Write a comment

 

המערכת החיסונית מוגדרת לעיתים כחוש השישי: היא מזהה נגיפים וחיידקים שהמוח אינו מזהה והופכת את המידע להורמונים המגיעים למוח המפעיל את התהליך החיסוני. מערכת החיסון עובדת בשיתוף פעולה עם מערכות הגנה אחרות בגוף.

אז איך זה באמת עובד? ומדוע חשוב כל כך לשמור על מערכת החיסון שלנו.

מערכת משוכללת

לגוף שלנו יש מנגנון הגנה מדהים שנקרא מערכת החיסון. היא מעוצבת כדי להגן עלינו ממיליוני בקטריות, מיקרובים, חיידקים, וירוסים ורעלנים שרק מחכים להזדמנות פז לפלוש אל הגוף. כל עוד היא חזקה, לאף אחד מהם אין ממש סיכוי מולה. כשהיא קצת נחלשת, הדלת פתוחה לרווחה לזיהומים ומחלות. 

מערכת החיסון שלנו היא אחת המערכות המורכבות ביותר בגוף. היא עובדת מסביב לשעון, באלפי דרכים שונות, והיא עושה את זה בכלל בלי שנשים לב. בכל רגע נתון, היא יכולה לזהות, לזכור ולנטרל מיליוני איומים פוטנציאלים לגוף.

תפקוד תקין של מערכת החיסון תלוי בגורמים רבים, בתוך הגוף ומחוצה לו. מיליוני התאים שמרכיבים את מערכת החיסון ומיליוני המולקולות שמופרשת על ידם, מושפעים גם על ידי מערכות גוף נוספות.

בשל מערכת היחסים ההדדית וההדוקה בין מערכת החיסון למערכות אחרות בגוף, פגיעה במערכת אחת יכולה להשפיע גם על מערכת אחרת. למשל, במצבים של לחץ נפשי ממושך (מערכת העצבים), הגוף משחרר הורמונים מסוימים שמחלישים ומדכאים את הנוגדנים והתאים של מערכת החיסון והופכים את הגוף פגיע יותר למחלות.

גם שינה טובה, או לחילופין חסך בשינה, עשויים להשפיע על תפקודה. המערכת החיסונית יכולה להיות מדוכאת גם על ידי טיפולים, כמו כימותרפיה או מודלים אחרים של טיפול שמחלישים את פעולתה.

בנוסף, ככל שאנו מתבגרים היכולת של מערכת החיסון להילחם בזיהומים נחלשת. אנשים מבוגרים חולים יותר, והמחלות נוטות להופיע בצורה חמורה יותר.

מנגנוני ההגנה

העור משמש מחסום פיזי בפני חומרים זרים ומערכת הנשימה משתמשת בסיליה (ריסים), ריר ושיעול כדי להיפטר ממזהמים שונים שנשאפו לגוף במהלך הנשימה. בנוסף, חומצת הקיבה ואנזימים בלבלב ובמעיים הורסים מיקרואורגניזמים רבים, המזיקים לגוף. במידה והגופים הזרים מצליחים לחדור את מערכות ההגנה האמורות כי אז מופעלת המערכת החיסונית.

המערכת החיסונית מורכבת מבלוטות לימפה, חלבוני דם (הידועים כאימונוגלובולינים), תאי דם לבנים (כמו לימפוציטים), איברים המייצרים תאים אלה וצינורות הדם ה"מסיעים" אותם בגוף.

בלוטות הלימפה הן גופים קטנים דמויי ביצה שגודלן כגרגר שעועית. הבלוטות ממקומות בריכוזים בדרך כלל בסמוך לורידים הנמצאים במקומות חשובים בגוף וכן במקביל לצינורות לימפה כמו בברך, במרפק, בבית השחי, במפשעה, בצוואר, בבטן ובחזה.

בלוטות הלימפה מנקות ומסננות את הדם ומשמשות כ"מקום מפגש" לתאים הנלחמים במחלות. תהליך הסינון של הדם מונע מחיידקים, תאים סרטניים ושאר המזהמים להיכנס למערכת הדם ולנוע בגוף. בלוטות הלימפה אף מייצרות ומאחסנות חלק מסוגי תאי הדם הלבנים, כמו הלימפוציטים והמונוציטים החשובים למיגון החיסוני של הגוף. בעת זיהום ובעקבות התרבות של לימפוציטים בתוך הבלוטות, גדלות בלוטות הלימפה באותו האזור.

חלקי מערכת החיסון נועדו להגיב במהירות לאורגניזמים גורמי מחלה ולרעלנים שלהם. אם המחלה עוברת את מערכת ההגנה הזו, הגוף מייצר חום, דלקת מקומית ותגובות אחרות שנועדו להשתלט על פולשים בלתי רצויים.

נוגדנים (אימונוגלובולינים) חשובים לתפקוד תקין של מערכת החיסון. נוגדנים אלה מבדילים בין חלבוני הגוף לבין חלבונים זרים. כאשר מזוהה חלבון זר הנוגדנים מסוגלים להשמידו. ההערכה הינה כי ישנם כ-100מיליון נוגדנים וכל אחד מהם שונה ממשנהו. 

חלק מחוקרי מערכת החיסון סבורים שכל הזמן נוצרים תאים סרטניים אלא שמערכת החיסון מזהה אותם, נלחמת בהם ומשמידה אותם .

גורמים המשפיעים על בריאות מערכת החיסון

אנו חיים בעולם של רעלים טבעיים ומזהמים מעשה ידי אדם. מזהמים סביבתיים אלה יחד עם תזונה לא מאוזנת, עישון וחוסר מנוחה עלולים להוריד את יכולת הגוף להתגונן מפני חיידקים מזיקים, נגיפים, כימיקלים, וגורמים אחרים העלולים להוביל למחלות.

ד"ר תומס פטרו, מדען מאוניברסיטת פרדו בארה"ב, טען שלא מרכיבים מסוימים במזון משפיעים על מערכת החיסון אלא שכל מרכיבי המזון משפיעים על מערכת החיסון. מסיבה זו יתכן כי דיאטה מאוזנת הינה הגורם החשוב ביותר לשמירה על מערכת חיסון תקינה. זאת ועוד, במקרה של מחסור של מספר מינרלים בגוף, נוטה הגוף לצבור מזהמים.

תשומת לב רבה התמקדה בויטמינים נוגדי החמצון – A, C ו- E שתפקידם להגן על התאים מפני נזק הנגרם בעת התהליכים הטבעיים של הגוף, אורח החיים ומזהמים סביבתיים וכימיים. ויטמינים אלה ביחד עם המינרל  סלניום, מסייעים למנוע ממולקולות ומבנים מסוימים בתאי הגוף מלהגיב עם חמצן בתהליך הנקרא חימצון, שלעיתים קרובות פוגע ואף שורף את מבנה התא.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.