Write a comment
כל אחד מאיתנו יסבול במהלך חייו מכאבי גב ברמה כזאת או אחרת ובדיוק בגלל זה קל כל כך להתעלם מהם ולספר לעצמכם ש"זה שום דבר". אבל במקרים מסוימים, הם עלולים לאותת שיש בעיה חמורה יותר שדורשת טיפול בהקדם

מה אתם עושים כשהגב מתחיל לכאוב? אם אתם כמו רוב האנשים, זה ככל הנראה יסתכם בנטילת משככי כאבים ללא מרשם או בהתעלמות מהכאב בתקווה שהוא יחלוף אחרי כמה ימים. אכן, ברוב המקרים כאבי גב לא צריכים לעורר חשש, והם יכולים להיפתר באמצעות עיסוי טוב, פעילות גופנית ותרגילים לשיפור היציבה.

עם זאת, ייתכן כי בחלק מהמקרים הכאב הוא בעצם דרכו של הגוף לסמן לנו שיש בעיה רחבה ונסתרת שדורשת את הטיפול שלנו לפני שיהיה מאוחר. כאב כזה בדרך כלל לא יהיה רגיל ובר חלוף – וישולב עם תסמינים נוספים שחשוב להיות מודעים למשמעותם. זה הזמן להכיר אותם ולהבין מתי כדאי לפנות להמשך בירור אצל מטפל מקצועי:

אם הכאב מלווה בירידה במשקל

אם אתם חווים כאב מתמשך בגב, הכולל גם ירידה דרסטית ולא מוסברת במשקל, זה יכול במצבים מסוימים להיות סימן לגידול שפיר או ממאיר בעמוד השדרה. תסמינים נוספים שעלולים להגביר את החשד הזה כוללים בין היתר היסטוריה רפואית של סרטן במשפחה, עישון או לחץ דם גבוה. בכל מקרה, עדיף שלא לשער בעצמכם מה הבעיה ולפנות לרופא לבירור המצב בהקדם.

אם אתם לא מצליחים לשלוט בשלפוחית השתן

זיהום באזור עמוד השדרה או גידול באזור זה – עלולים לפגוע במידה כלשהי ביכולת שלכם לשלוט בשלפוחית השתן, בפעילות המעיים או אפילו בפעילות האגן, הירכיים ושאר שרירי הרגל. זאת כתוצאה מלחץ מתמשך על העצבים שבחלקו התחתון של עמוד השדרה. עצבים אלו שולטים בפלג גופכם התחתון ולכן כל שינוי בהם עלול להיות מורגש באזור זה.

אם הכאב מעיר אתכם באמצע הלילה

אם כאב גב נגרם כתוצאה מפעילות מאומצת, הרמה לא נכונה של חפצים כבדים או לחילופין מישיבה או שכיבה ממושכת – בדרך כלל הפתרון היעיל ביותר יהיה לאפשר לגוף לנוח למשך לילה שלם ולקוות שבבוקר תתעוררו כמו חדשים. עם זאת, במידה ואתם מתעוררים כמה פעמים בלילה כתוצאה מעוצמת הכאב – וזה לא נגרם בגלל מזרן שאינו תומך בגב – ייתכן כי זה עלול להיות סימן לבעיה רפואית רחבה יותר שחשוב לתת עליה את הדעת.

בנוסף, אם אתם חווים ירידה בתאבון, חום או חולשה במהלך הלילה – ייתכן כי כדאי אף לבקר עוד באותו הלילה בחדר המיון.

אם גם הבטן כואבת

הבטן והגב הם שני איברים נפרדים שלכאורה אין בהם קשר. נדיר שכאב גב מקרין גם לאזור הבטן ולהיפך, אך אם זה מתרחש בגוף שלכם – ייתכן שמדובר במחלה כלשהי בחלל הבטן שמשפיעה גם על הגב התחתון. אחת הבעיות שעלולות לגרום לכך היא מפרצת בטנית באבי העורקים – מחלה שגורמת לאבי העורקים שבבטן להתרחב כתוצאה מקרע.

תסמינים נוספים של המחלה כוללים לחץ דם נמוך, חולשה ואובדן הכרה. בהיעדר טיפול היא עלולה אף להוביל למוות. גורמים שמגבירים את הסיכון לקרע כזה כוללים בין היתר לחץ דם גבוה, מחלות לב או כלי דם. בכל מקרה, חשוב להיוועץ עם רופא אם עולה חשד לקרע ולא להניח שום דבר בעצמכם.

אם גם הרגליים נרדמות

בעיות בחוט השדרה כמו גורמים מזהמים או גידולים שמפעילים לחץ על האזור – עלולות לגרום גם לכאבים בגב התחתון וגם לתחושת נימול ואף "הירדמות" של איברים שונים בפלג הגוף התחתון, בדגש על הרגליים ואזור האגן. בהיעדר טיפול, תחושת הנימול הזאת עלולה להחמיר ואף לגרום לשיתוק קבוע של האזור המורדם. לכן, במידה ואתם מרגישים גם כאב גב וגם נימול – חשוב שלא להתעלם מהבעיה ולברר אותה בעזרת גורם מקצועי.

ומה עושים אם כאב גב הוא לא יותר מאי נוחות?

כאמור, ברוב המקרים כאב גב הוא לא באמת סימן לבעיה רחבה יותר והוא צפוי לחלוף אחרי תקופה מסוימת. אולם, מי שמתמודד עם הכאבים האלו, יודע שהם עלולים לא פעם להיות בלתי נסבלים. כדי להימנע מכאבי גב, חשוב להתאים את כיסא העבודה שלכם לגופכם, לישון על מזרן שמספק תמיכה מלאה לגוף, להקפיד לקום מדי פעם מישיבה ממושכת כדי להתמתח וכן להרבות בפעילות גופנית. שמירה על יציבה זקופה תסייע אף היא להפחית את הסיכון לכאבים.

אם אתם כבר סובלים מכאבי גב, מחקרים מצאו כי פעילות גופנית היא התרופה הטבעית היעילה ביותר להתמודדות עמם. פעילויות מתונות כמו הליכה והידרותרפיה (טיפול במים) בהחלט יכולות להביא לשיפור ניכר בתחושה. גם תרגול של שרירי הליבה באמצעות גורם מקצועי נמצאו יעילים לטיפול בכאבים, כמו גם דיקור סיני – שנחשב לאחת הדרכים היעילות כיום להתגברות על כאבים כרוניים מסוגים שונים.chair banner1


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.