Write a comment
מה ההבדל בין רפואה משלימה לאלטרנטיבית, למה יש מעט מחקרים על הטכניקות האלו ומי מאיתנו משתמש בהן הכי הרבה? כל התשובות הכי מפתיעות לשאלות שתמיד רציתם לשאול, אבל לא ידעתם את מי

בימי הביניים, רוב האנושות האמינה שאת כל התשובות ניתן למצוא אצל המנהיגים ובכתבי הקודש. בתקופה הזאת, העולם לא התקדם כמעט מבחינה רפואית, טכנולוגית ומדעית. כאשר קהילות ברחבי העולם הצליחו להשתחרר מהתפיסה הזאת ולהודות בבורותן, כך גם עודדו את האנשים לחקור, להעמיק ולשאול שאלות קשות כדי למצוא תשובות שישפרו את החיים של כולם.

מאז, האנושות עשתה כברת דרך עצומה, עברה שינויים ותהפוכות וגם צברה ידע רב במגוון תחומים. הידע הזה עוזר לנו להבין טוב יותר את החיים וגם לדעת איך לשפר אותם – הרבה בזכות הנכונות לשאול שאלות.

כשמדברים על טיפול רפואי, לצד הטיפולים הקונבנציונליים קיימים עוד מגוון טיפולים משלימים ואלטרנטיביים, שיכולים לשפר במידה ניכרת את הטיפול ואת איכות החיים במגוון תחומים. גם במקרה הזה, כדי לבחור בטיפול שמתאים לכם, חשוב לדעת לשאול את השאלות הנכונות:

1. מה ההבדל בין רפואה משלימה לרפואה אלטרנטיבית?

תרבויות שונות בעולם שגשגו במשך אלפי שנים וצברו בתוכן ידע עשיר ומגוון על כל תחומי החיים. רפואה אלטרנטיבית היא שם כולל למגוון רחב של שיטות טיפול שפותחו בתרבויות שונות על בסיס ידע שנצבר והועבר מדור לדור. עם זאת, חלק מהשיטות האלו לא זכו להכרה רשמית מהקהילה הרפואית העולמית.

רפואה משלימה, כפי ששמה מרמז, נועדה לשפר את הטיפול הרפואי הקונבנציונלי באמצעות ידע מהרפואה האלטרנטיבית לחיזוק הגוף והנפש. השיטות שנכנסות תחת הכותרת הזאת הן כאלו שנבחנו במחקרים קליניים ונמצאו יעילות לסיוע בטיפול בבעיות שונות.

כיום, מוסדות רפואיים רבים ברחבי העולם אף משקיעים במרכזי רפואה משלימה, שנועדו ללוות את הטיפול הקונבנציונלי ולשפר את מעטפת הטיפולים לחולים. הטיפולים המשלימים נועדו למנוע מחלות, להפחית לחץ נפשי שמדרדר את המצב הרפואי וכן להקל על תופעות לוואי כתוצאה מטיפולים במחלות כמו סרטן.

2. אילו קבוצות באוכלוסייה משתמשות יותר ברפואה משלימה?

במחקר שנערך במרכז האמריקני לרפואה משלימה ואלטרנטיבית נמצא כי כ-38 אחוזים מהמבוגרים ו-12 אחוזים מהילדים בארצות הברית השתמשו במהלך חייהם בשירותי רפואה משלימה. המחקר מראה כי הקבוצה שעושה את השימוש הנרחב ביותר בשירותים האלו היא נשים בגילאי 40 עד 69. בנוסף, המחקר מראה כי אנשים משכילים ממעמד כלכלי גבוה נוטים להיעזר יותר ברפואה המשלימה.

3. האם רפואה משלימה באמת עובדת?

בעבר לא נערכו כמעט מחקרים על רפואה משלימה (ותכף נסביר למה זה קרה). אולם כיום, יותר ויותר מחקרים מוכיחים כי חלק מהטכניקות האלו בהחלט יכולות לפתור בעיות רפואיות שונות ולשפר את החיים. לדוגמה, דיקור סיני הוכח כגורם שמקל על כאבי ראש, גב, שרירים ומפרקים, וכן משפר את פעילות מערכת העיכול, מפחית אלרגיות ואפילו משפר את המצב הנפשי.

יוגה ומדיטציה נמצאו כטכניקות שיכולות להפחית סטרס, לחזק את המוח ולשפר את השינה, וכמובן שצמחי מרפא שונים הוכחו כגורמים שיכולים לטפל במגוון בעיות רפואיות. כיום יותר ויותר רופאים בוחרים לאמץ טכניקות שונות מהרפואה האלטרנטיבית ולהמליץ עליהן למטופלים כחלק ממעטפת טיפול רחבה ויעילה יותר לבעיות שונות.

4. למה יש כל כך מעט מחקרים על רפואה אלטרנטיבית?

מחקרים נרחבים ומבוקרים שעומדים בקריטריונים המחמירים לפרסום בכתבי העת המובילים, מטבע הדברים גם עולים לא מעט כסף. מחקרים כאלו דורשים משאבים רבים וציוד מתקדם. לכן, במציאות של היום, חברות עמידות ובעלות אמצעים מממנות חלק ניכר מהמחקרים הרפואיים. עם זאת, לאור ההבנה כי גם ברפואה האלטרנטיבית גלום פוטנציאל כלכלי רב, ניתן לראות כי כיום בוחרים להשקיע גם במחקר מדעי ומקצועי של הטכניקות האלו.

5. איך אדע אם טיפול מסוים מתאים לי?

לרפואה משלימה קוראים גם "רפואה הוליסטית", כי העוסקים בה מאמינים שכדי לטפל ביעילות בכל בעיה רפואית, חשוב להתאים מעטפת רחבה שמעצימה גם את הגוף וגם את הנפש בכלל ההיבטים החשובים. לכן, כשאתם ניגשים לטפל בבעיה שמפריעה לכם, חשוב שלא "להינעל" על טיפול אחד, אלא לחקור גישות שונות ולהתאים את המעטפת האידאלית בעבורכם – מבלי לוותר כמובן גם על הטיפול הקונבנציונלי ועל המלצת הרופאים המומחים.

אנחנו חיים בעידן של ריבוי מידע – דבר שמועיל לנו מאוד אך מעלה את הסיכון שניתקל במידע שאינו אמין. לכן, חשוב שתשאבו את הידע על הטיפולים שאתם חושבים לבצע ממקורות מהימנים ומבוססים. היעזרו במטפל מקצועי ומנוסה כדי לגבש ביחד את האסטרטגיה שלא רק תרפא את הגוף – אלא גם תעצים את הנפש ותבטיח שתישארו בריאים ומאושרים לאורך זמן.

chair banner1


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.