Write a comment
הניסיון להביא חיים חדשים לעולם הוא בין הדברים המרגשים ביותר שתחוו, אך שורה של כישלונות רצופים עלולה להכניס לא מעט תסכול וחרדות ביצוע לחדר המיטות. הנה כמה הרגלים שעדיף להוציא מחייכם כדי להכניס עוד בן או בת למשפחה

סוף סוף מצאתם את אשת חלומותיכם והחלטתם שהגיע הזמן שגם כמה זאטוטים קטנים יתרוצצו לכם בין הרגליים? קחו בחשבון שהחלום המרגש הזה עשוי, בחלק מהמקרים, להיות קשה יותר להשגה משאנחנו נוטים לשער בצעירותנו. למעשה, ארגון הבריאות העולמי קובע שאחד מכל 8 זוגות מתקשה להיכנס להיריון ובאחד מכל שלושה מקרים הקושי נובע מספירת זרע נמוכה אצל הגבר.

החדשות הטובות הן שבחלק מהמקרים בהחלט ניתן למנוע או להפחית בעיות פוריות אצל הגבר. החדשות הרעות הן שהרבה פעולות שגרתיות למדי עלולות להחמיר את המצב. הנה כל ההרגלים שעדיף להימנע מהם, או לפחות להפחית משמעותית את התדירות שלהם, בשביל להגדיל את הסיכוי לילד משלכם:

1. אם אתם מזלזלים בשינה שלכם

מחסור בשעות שינה לא רק פוגע בזיכרון, בריכוז ובחוסן הנפשי שלכם, אלא גם בשחיינים הקטנים שבבוא היום יהפכו אתכם להורים מאושרים. מחקר שנערך ב-2012 ופורסם בכתב העת Fertility & Sterility מצא כי גברים שישנים פחות משש שעות בלילה חווים ירידה של 31 אחוזים בממוצע בסיכוי להכניס את נשותיהם להיריון. זאת בהשוואה לגברים שישנים את הכמות המומלצת של בין 7 ל-8 שעות שינה.

אולם, מהמחקר עולה שגם יותר מדי שינה זה לא בריא. גם גברים שישנו 9 שעות ויותר בכל יום היו בסבירות נמוכה יותר להפוך להורים.

2. אם אתם מוותרים על השומנים הטובים

אומגה 3 היא חומצת שומן שידועה במגוון רחב של סגולות בריאותיות. כשחוקרים מאוניברסיטת הרווארד בחנו ב-2014 את ההשפעה של אומגה 3 על איכות הזרע, הם מצאו כי גברים שאוכלים יותר דגים שומניים כמו סלמון או טונה, העשירים ברכיב החשוב הזה, נהנו מספירת זרה גבוהה מהממוצע.

מנגד, גברים שהרבו לאכול בשרים מעובדים כמו נקניקיות, המבורגרים קנויים, נקניקים ופסטרמה הראו ספירת זרע נמוכה יותר מהממוצע וגם שינויים שליליים בצורת הזרע. זאת מכיוון שבשרים מעובדים עלולים להפחית את הייצור של הורמון המין הגברי טסטוסטרון.

3. אם הלחץ הורג אתכם

מרגישים שאתם תמיד נמצאים תחת לחץ נפשי שעוד רגע גורם לכם לקרוס?הנה עוד סיבה למצוא דרכים לווסת ולשלוט בו. מחקר שנערך באוניברסיטת קולומביה ופורסם ב-2014 מצא כי סטרס מתמשך פוגע באיכות הזרע. החוקרים מעריכים כי הסיבה לכך יכולה להיות העובדה שלחץ גורם לייצור חלבונים מעוררי דלקת, שמשפיעים לרעה על הזרע.

זכרו גם ניסיונות חוזרים ונשנים להרות עלולים להגביר את הלחץ הנפשי. לכן, במקרים כאלה חשוב לשתף את בת הזוג בתחושות ואולי להיעזר באיש מקצוע שיסייע להתמודד בצרוה בריאה יותר עם הקושי הנפשי.

4. אם אתם מסיימים כל ערב בבר

כוס אחת של יין או בירה בסוף כל ארוחה אמנם אינה מזיקה ואף עשויה לתרום לשיפור הבריאות, אבל שתיינים כבדים יותר עשויים למצוא את עצמם בבעיה אמיתית מבחינה בריאות הזרע שלהם. חוקרים מדנמרק שעקבו אחר 1,221 גברים ופרסמו את ממצאיהם בכתב העת הנחשב BMJ מצאו כי גברים ששותים 25 מנות אלכוהול או יותר בשבוע עלולים להפחית משמעותית את ספירת הזרע.

5. אם אתם מאוד אוהבים חום

מפנקים את עצמכם בטבילות תכופות בג'קוזי בסוף כל יום עבודה מתיש? ייתכן שגם ההרגל הבריא הזה, עלול להציב את הזרע שלכם בסיכון. הזרע האנושי לא יכול לתפקד בחום הגוף התקין שלנו שעומד על 36.5 מעלות. לכן בשק האשכים יש טמפרטורה נמוכה במעט. אולם, מחקר שנערך ב-2007 מראה כי שהייה של 30 דקות או יותר בג'קוזי או באמבטיה חמה, עלולה להפחית בצורה דרמטית את ספירת הזרע. אולם, החוקרים גם מרגיעים ומבהירים שהנזק במקרה הזה אינו בלתי הפיך. לדבריהם, התנזרות של שישה עד תשעה חודשים מהג'קוזי עשויה בהחלט להחזיר את מצב הזרע לקדמותו.

chair banner1

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.