1 Comment

מחקר מעניין בחן האם עיסוי מקצועי משפיע על האופן שבו הגוף שלנו נלחם באיומים שמאתגרים אותו. בדיקות דם של אנשים לפני ואחרי הפעולה המענגת חשפו תמונה מפתיעה של ההשפעה העמוקה וארוכת הטווח של העיסוי על הבריאות

 

עיסוי מקצועי בדרך כלל מתקשר במוחנו למותרות או לפינוק. אנחנו עושים את זה בימי הולדת או באירועים מיוחדים כדי לשמח את בן או בת הזוג, אנחנו מזמינים עיסוי כשאנחנו מרגישים שהלחץ משתלט עלינו ובאופן כללי, בדרך כלל נחפש סיבה מיוחדת לעשות זאת. אבל האם עיסוי יכול לשמש גם כדרך לשפר את בריאות הגוף ואת המדדים הפיזיולוגיים שלנו?

קבוצת מדענים ניסתה לענות בדיוק על השאלה הזאת במחקר מעניין שנערך בשנת 2013 במרכז הרפואי סדרס-סיני בקליפורניה שבארצות הברית. לטובת המחקר הם גייסו 29 מתנדבים שקיבלו עיסוי שבדי של 45 דקות ועוד 24 אנשים שהעבירו 45 דקות בטיפול שכולל נגיעות קלות ואינו נחשב לעיסוי מקצועי. זאת כדי להשוות את השפעת העיסוי המקצועי להשפעת "עיסוי הפלסבו".

כדי לבחון את השפעת העיסוי על הגוף, נלקחו מהאנשים בדיקות דם לפני ואחרי הטיפול בפרקי זמן שונים שנקבעו מראש. התוצאות חשפו כאמור תמונה מפתיעה – שיש שיגידו שהיא לא פחות ממדהימה, באשר להשפעה מרחיקת הלכת של הפעולה הפשוטה הזאת על בריאות הגוף.

 

חיזוק משמעותי ל"חיילים" החשובים בגופנו

 

בקרב אנשים שעברו את העיסוי השבדי, נרשמה עלייה בשיעור הלימפוציטים בדם. זהו סוג ספציפי של כדוריות דם לבנות שממלאות תפקיד משמעותי בפעילות מערכת החיסון ובתגובה שלה למחלות ולזיהומים שונים.

וזה לא הכול – החוקרים גילו כי בקרב מקבלי העיסוי השבדי היה שיעור נמוך מהרגיל של ציטוקינים בדם. אלו מולקולות שעל פי מחקרים שונים מהוות גורם משמעותי בהתפתחות דלקות בגוף. ריכוז גבוה של דלקות מגביר את הסיכון למצבים רפואיים רבים ובהם אסתמה, מחלות לב, סרטן ואפילו דיכאון.

בנוסף, הנבדקים שקיבלו עיסוי מקצועי הראו רמות נמוכות יותר של "הורמון הסטרס" קורטיזול וכן של הורמון נוסף בשם וזופרסין שעל פי ההשערות עלול לגרום להתנהגות תוקפנית. הנתון הספציפי הזה לא בדיוק הפתיע את החוקרים מכיוון שכולם מכירים את ההשפעה המרגיעה ומפחיתת המתח של העיסוי על אנשים.

 

מהבטן לשרירים: כל האיברים מרוויחים

 

בשנים האחרונות, הסקרנות בקהילה המדעית באשר להשפעה של העיסוי על הבריאות רק הולכת ועולה. הסקרנות הזאת הובילה במידה רבה לשורה של מחקרים מדעיים שבחנו באופן אובייקטיבי את האופן שבו הפעולה המענגת משנה את פעילות הגוף והנפש.

הממצאים שנאספו לאורך השנים בהחלט חושפים תמונה מעודדת. לדברי המומחים, עיסוי מקצועי יכול לשפר את פעילות מערכת העיכול, להקל על כאבי ראש, להעצים את איכות השינה, לשפר את היכולת של הגוף לווסת את ההורמונים ואף להקל על כאבי שרירים, פציעות ספורט וכאבים כרוניים אחרים.

גם כשבוחנים את ההשפעה של העיסוי על המצב הנפשי ניתן לראות את ההשפעה החיובית שלו. מחקרים מראים שאנשים שמקבלים עיסוי באופן קבוע נהנים מרמות נמוכות יותר של דיכאון, חרדה כרונית ולחץ נפשי.

אולם אם יש דבר אחד שלמדנו מהמחקר ב"סדרס-סיני", זה שגם אם מקבלים עיסוי – חשוב לוודא שעושים אותו אצל מטפל מקצועי ומיומן שיודע מה הוא עושה. תוצאות המחקר, נזכיר, הראו שטיפולי מגע פשוטים שאינם חלק מעיסוי מקצועי לא סיפקו את אותה היעילות מבחינת התרומה לשיפור הבריאות בכלל ותפקוד מערכת החיסון בפרט.

 

 

mitot banner3

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.