Write a comment

 

כמעט 900 אלף ישראלים עשו את זה בשנה שעברה, ולמרות שאז הוא אזל בדיוק ברגע שהיינו צריכים אותו יותר מהכל, השנה מבטיחים שזה לא יקרה ואפילו מציעים את החיסון בחינם, רק תבואו.

חיסון נגד שפעת. למי מומלץ? מתי מומלץ? ועד כמה הוא יעיל?

23 מי יודע

קוראים לו פנוימוקוקוס, או פנוימו-23 בגלל שהוא בנוי מרכיבים של 23 הסוגים החמים ביותר של חיידקי השפעת. מי שמחליט איזה חיידקים יכנסו ואיזה ישארו בחוץ, הוא ארגון הבריאות העולמי (WHO) והוא עושה את זה כל שנה מחדש. השנה למשל, בין כל 23 הסוגים שהחיסון כולל, יש שניים אוסטרליים ואחד אמריקאני. העובדה שהחיסון מתעדכן מדי שנה, הופכת אותו יעיל ב- 70%-90% מהמקרים.

החיסון מומלץ לכל מי שרוצה לצמצם את הסיכוי שלו לחלות בשפעת, ובמיוחד לכאלה שעובדים בשרותי הבריאות, תינוקות וילדים, נשים בהיריון, קשישים, חולי איידס, אנשים שסובלים ממחלות אוטואימוניות, ולכל מי שרוצה להיות בטוח שהוא לא יעדר מהעבודה ביום של הישיבה הכי חשובה, או לעבור את כל המבחנים במועד א'. היחידים שלא מומלץ להם להתחסן, הם אנשים שסובלים מרגישות לחלבון ביצה.  

בפועל, כל אחד מגיל חצי שנה יכול להתחסן, כאשר לאנשים מגיל 65, או אפילו 50 לפי המחמירים, ממש מומלץ. הזמן הכי טוב לעשות את זה הוא עכשיו, בחודשים אוקטובר עד סוף נובמבר. אפשר גם אחר כך, עדיף לפני. אבל לפי מה שאומרים, כמה שיותר מוקדם יותר טוב.

להתחסן או לא להתחסן זאת השאלה

אומרים שהחיסון הוא הדרך הטובה ביותר למנוע שפעת ושזאת צריכה להיות המטרה של כולנו. שאם היינו מתחסנים, הסטטיסטיקה על מספר החולים, מספר המאושפזים ומספר האנשים שנפטרו משפעת, היתה מצטמצמת בצורה משמעותית.

אז איך זה עובד? החיסון בנוי מנגיפי שפעת לא פעילים, שבודדו מהשפעת של השנה שעברה. הנגיפים האלה מעודדים את המערכת החיסונית לייצר עוד נוגדנים ונוגדנים חזקים יותר שיגנו עלינו מפני ווירוס השפעת. ברגע האמת, אותם נוגדנים ימנעו את התפרצות המחלה, או יפחיתו את העוצמה שלה ואת הסיכון לסיבוכים מהמחלה.  

בתגובה לחיסון, חלק מהאנשים ירגישו עייפות, או כאב שרירים. חוץ מזה, יתכנו גם כאב או נפיחות בזרוע, חום מקומי ואדמומיות. כולן תופעות לוואי סבירות וכולן אמורות לחלוף מעצמן בתוך 24 שעות. החיסון עצמו יעיל לאחר שבועיים מזמן החיסון.

חלק מהאנשים יחוו סימפטומים דמויי התקררות, כמו כאבי ראש וכאבים בכלל, נזלת, שיעול ועוד במשך עד 48 שעות אחרי החיסון. בחלק מהמקרים יתכן גם חום מעט גבוה מהרגיל. אבל בכל מקרה, היתרונות של החיסון עולים על תופעות הלוואי.

לא כולם מסכימים על זה. ויש גם כאלה שמעיזים לשחוט את הפרה הקדושה שנקראת חיסון נגד שפעת. המתנגדים לחיסון טוענים שהחיסון לא יכול להיות יעיל כמו שטוענים שהוא, ולו רק מהסיבה שרוקחים אותו כבר בקיץ, על סמך תחזיות בלבד, בעוד שהסוגים השונים של שפעת מתפתחים רק בחורף, לפעמים אפילו תוך כדי. כראייה, הם מציגים את כל אותם אנשים שהתחסנו, ובכל זאת נדבקו. אז מה הם מציעים? להקפיד על היגיינה, ועל פעילות גופנית ותזונה שמחזקות את המערכת החיסונית.

 

לחצו כאן לפתרונות טבעיים למחלות חורף


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.