Write a comment

 

כאבים בחזה, קוצר נשימה. כולנו מכירים את הסימנים המקדימים להתקף לב מהפוסטר בקופת חולים. אבל מה אם יש סימנים מוקדמים נוספים? ובכן, מסתבר שיש, והם לא מעט.

בשנים האחרונות, חוקרים עשו עבודת שטח רצינית בחיפוש אחר סימנים וסימפטומים שמטופלים חוו בשנים או בחודשים שלפני התקף לב, וגילו חמישה סימני אזהרה שלא כדאי להתעלם מהם.

כאבי צוואר

ידע הוא כוח, אבל לפעמים גם מקור לחולשה. מטופלים רבים שסובלים מכאב באזור הצוואר נוטים להתעלם ממנו, בגלל שהם מצפים לכאב יותר דרמטי ואקוטי לכיוון הזרוע השמאלית. ועדיין, הנתונים מראים שמטופלים רבים מדווחים שהבחינו בכאב או מתיחות באזור הצוואר בשעות או בימים שלפני התקף לב. זאת סיבה מספיק טובה לא להתעלם מכאב כזה, אפילו שהוא מרגיש רק כמו מתיחת שריר, במיוחד אם הוא קבוע ומתמשך. במיוחד אם הכאב לא ממוקם בנקודה ספציפית, ולא נעלם עם קור, חום, או עיסוי של האזור. בקרב נשים השכיחות לחוות כאב מהסוג הזה, באופן הזה, נמוכה יותר. נשים הרבה פעמים מדווחות יותר על תחושה של מתיחות, כאבים, או לחץ לאורך הכתף ובאזור הצוואר. הכאב בצוואר עשוי להגיע גם לאזורים אחרים בגוף, למשל הכתף והיד בצד השמאלי.

זה בגלל שעצבים של רקמות פגועות מהלב שולחים מסרים של כאב במעלה ובמורד עמוד השדרה, שם הם נפגשים עם עצבים שמגיעים לאזורים נוספים בגוף.

בעיות בתפקוד המיני

קושי להגיע לזקפה או לשמור עליה היא בעיה שכיחה בקרב גברים שסובלים מבעיות קרדיווסקולאריות. לפי ההערכה, שניים מתוך שלושה גברים שמטופלים בשל בעיות קרדיווסקולאריות סובלים מאין אונות בחודשים, ואפילו בשנים לפני שאובחנו כסובלים מבעיות לב. ברוב המקרים, הגברים עצמם לא עושים את החיבור. אבל מחקרים מראים כי הקשר בין בעיות בתפקוד המיני ובעיות קרדיווסקולאריות כל כך משכנע, שרופאים שוקלים להפך אותו לסטנדרט טיפול בקרב גברים שסובלים מבעיות לב ומתלוננים גם על בעיות בתפקוד המיני. הקשר בין בעיות במערכת הקרדיווסקולארית לבעיות בתפקוד המיני הוא ישיר. בדיוק כמו שהעורקים שסובבים את הלב יכולים להתכווץ ולהתקשות, כך גם כלי הדם שנמצאים באזור איבר המין. ובגלל שכלי הדם באזור איבר המין קטנים יותר, הם מראים את הנזק הרבה יותר מהר. משהו כמו שלוש או ארבע שנים לפני שבעיית הלב מתגלה. ולכן, ההמלצה היא ללכת לרופא אם סובלים מבעיות בתפקוד המיני. נכון להיום ועד שיוכח אחרת, כל מטופל שמגיע עם בעיות בתפקוד המיני נחשב גם כמטופל של בעיות לב.

סחרחורות, התעלפות, קוצר נשימה

קוצר נשימה הוא סימפטום מקדים מוכר להתקף לב. במחקר שפורסם בכתב העת Journal of the American Heart Association, למעלה מ-40% מהנשים דיווחו על תסמינים כמו קוצר נשימה בימים שקדמו להתקף הלב. אבל זה לא חייב להיות קוצר נשימה קלאסי. זה יכול להופיע גם כסחרחורות או התעלפות, או קוצר נשימה שמופיע בזמן ביצוע פעילות שבעבר לא גרמה לבעיות (למשל כאשר מטפסים במדרגות, שואבים אבק, או מטפלים בגינה). כל אחת מהן היא סיבה טובה מספיק להיות עם האצבע על הדופק. קוצר נשימה מתרחש כאשר לא מגיע מספיק דם דרך העורקים כדי לספק חמצן ללב. הכאבים שמלווים מצב כזה, בדרך כלל גם מקשים לעצור ולקחת נשימה עמוקה. איך נבדיל בין קוצר נשימה רגיל וקוצר נשימה שהוא סימן למצוקה של הלב?  קוצר נשימה שמגיע בגלל בעיה בריאות, בדרך כלל מגיע בהדרגה כיוון שהנזק שנגרם לרקמות של הריאות מעישון או גורמים סביבתיים הוא איטי. אם קוצר הנשימה קשור ללב, הוא יופיע בפתאומיות וירגע בזמן מנוחה.

בחילות, צרבות ומערכת העיכול

הגיוני לחשוב שכאב שקשור ללב יופיע באזור החזה. אבל בהתקף לב אין הגיון, ובפועל, הוא יכול להתחיל דווקא באזור הבטן מכל המקומות. חלק מהמטופלים, במיוחד נשים, חווים את הכאב של התקף לב כצרבת, או תחושת מלאות. אבל גם בעיות עיכול חמורות, או בחילות חריגות עשויות להיות סימן ראשון להתקף לב. בשביל להבין את הסימנים של התקף לב שקשורים למערכת העיכול צריך לחזור קצת אחורה. הצטברות שאריות שומן בעורקים עלולה לצמצם את אספקת הדם ללב ולגרום לתחושה של מתח, סחיטה, או כאב. ברוב המקרים זה באמת יהיה באזור החזה. לעיתים זה יופיע גם באזור הבטן. מחקרים מראים שהשכיחות של תופעות מהסוג הזה גבוהה פי 2 בקרב נשים בהשוואה לגברים. בחילות יכולות להיות גם סימן מוקדם להתקף לב בהתפתחות. אם הבחילה (או כאב אחר של מערכת העיכול) נרגעת בזמן מנוחה ומתגברת בזמן פעולה, ואם התחושה הזאת מופיעה מספר פעמים, להתקשר לרופא יכול להיות רעיון טוב.

כאב בלסת, באוזניים

כאב לסת מתמשך הוא אחד מהסימפטומים המסתוריים והמעצבנים, והוא יכול להיות תוצאה של גורמים שונים. לאחרונה, בעקובת מטופלים רבים שנמצאו בטרום התקף לב ודיווחו על כאב לסת, רופאים התחילו להתמקד במקרים בהם הוא רמז למחלת לב, או אפילו להתקף לב. כאב כזה נע לאורך הלסת, כל הדרך לכיוון האוזן ולפעמים קשה לאבחן מאיפה בדיוק הוא מגיע. זה קורה בגלל שרקמות של הלב שנפגעו שולחות אותות של כאב במעלה ובמורד עמוד השדרה, שם האותות מצטלבים עם עצבים אחרים, שמקרינים מחוליות הגב עד לאזור הלסת והאוזן. בשונה מכאב לסת שנגרם על ידי כאב שיניים או אוזניים, כאב של התקף לב לא נמצא בנקודה מבודדת אלא מקרין, הוא יכול להגיע לכתף, לזרוע (במיוחד בצד השמאלי) וטיפול כמו חום, קור, או עיסוי לא עוזרים לו.


Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.