Write a comment

 

כשהילד חולה, בתור הורים אנחנו רוצים להקל על הכאב והחום כמה שיותר מהר. אבל, עם מחלות חורף צריך לעשות את זה לאט וחכם. זה לא חדש שטיפול אנטיביוטי לא עובד על זיהום ויראלי, או  שאם התחלתם טיפול ולא סיימתם, בפעם הבאה שבאמת תצטרכו את האנטיביוטיקה, החיידקים יצחקו לכם בפנים.

אז מה הורים אמורים לעשות, כשהטמפרטורות יורדות ומחלות החורף משתוללות?

הגישה הרגועה
שלחתם ילד בריא בבוקר וקיבלתם בחזרה ילד עם התקררות. חום הוא לא נעים. בטח לא לילדים קטנים. אבל אסור לשכוח שחום הוא בן הברית שלנו, אחד ממנגנוני ההגנה של הגוף. הגוף מעלה את הטמפרטורה, לטמפרטורה כזאת שחיידקים ווירוסים לא יכולים להתקיים בה. לכן, התומכים בגישה הזאת מאמינים בכלל הפשוט- אין חום גבוה, אין אנטיביוטיקה.

אז מה עושים? חלק מהטיפול במחלות חורף הוא להקל על אי הנוחות, יותר מאשר לטפל במחלה עצמה. ולכן, התרופה הטובה ביותר היא תשומת לב. לארח להם חברה, לאפשר להם להישאר במיטה (במיוחד אם היא של אבא ואמא), בתוך השמיכה, עם הפיג'מה ועם האוכל שהם הכי אוהבים. (וטלוויזיה רק אם היא חלק מהעסקה גם בימים רגילים).

חום ב- 24 השעות הראשונות הוא נורמאלי. ועדיין, יש מצבים שאיתם לא משחקים. תינוקות (מתחת לגיל שלושה חודשים) נמצאים בסיכון גבוה יותר ולכן אם מד-החום מראה על טמפרטורה גבוהה מ-38 מעלות, ללכת לרופא בלי לחשוב פעמיים. אצל מרבית הילדים מעל גיל שלושה חודשים, חום באזור ה-38 מעלות בדרך כלל לא מחייב טיפול, אלא אם הילד מרגיש חוסר נוחות. אם החום נשאר בטמפרטורה הזאת ולא עולה, רבים ממליצים לתת לחום לעשות את העבודה שלו. אם החום עולה ואם הילד ממשיך להרגיש בחוסר נוחות, אפשר לשלוף את התרופות. תרופות משככות כאבים הן בסדר כדי לטפל בכאב. אספירין לא מומלץ לשימוש בילדים קטנים.

ואם אנטיביוטיקה לא עושה רושם מיוחד על וירוסים, ההימור הכי טוב שלכם יכול להיות תרופות ביתיות ישנות וטובות: מרק עוף עדיין מנצח בכל הסקרים. מחקרים מראים שאם למישהו יש סגולות רפואיות זה לו. מקלחת חמה תמיד יכולה לעזור (לילדים הסובלים מאסטמה יש להיזהר עם שינויים בלחות) והרבה נוזלים. מים, מיץ, תה, מרק או כל מה שהילד מוכן לשתות.  

מתי כן ללכת לרופא? במקרה הזה הורים צריכים לגייס את השיפוט הכי טוב שלהם ולהחליט אם מדובר בהתקררות או ביותר מזה. רבים נעזרים בכלל של שלושה עד חמישה ימים. אם הילד נדבק במחלה ויראלית, הוא אמור להיות בסדר גמור בתוך שלושה ימים, וכמעט לגמרי בריא בתוך חמישה ימים. כל מה שחורג מהכלל הזה, כדאי לראות רופא ילדים.

אם בכל זאת משתמשים בטיפול תרופתי, גם כאן חשוב לשמור על הכללים.

לקרוא את התוויות
הן יספרו לכם על הרכיבים הפעילים, במה בדיוק התרופה מטפלת, מה המינונים הנכונים לילדים, תדירות השימוש, תופעות לוואי פוטנציאליות ואינטראקציה בין תרופתית. אפילו אם כבר השתמשתם בתרופה בעבר חשוב עדיין לקרוא את התווית. חלק מהתרופות מבוססות על גיל, חלק מהן מבוססות על משקל. יתכן ודברים השתנו מהשימוש הקודם- הילד הוסיף במשקל, בשנים, והמינון הנכון השתנה.

רכיב פעיל
הרכיב הפעיל הוא מה שגורם לתרופה לעבוד, ואתם רוצים לדעת מה זה ומה בדיוק הוא עושה. חשוב לזכור שהשם של הרכיב הפעיל, הוא לא השם של התרופה. זה אומר שיכולות להיות שתי תרופות שונות, שהרכיב הפעיל בהן זהה. כך שחשוב לשים לב שלא מטפלים בשתי תרופות שבעצם עושות את אותה הפעולה.

מינונים
בתרופות להתקררות ושפעת (וגם בתרופות אחרות) המינון לילדים והמינון למבוגרים הוא שונה. לעולם לא לטפל בילד בתרופת התקררות שמיועדת לטיפול במבוגרים, אפילו לא בכמות קטנה יותר. ואם כבר מינונים, מומלץ תמיד להשתמש בכלי המדידה שמצורף לתרופה ולא להשתמש בכלים ביתיים, כמו כף או כפית. בנוסף, לא להשתמש בתרופה למשך יותר זמן ממה שכתוב, או פחות מכך.

ילדים קטנים
לא מומלץ להשתמש בתרופות לשיעול והתקררות לטיפול בילדים מתחת לגיל שנתיים. המוצרים האלה בדרך כלל מכילים יותר מרכיב פעיל אחד (למשל רכיב שמסייע בהקלה על כאבים ורכיבים שמסייעים להקלה על גודש באף, או בגרון). רבים מאמינים כי היתרון בשימוש בתרופות כאלה לא שווה את הסיכון או את תופעות הלוואי הרציניות שיכולות להתפתח אצל ילדים קטנים. אם המצב לא משתפר, או חלילה מחמיר, ללכת לרופא.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.