Write a comment

 

בין תחילת גיל הבגרות המינית, ועד לתחילת גיל המעבר את תקועה עם המחזור שלך לכמה שנים טובות. וזה בערך הדבר היחיד שאת יכולה לבנות עליו. כי במהלך השנים, המחזור יכול להיות צפוי כמו השמש שזורחת בבוקר, ומשוגע כמו שרק הורמונים יכולים להיות. רצויים או לא רצויים, כל השינויים הם שינויים שנחשבים נורמאליים. אבל, לכל אחת יש את האחד שלה...

מה לצפות מהימים האלה בחודש, ומה אפשר לעשות כדי שהם יהיו יותר רגועים. לכולם.

גיל 20

בגיל הזה אין יותר הפתעות. חוסר היציבות ההורמונאלית אמורה להיות מאחוריך ולמחזור יש קצב קבוע. זאת אחת מהסיבות שזה העשור הכי נכון (או לפחות הכי קל) להיכנס בו להריון. המחזור מגיע בכל 23-35 ימים, כאשר 28 ימים נחשבים לממוצע. הדימום נמשך בין יומיים לשבעה, והזרם מתון עד גבה גלי. זה גם הזמן הנכון ביותר לשים לב לכל הדברים האלה (כמו מתי וכמה), כי כמו שאמרנו, זה לא הולך להימשך עוד הרבה זמן, וזה יעזור להיות הבסיס שממנו אפשר להבחין בשינויים עתידיים. מבחינה הורמונאלית, כדי שהמחזור יהיה סדיר, הגוף חייב לבצע שמיניות באוויר בין הורמונים, בלוטות וגם המוח, כדי שהכל יסתדר. ורוב הסיכויים שבעשור הזה הוא מצליח לעשות את זה בלי הפרעה. ביום הראשון, שמבחינה טכנית נחשב להתחלה של מעגל חדש, ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון נמצאים ברמה הכי נמוכה שלהם. כאשר המחזור מתקדם לקראת הביוץ, האסטרוגן עולה בהדרגה ואז מגיע לשיא, ומתחיל תהליך שמעודד שחרור של ביצית. רמות הפרוגסטרון מתחילות לעלות במהלך המחצית השניה של המחזור, וגורמות לרירית הרחם (Endometrium) המרפדת את פנים הרחם להתכונן להזנת הביצית המופרית. אם לא נכנסים להריון והביצית לא מופרית, הייצור של אסטרוגן ופרוגסטרון נרגע בהדרגה. חוץ מסדירות, לעשור הזה יש תכונה נוספת טובה: הוא בדרך כלל לא מתאפיין בתסמונת קדם וסתית (PMS). למרות זאת, רוב הסיכויים שתסבלי מהתכווצויות. לפי מחקר שפורסם בכתב-העת Obstetrics&Gynecology, טיפול שבועי בדיקור סיני יכול להפחית את הכאב שנגרם על-ידי ההתכווצויות בצורה דרמטית. ואם לא, הן יפחתו בהמשך. אחרי לידות וככל שמתבגרים.

גיל 30

הודות לשינויים הורמונאליים, המחזור שלך (שעד עכשיו היה באמת ילד טוב) מתחיל לאבד את הדייקנות שלו, ומפספס לפעמים. הוא יכול להיות תכוף יותר, כבד יותר ולהימשך יותר זמן. המערכת של ייצור אסטרוגן ופרוגסטרון הופכת פחות ופחות צפויה, ומשפיעה גם על המסרים שמגיעים למוח. ואם לקרוא לילד בשמו- ברוכה הבאה לעשור של תסמונת קדם וסתית (PMS). הסימפטומים (שיכולים להתחיל אפילו שבועיים לפני, ונגמרים כשהוא מתחיל) משונים ומגוונים, ויכולים להיות נפיחות, עלייה במשקל, רגישות בחזה, כאבי ראש, כאבי גב, כעס, חרדה, דיכאון, עייפות, או כולם ביחד. וזה כבר לא קורה רק ברמה ההורמונאלית. כנראה שגם מוליכים עצביים במוח, כמו סרוטונין ודופאמין, לוקחים חלק ומשפיעים על מצב-הרוח. תוספת של 200 מ"ג מגנזיום ביום יכולה לפתור את בעיית הנפיחות, לפי מחקר שפורסם בכתב-העת Journal ofWomen's Health. לעצבים, כאבי הראש והרגישות בחזה יכול לעזור הצמח שיח אברהם (vitex), לפי מחקר שפורסם בכתב-העת British Medical Journal, ולפי מחקר (אחרון, מבטיחים) שפורסם בכתב-העת הרפואי

American Journal of Obstetrics and Gynecology, תוסף של סידן (1,200 מ"ג ביום) יכול גם להקל על חלק מהתסמינים. (לפי מה שאומרים, גם אורגזמה יכולה להקל על הכאבים).

גיל 40

יכול להיות שכבר נכנסת לתקופה שנקראת טרום גיל המעבר, שלב שנמשך בין שנתיים לשבע, ובו המחזור הפוך להיות לא סדיר. אם עדיין לא, זה אוטוטו קורה. בקצה השני של התקופה הזאת נמצא גיל המעבר, שמתחיל באופן רשמי בדרך כלל בגיל 51, או אחרי שנה שלמה בה לא מקבלים מחזור. מה שקורה בטרום גיל המעבר ועד לגיל המעבר עצמו, זה פחות מחזורים בהם מתרחש ביוץ, פחות דימום ופחות מחזורים בכלל. זה המקרה השכיח, אבל יכולים להיות גם מקרים בהם המחזורים יהיו יותר תכופים וזרימת הדם תהיה כבדה ותמשך לאורך זמן רב יותר. כי אם יש משהו שאפשר להגיד על השלב הזה, הוא שכמעט אין חוקים. מבחינה הורמונאלית, המגמה שהתחילה בעשור הקודם נמשכת, עם רמות אסטרוגן ופרוגסטרון שממשיכות להשתנות. אצל נשים רבות בשלב הזה, יכול להיות שלב ביניים בו הגוף מצמצם את הפרשת האסטרוגן, למרות שזה הדבר האחרון שחסר לו. השלב הזה יכול להימשך כמה חודשים, להשתנות, או עבור חלק מהנשים להימשך שנים. אם עד עכשיו לא סבלת מתסמונת קדם מחזור, הפיסיולוגיה הבלתי צפויה של הגוף יכולה להכיר לך אותה דווקא עכשיו. ואם כן, קחי בחשבון שהיא יכולה להיות יותר אינטנסיבית. רכבת ההרים ההורמונאלית יכולה לייצר גם גלי חום. להקלה: פשתן (בשמן או בזרעים), תוספת של ויטמין E, הצמח שיח אברהם, או תמציות הצמח קוהוש שחור, שמכיל את הגרסא הצמחית של אסטרוגן.

 
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.