Write a comment

 

בדיוק כשכבר חשבנו שעיסוי זה עיסוי ואין יותר מה לחדש, מגיע החמאם הטורקי ומוכיח שאפשר גם אחרת. ועוד איך.

החמאמים (אמבטיה בטורקית) היו המתנ"סים של פעם, מקום למפגש חברתי, יומיומי, מרחצאות ציבוריים שנבנו מטעמים של חיסכון במים. רק מאוחר יותר, כשגילו שלהתרחץ אפשר גם בבית, החמאם קיבל אופי מיוחד של משהו שלא עושים כל יום. היטהרות וניקיון חיצוניים פנימיים.

טורקי קטן

האמת שהחמאם הוא לא בדיוק טורקי אורגינאלי. הוא רומאי במקור. וכשהטורקים גילו את זה, הם החליטו שגם בטורקיה אפשר להתנהג כמו רומאי. למערב הוא הגיע רק בסביבות המאה ה- 18. והיום, אפשר למצוא בארץ העתקים מדויקים של החמאם הטורקי האותנטי. אחד מהם, הוא הקליי ספא.

איך שמגיעים לרמת החייל, כבר מרגישים משהו אחר באוויר. ואיך שנכנסים לספא, זה כבר מרגיש שאתה עושה משהו טוב בשביל עצמך. אפילו עוד לפני הטיפול.

האמת שטוב שעברו כמה שנים מאז החמאמים המקוריים, כי  פעם הכניסה לנשים היתה אסורה ומי שכף רגלה בכל זאת דרכה שם, זאת היתה בשבילה הפעם האחרונה שהיא ראתה חמאם, או בכלל ראתה משהו. אז עם הידיעה שמה שהיה היה, החלקתי את כף רגלי בביטחון לנעליים המיוחדות שקיבלתי ותוך כדי שהתעטפתי בחלוק, כבר התחלתי לתכנן איך לגנוב את הברזים, אבל אז הגיע סרגיי.

40 מעלות בצל

סרגיי (שהוא כנראה המטפל הכי טוב בספא, והמטפל הכי טוב שאני אי פעם ראיתי) הוביל אותי לחדר הטיפול, מעיין סאונה רטובה שמחליפה את המעיינות החמים שעליהם נבנו פעם החמאמים. בחדר, שהטמפרטורה בו מגיעה כמו כלום ל- 40 מעלות, היו מיטת הטיפול שהיא לא באמת מיטה אלא במת שיש מחוממת, כיור משיש, ברז ושני כדי נחושת.

גילוי נאות. לא ממש ידעתי לקראת מה אני הולכת, רק ידעתי שקוראים לזה בייזים. ועדיף שככה, כי ככה כל הטיפול היה לי הפתעה אחת גדולה. העיסוי עצמו הוא עיסוי רפואי, אבל הוא החלק הפחות מעניין בכל הבייזים הזה. הפינוק האמיתי הוא בין לבין. במהלך העיסוי, סרגיי קרצף לי את הגוף בכפפת כותנה מיוחדת שנקראת קאסה (כדי לנקות רעלים ולהסיר תאים מתים), הוא כיסה אותי בקצף (מסבון שמן זית טבעי), הצליף בי בבייזים, שזה סוג של מטאטא שעשוי מעלי עץ אורן, אקליפטוס ושדר (כדי לנקז את הרעלים ולעשות מקום לדברים טובים כמו השמנים האתריים הטבעיים המצויים בעלים), ושטף אותי במים (כדי לאזן וכדי לסגור את הנקבוביות). פעם קרים, פעם חמים. פעם באיטיות וברוך, ופעם מהר כמו גל גדול ששוטף אותך.

כל הרעיון מאחורי החוויה הרב חושית הזאת, הוא שהעור שמפריד בינינו לבין העולם, הוא גם זה שסופג את הכל. לכן, זה רק הגיוני שדרכו אפשר לנקז את כל הרעלים ולשקם את כל המערכות בגוף.

הפינלה

העיסוי עצמו מאוד אינטנסיבי, ונמשך חצי שעה. נשמע מעט, אבל לא צריך יותר מזה. כי בניגוד לסוגי עיסויים אחרים, אחרי טיפול כזה קמים רעננים ומפוצצים באנרגיה. אומרים שכדי להשלים ולהעצים את החוויה, כדאי לעשות מיד אחרי עיסוי שמנים רגיל. אז עשיתי. אבל על זה אני לא יכולה לספר. גם ככה כבר גיליתי לכם כמעט את כל הסרט. את הסוף תצטרכו לראות לבד.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.