Write a comment

 

בדיוק כשהרפואה המשלימה הצליחה לבסס את מעמדה בארץ, להיכנס לקופות החולים ולסדר היום של לא מעט אנשים, מגיע צעד מצידה של המדינה שעלול לעצור את הכל. בגדול, המגמה להסדיר את תחום הרפואה המשלימה, היא חיובית. אבל האם זה תחילתו של הסוף עבור הרפואה המשלימה? ימים יגידו.

הצדדים בסיפור שלנו הם כאמור המדינה או משרד הבריאות, והעמותות המקצועיות שנלחמות למען המשך דרכה של הרפואה המשלימה בישראל. אבל הסיפור מתחיל עוד קודם, במערכת המשפט. מסתבר שעל מערכת המשפט מופעלים לא מעט לחצים להכניס את הרפואה המשלימה למסגרת חוקתית מסודרת, בעקבות מספר תלונות שהוגשו על מטפלים. לאו דווקא תלונות על הטרדה מינית, אלא על נזק פיסי ממשי שנגרם למטופלים בעקבות טיפול. במצב רגיל, אפשר היה לטפל בזה בין כתלי בית המשפט, אפשר היה להרשיע ולהבטיח שמטפל שגרם לנזק לא יחזור לטפל.  אלא, שלרפואה המשלימה אין הגדרה, אין חוק שקובע מה מותר ומה אסור. הפתרון, שמקובל על כולם, הוא החוק. הדבר היחיד שלא כולם מסכימים עליו, הוא האותיות הקטנות.

לפני כשלוש שנים מינתה המדינה את ועדת זיידס לדון במחלוקת. הועדה אמורה להגיש את המלצותיה למשרד הבריאות. אין דד ליין, וגם אם יש, מצליחים לדחות אותו כל הזמן. המטרה של ועדת זיידס היא לבחון את התנאים בהם יכנס תחום הרפואה המשלימה, לתחום השיפוט של משרד הבריאות. כדי לעשות את זה בצורה מסודרת, המדינה מציעה שכל הפיקוח יעשה על ידי האוניברסיטאות. מקצועות הרפואה המשלימה ילמדו אך ורק באוניברסיטאות, התואר יהיה תואר אקדמאי לכל דבר, ורק בעלי תואר יוסמכו לטפל.

למרות שהעניין נמצא בתהליכים כבר כמה שנים, ההתנגדות המאסיבית של מטה המאבק החלה רק בחודש דצמבר האחרון. למה בדיוק הם חיכו עד עכשיו? "לא משאירים לנו ברירה. משרד הבריאות מנסה לכפות אקדמיזציה של התחום ולמחוק את המערך הקיים. הוא אפילו לא מוכן להתבסס על מודלים שקיימים בחו"ל והוכיחו את עצמם" מסביר יאיר שמר, הומיאופת קלאסי ואחד ממובילי המאבק.

אז איך באמת זה עובד בחו"ל? יש שני מודלים. יש את המודל האמריקאי-אנגלי (שנכנס לתוקף בינואר 2008) לפיו, איגודים מקצועיים הם שנותנים תעודת הכרה במקצוע, באישור ופיקוח המדינה. המודל הנוסף הוא המודל הגרמני, בו לימודי הרפואה המשלימה מותנים בלימודי רפואה מערבית. על פניו, מה זה משנה איך קוראים לזה. פה קוראים לזה אקדמיה, ושם קוראים לזה איגוד מקצועי. העיקר שיש פיקוח והוא נמצא בידיים של גוף אחד. אבל זה לא נגמר רק באיך קוראים לזה. פיקוח אקדמי על תחום הרפואה המשלימה יכול לעורר מספר בעיות. "למדינה נוח שהפיקוח יעשה דרך האוניברסיטאות, אבל נוח הוא לא תמיד נכון. בתור התחלה, לימודי רפואה משלימה לא יכולים להילמד במסגרת אקדמית. זה סותר את המהות של לימודים כאלה. לאקדמיה אין כלים למדוד את הרפואה המשלימה, היא מודדת מדעים מדויקים. רפואה הוליסטית אינה מדעים מדויקים" מוסיף שמר.

אז גם בפורמט הישראלי יש ועדה שתרכז את תחום הרפואה המשלימה, אלא שנציגי הרפואה המשלימה טוענים שהם במיעוט. "השליטה עוברת לידיים הלא נכונות, לפקידים. משרד הבריאות הוא משרד שפועל תחת אילוצים, לא תמיד מאוזנים. צעד כזה יצור תחרות בין הרפואה הקונבנציונאלית לרפואה האלטרנטיבית. מי שולט, מי יגיד את המילה האחרונה".

זה לא רק מאבק על אגו. במטה המאבק חוששים מהשלכות נוספות שיהיו לצעד כזה. לדוגמא, באקדמיה אין היום אף מסלול מוכר לתואר ברפואה משלימה שאושר על ידי המועצה להשכלה גבוהה. אם הלימודים ירוכזו רק במוסדות אקדמאים, זה אומר שבתי הספר הקיימים יסגרו. בגלל שיהיו פחות מוסדות לימוד, מספר הסטודנטים, המטפלים לעתיד, יקטן. מן הסתם גם רף הקבלה באוניברסיטאות יעלה, גורם נוסף שעשוי להשפיע על מספר האנשים שיכנסו למקצוע. בנוסף, מרצים רבים ימצאו את עצמם מחוסרי עבודה. נכון, הם יכולים להשתלב באקדמיה, אבל האקדמיה יכולה לקלוט לשורותיה רק בעלי תואר אקדמי. ועם כל הכבוד לתואר האקדמי, בדרך כלל מדובר באנשים שאין להם הרבה ניסיון מעשי. צעד כזה עלול להוביל לירידה באיכות ההוראה.

סגירת בתי הספר הקיימים תהיה רק הצעד הראשון בתוך תגובת שרשרת שאת תוצאותיה אי אפשר כרגע לצפות. ברגע שהמקצוע יהפוך אקדמי, הבאות בתור להיסגר יהיו האגודות המקצועיות. במקומן, יוקמו אגודות מקצועיות אחרות, וכל הידע שהצטבר עלול לרדת לטמיון. בנוסף, אם האפשרות לתת מרשם תהיה רק בידי בעלי תואר, גם התפוצה של תרופות עלולה להצטמצם. אם גם המחקר והפיתוח של המקצוע יעברו לידיים אקדמיות, יכול להיות שגם הם ייעצרו.

במטה המאבק לא מאמינים שזו תחילתו של הסוף, אבל הם בהחלט צופים פגיעה, אפילו התנוונות. הם לא מתנגדים לאקדמיזציה או לפיקוח והסדרה, הם מתנגדים לחוק שרירותי. אם היו שואלים אותם, הצעד הראשון לא יכול להיעשות בבת אחת. הם מציעים תקופת ניסיון של חמש שנים, שבה ישמר גם המצב הקיים, ובמקביל ובהדרגה יוכנס התחום לאקדמיה. רק ככה יצליחו שני הצדדים לבחון את הדברים בפועל.

כתבות קשורות:

רפואה משלימה מול רפואה קונבנציונלית 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.