Write a comment

 

מהי רפלקסולוגיה?

רפלקסולוגיה הינה שיטה פשוטה, לא חודרנית של יישום לחץ, מתיחה ותנועה בכפות הרגלים והידיים כדי להשפיע על חלקים מקבילים בגוף. רפלקסולוגים רואים בכפות הרגלים והידיים תמונת ראי של הגוף. ע"י שימוש בטכניקה זו, הרפלסולוג יכול לפרק דפוסי לחץ בחלקים אחרים בגוף. לחץ הנו מחסום לחזרת הגוף למצב נורמלי של שיווי משקל. הפעולה הפיזית של יישום לחץ מסוים ע"י שימוש באגודל, אצבע וכף היד, מביא להורדת הלחץ ולשינוי פיזיולוגי של הגוף. 

כיצד מתבצע הטיפול?

גם המטופל וגם הרפלקסולוג צריכים להרגיש נוח ולהימצא בתנוחה נוחה. בדרך כלל, התנוחה המועדפת על ידי המטופל היא תנוחת שכיבה. הרפלקסולוג מטפל על לחיצות בכף הרגל, אולם אם אין אפשרות, הטיפול ייעשה בכפות הידיים. 

מתחילים בכף רגל ימין, כל נקודות הרפלקס בשתי כפות הרגליים מגורות משום שהגוף מוגדר כיחידה אחת, הלחץ המופעל על הנקודות השונות בכף הרגל משתנה ממטופל למטופל.

מה עלי לצפות מטיפול רפלקסולוגי?

משך טיפול רפלקסולוגיה הוא בין חצי שעה לשעה. הטיפול נעשה בלבוש מלא למעט הסרת הנעלים והגרביים. הרפלקסולוג ישתמש בכסא ולפעמים בשולחן. אחדים משתמשים בשמן, אם כי אמצעי זה נתון לויכוח בין המקצוענים. הטכניקה היבשה היא הנפוצה ביותר. הרפלקסולוג מפעיל לחץ, מתיחה ותנועה לאורך כף הרגל, כדי לעבוד על כף הרגל באופן מתודי. ברוב המקרים יש לעבוד על כל כף הרגל. הרפלקסולוג צריך לעבוד כך שתרגיש נוח. אתה אמור להרגיש רגיעה לאחר הטיפול. משך הרגשת הרוגע היא מדד טוב ליעילות הטיפול.

כיצד עובדת הרפלקסולוגיה?

קיימות מספר תיאוריות המסבירות כיצד טיפול זה עובד. אחת התיאוריות מתבוננת על מערכת העצבים כהסבר על כיצד עובדת הרפלקסולוגיה.

לחץ המופעל על כפות הרגליים, יוצר שדר דרך מערכת העצבים ההיקפית. משם עובר השדר למערכת העצבים המרכזית, המקום שהוא מעובד בו בחלקים שונים של המוח.  השדר מעביר שידור לאיברים הפנימיים להקצות את ההתאמות הדרושות בדלק וחמצן, ולבסוף התגובה מותאמת ונשלחת למערכת המוטורית.

המסר מוזן הלאה כדי להתאים את טון הגוף או את רמת המתח הכללית. אם זה מתבצע כראוי טון הגוף יתאים את עצמו לקצב פעולה נמוך יותר. קצב פעולה נמוך יותר מאפשר הפחתה בלחץ ומפחית את  הבלאי של מערכת הגוף.

מהם יתרונות הרפלקסולוגיה?

באופן כללי יתרונות הרפלקסולוגיה הם בהפחתת המתח והלחץ. משום שכפות הרגליים והידיים עוזרות לקבוע את רמת המתח בכל הגוף הן מאפשרות דרך קלה לעמוד בפני שדר הלחץ ולאפס את היציבות הפנימית. השאלה אם רפלקסולוגיה יכולה לעזור למספר מצבים של מחלות, נמצאת עדיין בבדיקה. מחקר מדעי נוסף צריך להיעשות על מנת להצביע על יתרונות הרפלקסולוגיה ביחס לחוליים ומחלות.

הרפלקסולוגיה משלימה טיפול רפואי סטנדרטי. אין לפרשה כייעוץ רפואי. אין היא מחליפה עזרה רפואית.

שחרור ממתחים

לחץ הוא בלתי נמנע, אנו חיים אתו בכל יום. עבודה יומיומית, מטלות ביתיות ועוד, יכולות להיות מלחיצות. לחץ הופך לבעיה כאשר איננו יכולים לשלוט עליו, בעיקר לחץ הנגרם מבעיות, תסכולים, עודף עבודה או דאגות. כאשר אין אנו מתמודדים עם הלחץ בצורה נכונה, מערכות ההגנה של הגוף נשברות, והאדם נהיה רגיש יותר למחלות. הרפלקסולוגיה מפחיתה את הלחץ על ידי הרגעה עמוקה ושקטה.

שיפור זרימת הדם 

ידועה חשיבות זרימת הדם בגוף ואספקת החמצן והמזון לכל התאים בגוף וסילוק הפסולת והרעלים. לחץ ומתח מהדקים את מערכת הלב וכלי הדם ומגבילים את זרימת הדם. זרימת הדם נהיית איטית יותר. ע"י הפחתת המתח והלחץ, הרפלקסולוגיה מאפשרת לכלי הדם של הלב לנהל את זרימת הדם באופן טבעי ובקלות.

היסטוריה של הרפלקסולוגיה

כאשר האנושות הלכה יחפה, ההליכה על החול או על משטחים לא חלקים היו סוג מסוים של טיפול  רפלקסולוגי. בהודו, בסין ובמצרים השתמשו ברפלקסולוגיה לפני אלפי שנים. כאשר נעלנו נעלים, איבדנו את הקשר הישיר עם האדמה ולא התחברנו אליה מאז. איבדנו את ההמרה הטבעית בין זרמי החשמל של הגוף ואלו של האדמה. בשנת 1913 הובאה רפלקסולוגיה לעולם המערבי. ד"ר פיצג'ראלד, רופא מקונטיקט, השתמש ב"תראפיית אזור" לשכך כאבים במספר מקומות בגוף. אדווין באוורס מניו יורק וג'ורג סטאר וייט, שניהם רופאים, השתמשו ברפלקסולוגיה, אך העולם הרפואי לא קיבל אותם.

מאז ועד היום, התפשטה תורה זו לכל ארצות המערב והחל תהליך של מחקר על ההשפעות החיוביות של הרפלקסולוגיה.

 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.