1 Comment

 

אנחנו הולכים לחפש את עצמנו במדבר, ואפילו נוסעים עד לארצות ממש רחוקות בשביל זה. אבל יכול להיות שמה שאנחנו מחפשים באמת, נמצא ממש מתחת לאף שלנו. ולא רק זה, ממש כמו מחלה, גם הוא מדבק.

מחקר חדש-ישן מגלה שהאושר מצוי בחברים הקרובים.

חברים יש רק באגד?

אם אתם מאושרים ואתם יודעים את זה, תודו לחברים שלכם. ולחברים שלהם. ואל תשכחו גם את החברים של החברים שלהם. חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת קליפורניה (California) מצאו שאושר הוא תופעה קולקטיבית, מדבקת, שמופצת דרך רשתות חברתיות.

אושר של אדם אחד מעורר תגובת שרשרת שמשפיעה לא רק עליו, אלא גם על החברים הקרובים שלו, כמו גם על חברים לא ישירים, מדרגת קרבה שלישית. ובשביל להגיע לקביעה הזאת, החוקרים עקבו במשך 20 שנים (1983-2003) אחרי כמעט 5,000 אנשים.

הם היו איתם שהם התחתנו, כשנולדו להם ילדים, כשהם קיבלו קידום בעבודה, כשהם התגרשו, וגם כאשר איבדו קרוב משפחה או חבר. במקביל, כל אחד מהמשתתפים הציג רשימת קשר, של חברים, חברים לעבודה ושכנים. במקרה או שלא במקרה, הסתבר שרבים מהם בלאו הכי היו רשומים כמשתתפים במחקר.

לקח להם שנתיים לזהות את המרקם החברתי, לנתח את מערכות היחסים ולנסות להבין את הקשר בין רשתות חברתיות ובריאות. בסופו של דבר, הם הגיעו למסקנה שהמצב הרגשי שלנו יכול להיות מושפע מחוויה רגשית של אנשים שאנחנו אפילו לא מכירים, וזה יכול להימשך אפילו שנה. והסירו דאגה מליבכם, במצב הפוך זה לא עובד. קשרים חברתיים לא עושים את זה לעצב.


עולם קטן

החוקרים הצליחו אפילו לתרגם את הממצאים האלה למספרים. כשאדם אחד מרגיש מאושר, אצל שותף או בן זוג מדד האושר עלה ב-8%, לחברים במרחק של קילומטר וחצי הסיכויים להרגיש מאושר עלו ב- 25%, אצל אחים במרחק של קילומטר וחצי ב- 14% ואצל שכנים ב- 34%. המאושרים ביותר היו אנשים שנמצאים במרכז הרשת החברתית, ובגלל שלפי המחקר אושר הוא עניין של תן וקח, גם החברים שלהם דורגו כמאושרים ביותר.

אבל ההפתעה האמיתית הגיעה דווקא מהכיוון של מערכות יחסים לא ישירות. אצל חברים מדרגת קרבה שניה, מדד האושר עלה ב- 10% ואצל חברים מדרגה קרבה שלישית ב- 5%. כלומר ההדבקה של האושר מתרחשת, אבל לא בכל זמן ובכל מקום.

יש הרבה תיאוריות שמדברות על זה. בין אם אלה תיאוריות רוחניות שמדברות על זה שכולנו מחוברים ברשת אנרגטית, ושכל דבר משפיע עלינו, גם אם הוא קרה בקצה השני של העולם, ובין אם אלה תיאוריות חברתיות (כמו שש דרגות של הפרדה) שאומרות שמה שמפריד בין כל שני אנשים בעולם (לא משנה מאיפה) הם גג חמישה אנשים.

ואם להאמין למה שאומרים לנו, אנחנו יכולים להיות רגועים. כל ישראל אחים.. לא?

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
People in conversation:
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    naomi samuel · 8 days ago
    אני והאקס שלי נפרדנו לפני שנה וחודשיים והייתי בחודש השישי להריון. שנינו אוהבים אחד את השני וזה היה הלם עבורי וזה ממש שבר לי את הלב. ניסיתי להתקשר אליו ושני הקווים נותקו. ניסיתי להשיג אותו ברשתות החברתיות, אבל הוא סילק אותי מהן. ניסיתי להגיע להורים שלו והם אמרו לי שהבן שלהם אמר שהוא לא אוהב אותי ולא רוצה לראות אותי והם לא יודעים מה לא בסדר. בכיתי ובכיתי כל יום כי אהבתי אותו מאוד. עד שילדתי ​​והתינוק היה בן שנה, לא הצלחתי להחזיר את אהבתי. שוב, התבלבלתי. אני לא יודע מה לעשות וגם איבדתי את העבודה ואין לי כסף לטפל בתינוק. הייתי אומלל בחיים אז בכיתי לאחותי וסיפרתי לה את הבעיה שלי ואמרתי שהיא יודעת על כישוף עוצמתי של ד"ר אפטה שעוזר לה כשהיא לא יכלה להיכנס להריון. יצרתי איתו קשר במייל והוא אמר שהוא יעזור לי ואמר לי שאישה עשתה כישוף על בעלי ואמרה שהוא יעזור לי לשבור את הכישוף כדי שבעלי יחזור אליי לנצח והדבר יהיה שלי. זו הייתה הפתעה גדולה עבורי שכל מה שהוא אמר קרה. בעלי מיד חזר אלי ואמר לי לסלוח לו. תודה רבה למטיל הקסמים החזק והאמיתי הזה. אני מתפלל שהוא יחיה זמן רב ויעשה עוד מהעבודה הנפלאה שלו. אם יש לך בעיה שמטרידה אותך בחיים, עליך ליצור קשר עם שחקן הכישוף החזק הזה! הוא יכול לעזור לך. הוא לא יאכזב אותך, אתה יכול להגיע אליו דרך כתובת ה-gmail: drapata4@gmail.com או שאתה יכול להשיג אותו דרך הוויבר/וואטסאפ שלו: +1(425) 477-2744