Write a comment

 

מתי בפעם האחרונה עשיתם עיסוי? אם לוקח לכם יותר מדי זמן להיזכר, כנראה שמזמן. עיסוי הוא הרבה יותר מפינוק. הוא טיפול גוף-נפש מוכח, ובעולם המהיר שאנחנו חיים בו, הוא יכול להיות בדיוק מה שאנחנו צריכים.  

מעצירות ועד יתר לחץ דם. כל מה שאתם צריכים זה עיסוי.

עצירות
האם תרצו עיסוי בטן עם הלקסטיב שלכם? לפי מחקר שנערך באוניברסיטה בשבדיה (
Ume? University), התשובה שלכם צריכה להיות כן. במחקר נבחנה ההשפעה של טיפול קונבנציונאלי בעצירות בהשוואה לטיפול לא קונבנציונאלי (עיסוי בטני). כדי לבחון את זה, החוקרים גייסו 60 משתתפים. תנאי הכניסה: עצירות. המשתתפים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת טופלה בעיסוי בטני בנוסף לטיפול בלקסטיב, והקבוצה השניה טופלה רק בלקסטיב. תפקוד המעיים הוערך על ידי מדדים שונים, בשלוש נקודות זמן שונות: נקודת ההתחלה של המחקר, כעבור ארבעה שבועות ופעם נוספת כעבור שמונה שבועות. המסקנה: העיסוי הבטני הפחית בצורה משמעותית את חומרת העצירות ותסמינים נוספים של מערכת העיכול ושיפר את תנועתיות המעיים. הוא לא הוביל לשימוש מופחת בלקסטיב, אבל בשונה מלקסטיב הוא שיפר את תנועתיות מערכת העיכול ללא כל תופעת לוואי.

כאב גב תחתון
כאבי גב הם בעיה שכיחה. כל כך שכיחה שהיא שניה רק לסימפטומים של התקררות. במוקדם או במאוחר, כאבי גב יגיעו כמעט לכולנו. בעיות גב יכולות להיות דבר מורכב, אבל לפעמים הפתרון הרבה יותר פשוט ממה שאנחנו חושבים. לפי מחקר חדש שפורסם בכתב העת Spine, טכניקות עיסוי שונות יכולות לעודד שחרור של אנדורפינים שמגבירים את יכולת העמידה בכאב, ומסייעות לתחושה כללית של רגיעה. במחקר, המשתתפים חולקו בצורה רנדומאלית לשלוש קבוצות שטופלו בשלושה סוגי עיסוי שונים: עיסוי שבדי שנועד לעודד תחושת רגיעה דרך השרירים, עיסוי רקמות עמוק שמכוון לרקמות ספציפיות שקשורות לכאב, ופיזיותרפיה שנתמכה בטיפול תרופתי. שני סוגי העיסוי היו יעילים באותה מידה והביאו להפחתה משמעותית בכאבי הגב. לפי המחקר, ההקלה נמשכה גם כאשר מדדו אותה במרחק של ששה חודשים מהמחקר.

צוואר
אם השכיחות של כאבי גב באוכלוסייה הכללית מוערכת בכ- 80%, השכיחות של כאבי צוואר נמצאת באזור ה- 40% עד 70%. כאב צוואר בדרך כלל מגיע עם כאב גב והסימפטומים עשויים להיות דומים: התכווצויות, נוקשות, חוסר נוחות, הגבלה של טווח התנועה, כאבים בכלל וכאבי ראש בפרט כתוצאה מהקרנה של הכאב. כאבי צוואר אמנם שכיחים, אבל ממש לא צריכים להפוך לבעיה קבועה. כמו במקרה של כאבי גב, עיסוי קבוע יכול לסייע להתמודד עם הכאב, להפחית אותו ואת החומרה והתדירות שלו, במיוחד אם סובלים מהבעיה באופן מתמשך וכרוני. לפי מחקר שפורסם בכתב העת Clinical Journal of Pain, המשתתפים שסבלו כולם מכאבי צוואר כרוניים, דיווחו על שיפור של 55% בעוצמת הכאב, אחרי משטר של עיסוי בשבוע במשך עשרה שבועות. נשמע טוב, לא?

יתר לחץ דם
יש כל כך הרבה תפיסות שגויות בנוגע ליתר לחץ דם, ויש אפילו כאלה שאומרים שיותר מכל מצב רפואי אחר. אז רק בשביל ליישר קו- יתר לחץ דם לא מגיע עם תסמינים (בגלל זה הוא נקרא הרוצח השקט), הוא יכול להיות הבעיה של כל אחד, ולפי מחקר חדש שפורסם בכתב העת Journal of Alternative and Complementary Medicine, עיסוי יכול להיות חלק ממערך הטיפול ביתר לחץ דם. במהלך המחקר, בקרב המשתתפים שהתחילו עם לחץ דם רגיל, וטופלו בעיסוי במשך כשעה, נמדדה ירידה בלחץ הדם: 10.4 נקודות בלחץ הדם הסיסטולי בממוצע, ו-5.3 נקודות בלחץ הדם הדיאסטולי בממוצע.

דיכאון וסטרס
תפתחו כל עיתון, מחקר, או כתב עת רפואי ותראו שכולם אומרים את אותו הדבר. לפי כל התחזיות, בעתיד, האיום כנראה הכי גדול לבריאות שלנו, מגיע דווקא מתחום הנפש, בעיקר דיכאון וסטרס. לדיכאון תסמינים רבים, כמו עייפות, ירידה במשקל, ירידה בעניין ובחשק  המיני, שכולם מראים בעיקר כמה קצר המרחק בין הגוף לנפש. לפי מחקר שפורסם בכתב העתJournal of clinical Psychiatry, עיסוי אחר יכול להקל על תסמינים של דיכאון. איך בדיוק? עיסוי יכול להפחית את רמות הורמוני הסטרס, את קצב פעימות הלב, את לחץ הדם, ובמקביל לעודד את השחרור של אוקסיטוצין וסרוטונין, שני מוליכים עצביים שעושים שמח, ובאמצעות כך להביא לשיפור במצב הרוח. במקרה של סטרס, אפילו לא צריכים עיסוי גוף מלא כדי להקל על המתח ולהרגיש טוב. מחקרים מראים כי עיסוי של כפות הידיים והרגליים הפחית באופן משמעותי את קצב פעימות הלב, את רמות הקורטיזול בגוף (הורמון הסטרס) ואת רמות הסוכר בדם- כולם ביחד עזרו להפחית את מידת הסטרס. לעיסוי יתרונות רבים לטיפול בסטרס ודיכאון, אבל מטופלים רבים נהנים ממנו בלי קשר ליתרונות הבריאותיים, אלא בגלל המגע, החום, ותחושת הטיפול והדאגה. אז תבחרו אתם: עיסוי שבדי, עיסוי תאילנדי, שיאצו, או רפלקסולוגיה.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.