Write a comment

 

יוגה היא לא רק פעילות גופנית רוחנית. היא לא רק מספר התנוחות שמצליחים לעשות נכון. היא לא רק הזרימה שבין תנוחה אחת לשניה. היא גם לא רק שאלה של זמן, מקום ומזרון. והיא הרבה יותר מנשימה שמתחילה מבפנים, ומשתלבת עם הקצב הטבעי של הגוף.

יוגה היא כל הדברים יחד. שיקוף לכל מה שאנחנו, והמורה הטובה ביותר שלנו על עצמנו. יוגה ככלי לשינוי ופיתוח מודעות.

אדמה- איזון והשתרשות

מציאת האיזון בתנוחות מאתגרות, הוא בדיוק החיפוש אחר איזון שאנחנו מנסים להשיג בחיי היומיום שלנו. איזון בין מאמץ להרפיה, בין עשייה לאי-עשייה. אחד הדברים הראשונים והחשובים בתרגול יוגה, הוא המגע של כפות הרגליים עם המשטח החלק של הרצפה. דו-השיח התמידי בין הרגליים והרצפה, ובהתאמה בין הגוף לנפש, בא לידי ביטוי בכל תנוחות העמידה, במיוחד בתנוחות שמשלבות גם אתגר לשיווי המשקל. במשמעות הסמלית, המטרה היא למצוא הדדיות, לשאוב אנרגיה מהאדמה, לתת לה להגיע עד לקצה הראש (הצ'אקרה העליונה) ותוך כדי להמשיך להיות נוכחים, מחוברים, מרוכזים, ערים עם כל החושים ולהרגיש את זה גם אחרי השיעור. 

אוויר- חופש ונשימה

הוא מרפרף וקל, חופשי, ועם זאת עוצמתי, כזה שאי אפשר לעצור אותו, ובטח שאי אפשר להתעלם ממנו. הביטוי הפיסי הברור ביותר לאוויר היא הנשימה. הנשימה היא החיבור בין החיצוני לפנימי, בין הגוף לנפש. מבחינה פיסית, היא משחררת מתח מהשרירים, עוזרת לשפר את האיזון והיציבה, ואם עושים אותה כמו שצריך, האוויר שאנחנו שואפים אפילו מגיע עד למערכת העצבים. כל מה שנשאר לנו לעשות, הוא לשמוע אותה, לגעת בה, להריח אותה, להרגיש אותה עוברת לכל אורך הגוף. בלי מאמץ. כמו בחופש.

אש- כוח ועוצמה

היוגים מאמינים שאת העוצמה של האש אפשר להרגיש מהשמש, מהכוכבים, מהירח. בזריחה או בשקיעה, ביום שטוף שמש, או ביום סגרירי. אש נותנת לנו אנרגיה. מול האנרגיה היציבה של האדמה והחופש של הרוח, האש היא בדברים הקטנים, יוגה כמו שיוגה אמורה להיות. מקצות האצבעות של הידיים והרגליים, החיות, הזרימה, התשוקה וההתלהבות. בדיוק (או שלא) כמו בחיים. האנרגיה של האש מזינה ומטהרת גם את המחשבה, גם את הגוף וגם את הנפש. אנחנו רק צריכים להדליק את האש הפנימית, דרך תנוחות מסוימות שנועדו במיוחד בשביל זה.  

מים-רגיעה וזרימה

הזרימה של המים היא ההשראה לתרגול יוגה זורם ורך. בלי מים, אין חיים. הם מרגיעים, מחדשים, מרעננים ומרגיעים, כמו מקור מים טבעי. אפשר, אבל לא חייבים להיות בטבע כדי להרגיש את ההשפעה של התכונות של המים. אפשר פשוט לחשוב על הנשימה זורמת פנימה והחוצה, כמו גאות ושפל. מרעננת, מזינה, מחדשת ומרגיעה כל תא ותא בגוף. זורמת בצורה הכי טבעית שיש.

סוף התרגול
אפילו בתנוחת המנוחה שמסיימת את התרגול, ונחשבת לתנוחה לא מאמצת כל האלמנטים האלה יכולים לבוא לידי ביטוי. כשאנחנו שוכבים על הגב, כפות הידיים שלנו פונות כלפי מעלה, ומאפשרים לגוף לספוג את התרגול, אנחנו מרגישים את האדמה תומכת בגוף וסופגת כל מתח בלתי רצוי, את האוויר שלוקח איתו כל מחשבה שלא צריכה להיות שם, את האש מחממת ומרגיעה, ואת המים שוטפים הלאה את כל הדאגות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.