Write a comment
גם חוקרי מוח ופסיכולוגים מסכימים שהמדיטציה תורמת רבות לשיפור בריאות הגוף והנפש, אבל מה קורה כשאנחנו לא מצליחים למצוא את השקט הנפשי לתרגל אותה? מתברר שהדרכים לפתח מודעות מגוונות בהרבה משחשבתם

מדיטציה ומיינדפולנס, הדוגלות בשיפור המודעות לגוף ולנפש, הפכו בשנים האחרונות לאחד מהטרנדים הבריאותיים הלוהטים ביותר. זאת לאחר שחוקרי מוח, פסיכולוגים ומומחים מסוגים שונים קבעו בשורה ארוכה של מחקרים שהמדיטציה מסייעת בין היתר להילחם בחרדה ובדיכאון, לשפר את תפקוד המוח ולטפל בהפרעות קשב וריכוז

בקצב החיים האינטנסיבי והתחרותי שרובנו חיים בו, שרווי במקרים רבים בלא מעט לחצים וחרדות, אפשר להבין מדוע רבים פונים לתרגול מדיטציה בתקווה למצוא את השקט הנפשי שיעזור להם להתמודד עם האתגרים בצורה בריאה ושקולה יותר. עם זאת, כשמתחילים לעשות זאת, לא מעט אנשים מגלים שגם בשביל לתרגל מדיטציה דרושה מידה כלשהי של שקט נפשי, שהחסך בו הוא בדיוק הסיבה שבגללה הם רצו לעשות זאת מלכתחילה.

אחת הסיבות המרכזיות לקושי בתרגול מדיטציה היא שאנשים רבים מאמינים שהפעולה הזאת מחייבת לשבת עם רגליים משולבות ולנקות לחלוטין את הראש מהמחשבות הטורדניות. רבים מאמינים שבזמן המדיטציה הם מוכרחים להילחם במחשבות שלהם ולא לעשות שום דבר חוץ מלחשוב על הנשימות. אולם, המטרה העיקרית של המדיטציה עומדת בניגוד מוחלט למלחמה הפנימית הזאת. היא נועדה להפנות קשב לכל אחד מאיברי הגוף שלנו, להכיר אותו, ללמוד אותו ולחזק אותו.

מיינדפולנס הוא מצב מנטלי, שבו אנחנו קשובים לעצמנו ושואפים להעמיק ולהכיר את עצמנו טוב יותר. במצב כזה חשוב שלא להילחם במחשבות, אלא לתת להן לחלוף תוך הפניית הקשב לתהליכים החשובים באמת שמתרחשים בגוף. כל אדם פועל בצורה שונה בהקשר הזה. לחלק מהאנשים יהיה נוח לשבת עם רגליים משולבות ופשוט לנשום עמוק. חלק יעדיפו לעשות זאת בזמן שהם מאזינים למדריך שמנחה אותם, אחרים יעדיפו להאזין למוסיקה שהם אוהבים בעוד שחלק מהאנשים לא יהיו מסוגלים כלל לשבת למשך זמן ארוך כל כך.

אז אם אתם משתייכים לסוג השלישי, חשוב להבין שיש עוד המון דרכים לתרגל מדיטציה. אם אתם מוכרחים להזיז את הגוף כדי להשיג את השקט הנפשי והריכוז, תוכלו להתנסות בטאי צ'י או ביוגה. אלו טכניקות המשלבות את המדיטציה עם תנועות שמסייעות לרפא ולחזק את הגוף והנפש. גם הן קיבלו ביסוס בכמה מחקרים חשובים שנערכו בשנים האחרונות ומצאו בין היתר שהן יעילות ביותר בהתמודדות עם חרדה ודיכאון.

גם פעילויות גופניות אחרות יכולות לשמש למדיטציה, אך בניגוד לאימוני כוח במכון הכושר, שבהם אנחנו סופרים חזרות ולפעמים מאזינים למוסיקה רועשת, כאשר אתם מתרגלים מדיטציה דרך פעילות גופנית, חשוב להתרכז בתנועות, באופן שבו השרירים, העצמות והגידים מרגישים בעת ביצוע הפעולה. יש להפנות קשב גם לנשימות ולבצע "סריקה מנטלית" של הגוף מכפות הרגליים ועד לקצה הראש, כדי להבין איך כל איבר מרגיש ובכך לשפר את ההיכרות עם הגוף.

גם פעולות יומיומיות שכולנו עושים יכולות מדיטטיביות, כל עוד עושים אותן במטרה לשפר את המודעות. כדי לעשות זאת ניתן לדוגמה להתעורר רבע שעה לפני שאתם צריכים לצאת מהמיטה ולהקדיש את הזמן הזה רק לעצמכם. ניתן להתמתח, לתרגל נשימות בשכיבה או כל דבר שיעזור לכם להתחיל את הבוקר בצורה טובה ורגועה יותר. מומלץ ביותר להרחיק מהמיטה את הטלפון הנייד או כל אמצעי אלקטרוני אחר שיחבל במדיטציה.

אפשר לתרגל מדיטציה בצורה דומה גם בזמן ההליכה, בביצוע מטלות הבית, ובזמן האוכל. אולם, חשוב להבין כי המפתח להפיכת פעולות אלו לתרגול המיינדפולנס הוא פשוט להיות מודעים לכך שאתם עושים זאת, להגביר את הקשב לגוף, למחשבות שלנו ולתהליכים הפנימיים שאנחנו לא תמיד מכוונים אליהם את הזרקור.

mitot banner3
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.