Write a comment
טיפים ועצות מעשיות לאלו שרוצים לקפוץ למים ולשחות נכון ורחוק

להקת "כוורת" שרה באחד מלהיטיה הגדולים, "יו-יה", על הדוד שלמד שחייה בהתכתבות אצל מציל ידוע. אכן, בשביל ללמוד לשחות כדאי לקחת שיעורי שחייה אצל מדריך שחייה מוסמך ובעל ניסיון ולא לעשות זאת לבד. אלא שלא כולם יכולים להתחייב על מסגרת אימונים נוקשה ומעדיפים להגיע לבריכה בזמנם הפנוי. כלכלית, לא כולם יכולים לעמוד בתשלום למדריך שחייה, המצטרף למנוי בבריכה. כך שרבים שוחים לבד, ואם כבר עושים זאת, עדיף לדעת קצת ולהכיר את הסביבה.

אימון מעולה לשריפת קלוריות
שחייה היא אימון מעולה למי שרוצה לרדת במשקל ולא יודע איך להתחיל. במהלך השחייה אנו מפעילים קבוצות שרירים רבות לאורך זמן תוך התנגדות של המים. אנשים בעלי עודף משקל ירגישו בנוח בבריכה, כיוון שלא יחושו את כובד משקלם במים כפי שהם חשים אותו בחוץ.

שחייה היא פעילות אירובית נפלאה, היעילה לשריפת קלוריות. אחרי אימון הגוף נשאר "בהילוך גבוה" וממשיך לשרוף קלוריות בקצב גבוה יותר מהרגיל. תהליך זה יכול להימשך מספר שעות אחרי שיצאתם מהבריכה.

יש לקחת בחשבון שאימון שחייה גורם לרעב, נקודה שמדענים טרם חקרו לעומק אך היא קיימת ושום שחיין לא יכחיש. אכן, ביציאה מהבריכה מתעורר הרצון לטרוף משהו. לכן, חשוב להכין מבעוד מועד משהו קטן לאחר האימון: תפוח, ירק, פרי כלשהו. לא בהכרח כריך גדול ובוודאי לא חטיפים, ממתקים ושטויות. והכי טוב – להגיע הביתה ולהכין ארוחה קטנה, נכונה, טובה ומשביעה.

להתחיל בקטן
אל תצפו מעצמכם ליותר מדי, כדי שלא תנחלו אכזבה מוקדמת. תתחילו בקטן, עם מרחקים סבירים, למשל 10 בריכות (לפי 25 מ' לבריכה) בקצב רגוע ואז עוצרים לדקה-שתיים של הפסקה ובודקים איפה אנחנו נמצאים. אם הגוף קורס, צאו החוצה לנוח. ואם הכל בסדר, המשיכו.

סגנון
סגנון חזה הוא אולי המוכר והנפוץ מכולם, אלא שכדי להתמיד בו יש לבצע אותו בצורה נכונה. לכן, עדיף להתחיל עם סגנון החתירה, בו אפשר לשחות שעה ואף יותר בקלות יחסית.

הנקודה היא זו: אם קשה לכם, אל תאשימו את עצמכם בכושר לקוי או בהיעדר כוח. סביר להניח שהסגנון שלכם אינו טוב דיו כדי למשוך מרחקים רבים, ואז מומלץ לקחת מספר שיעורים לליטוש הסגנון. לא מדובר על התחייבות ארוכת טווח, ובפחות מעשרה שיעורים אפשר להשיג תוצאות יפות ולהגיע ליכולת שחייה טובה.

שחו רגוע
הרפו את הגוף בשחייה. גוף מתוח גורם למאמץ שרירים מיותר ולא נכון, ובכך מעייף אתכם לחינם. על הטורסו (גב ובטן, גוף האדם ללא הגפיים) להיות מיושר אך ללא מאמץ, והצוואר בהמשך לו, גם כן מיושר.

מה עובד? הגפיים, בעיקר הידיים. הראש רפוי וישר, לא מורם מדי כדי למנוע לחץ על הכתפיים והשכמות.

לא לחתור במרץ עם הרגליים
עיקר העבודה בשחיית החתירה מוטלת על הידיים (להבדיל מסגנון החזה, בו הרגליים גורמות לעיקר ההתקדמות), ולכן חשוב לא "לקרוע" את הגוף עם עבודת חתירה מאומצת מדי ברגליים. הדבר נכון שבעתיים אם רוצים לשחות מרחקים גדולים ולאורך זמן רב. ברגליים יש שרירים גדולים וחזקים, ומאמץ שלהם גוזל חמצן רב ומעייף את הגוף שלא לצורך. בתור התחלה, השתמשו בתנועת הרגליים רק כדי לשמור את הגוף מאוזן במים, כך שלא יצנחו למטה ויגבירו את הגרר במים, דבר שיקשה עליכם את התנועה. הקפידו על גוף מיושר ורגליים הממשיכות את הקו של פלג הגוף העליון. מדובר בעיקרון בסיסי בשחייה, וחשוב להקפיד עליו בתחילת הדרך.

הביטו למטה
תנוחת הראש הנכונה בזמן שחייה היא כך שרובו שקוע במים והמבט מופנה כלפי מטה. זוהי התנוחה הנכונה לשחייה, שלא תאמץ את הצוואר ותחסוך לכם כאבי גב מיותרים העלולים לנבוע מהמאמץ המיותר שכרוך בנשיאת הראש למעלה והרמת המבט.

הרמת ראש מוגזמת היא אחת מהטעויות הנפוצות של שחיינים, מה שקרוי בעגה היומיומית "שחיית כלב". טעות זו עלולה להפעיל לחץ מיותר על השכמות והגב, ובוודאי תגרום להתעייפות מוקדמת. הביטו למטה ועקבו אחרי הסימנים שעל הקרקעית כדי לדעת מתי אתם מתקרבים לשפת הבריכה. אפשרות נוספת היא לספור תנועות, ובכך לדעת עד כמה אתם קרובים לשפה.

נסו ליהנות
הרי זה כל הרעיון, לא? כמובן שתחרות ובריאות ושמירה על הגוף חשובים למדי, אבל אפשר להעביר חיים שלמים ובריאים גם ללא מאמץ גופני יוצא דופן.

השקט מתחת למים, קול הנשימה, צלילי חתירת הידיים, התחושה שהמים עוטפים אותך.. נסו לשכוח את עצמכם קצת. אם איבדתם את ספירת הבריכות, אתם לגמרי שם. פשוט שחו, בלי לדעת כמה ולמה. הטייס האוטומטי שבשחייה זו אולי ההרגשה הטובה מכל.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.