החיונית אומגה 3 הם כמו שיעור תגבור. חומצת השומן אומגה-3 היא סיפור אחר לגמרי. היא חיונית לתפקוד המוח ולהתפתחות שלו מההתחלה. לחומצות השומן החיוניות האלה יש כוח אדיר על המוח גם בהמשך. אם בשנים הראשונות שלנו היא אחראית לכך שהתאים האפורים שלנו יתפתחו ויגדלו, בשנים האחרונות שלנו היא אחראית לשמור על ההישגים. תזונה שכוללת אומגה-3 קשורה לשכיחות נמוכה יותר של דמנציה, לסיכון נמוך יותר להתפתחות שבץ, ולקצב איטי יותר של ירידה בתפקודים קוגניטיביים. בשביל לעשות את כל זה, תצטרכו לפחות פעמיים בשבוע איתה.

אגוזים ושוקולד

אנחנו יודעים מה אתם חושבים. אגוזים זה משמין, ושוקולד אפילו יותר. אבל אפשר לקחת את היתרונות ולהימנע מהחסרונות של שניהם (קלוריות) עם בערך 30 גרם ליום. כל הסוגים של אגוזים וגרעינים (טבעיים ולא קלויים או מומלחים) הם מקור טוב לנוגדי חימצון, במיוחד לוויטמין E שקשור לשכיחות נמוכה יותר של ירידה בתפקודי המוח בגילאים מבוגרים. אולי תתפלאו לשמוע, אבל גם שוקולד מריר מכיל נוגדי חימצון וכמויות נמוכות של חומרים מעוררים טבעיים (כמו קפאין) שיכולים לתרום לריכוז ולזיכרון.

אבוקדו ודגנים מלאים

כל איבר בגוף תלוי בזרימת דם. על אחת כמה וכמה כשזה מגיע ללב ולמוח. מה שיכול לסייע להגביר את זרימת הדם לתאי המוח, היא תזונה שכוללת דגנים מלאים ופירות כמו אבוקדו. תזונה כזאת יכולה גם להפחית את הסיכון להתפתחות מחלות קרדיווסקולאריות, להפחית הצטברות כולסטרול רע, ולהפחית את הסיכון להצטברות פלאק על דפנות העורקים. דגנים מלאים (גם פופקורן בא בחשבון) עשירים גם בסיבים תזונתיים וויטמין E. אבוקדו מכיל שומנים טובים, שמסייעים לזרימת דם טובה.

פירות יער

מתכוננים לעוד לילה לבן?. תצטיידו בפירות אדומים. מחקרים מראים כי נוגדי החימצון שמכילים פירות יער, מצליחים לשמור על המוח מפני מצב של דחק חימצוני (יותר רדיקלים חופשיים מנוגדי חימצון) ויכולים להפחית את השכיחות של מצבים הקשורים בגיל ובזיכרון, כמו אלצהיימר או דמנציה. מחקרים מראים שתזונה עשירה בפירות יער משפרת בצורה משמעותית גם את יכולות הלמידה.

ויטמינים, מינרלים ותוספים

המדפים בחנויות הבריאות כורעים תחת עומס המוצרים שטוענים לשפר את הזיכרון והריכוז. נתחיל עם ויטמינים. למרות שמרבית המחקרים על ההשפעה של תוספים כמו ויטמין B, C, E ומגנזיום על המוח נראים מבטיחים, תוספי תזונה יעילים רק למי שבאמת חסר להם מינרל או ויטמין ספציפי. בנוגע לג'ינסנג וג'ינקו, המחקרים אופטימיים ולא פחות חשוב עקביים, לגבי ההשפעה שלהם על תפקוד המוח. רק חשוב להקפיד לקחת אותם בזמן. רומא נבנתה, אבל זה קרה ביום אחד.

שורה תחתונה

נשמע נדוש, אבל זה נכון. אם התזונה חסרה בחומרים חיוניים, זה יכול לפגוע ביכולת להתרכז ולזכור. אבל זאת לא רק שאלה שלה מה אוכלים, אלא גם שאלה של איך אוכלים. גם אם אוכלים יותר מדי, או פחות מדי זה יכול להפריע לריכוז. אם אתם באמת רוצים להתחשב במוח שלכם, תשאפו לתזונה מאוזנת ואל תוותרו על ארוחת בוקר. נכון שבתקופת מבחנים הלילות הופכים לימים, והימים ללילות, אבל אל תהיו חכמים בלילה, ואל תתפתו לוותר על ארוחת בוקר. מחקרים מראים שארוחת בוקר יכולה לשפר את הזיכרון לטווח הקצר ואת יכולת הריכוז. עוד דבר שמחקרים מספרים הוא שיכולת התפקוד של סטודנטים שנוהגים לאכול ארוחת בוקר היא טובה יותר באופן משמעותי. מזונות המוח שנמצאים בראש הרשימה- דגנים מלאים, מוצרי חלב ופירות.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

הוסף תגובה חדשה