Write a comment

 

שני שלישים מהנשים האמריקניות וכרבע מהנשים הישראליות מוגדרות כבעלות משקל עודף. נתונים די מפחידים, אבל מה שמפחיד אפילו יותר, היא העובדה שהנתונים האלה הוכפלו במהלך השנים האחרונות. אם משווים את זה לנשים דור אחד אחורה, אנחנו שוקלות בממוצע, עשרה קילוגרמים יותר, כאשר העלייה התלולה במיוחד, היא בקצה העליון של הסקאלה. שני מחקרים חדשים טוענים שכדי להפוך את המגמה הזאת, צריך קודם כל להבין את הפסיכולוגיה של ירידה במשקל.

יש השמנה (overweight), ויש השמנת יתר או שמנות (obesity). השמנת יתר מוגדרת כאשר משקל הגוף גבוה ביותר מ 15% מעל המשקל המומלץ לפי גיל ומין, או כאשר מסת רקמת השומן גבוהה ב 30% אצל גברים, וב- 40% אצל נשים.

המדד שיותר משתמשים בו היום הוא ה- BMI (Body Mass Index), שהגדיר ארגון הבריאות העולמי, אותו ארגון שהחליט להגדיר את השמנת היתר כמגיפה של המאה ה 21.BMI מחושב לפי משקל הגוף, חלקי הגובה בריבוע. תוצאה תקינה היא בין 18.5- 25. כל מה שמעבר לכך מוגדר כעודף משקל, כאשר מעבר ל-35 המצב מוגדר כחולני.

השמנת יתר מוגדרת כבעיה בריאותית לכל דבר וקשורה בסיכון גבוה לחלות בסוכרת, לחץ דם גבוה, סוגים מסוימים של סרטן, מחלות קרדיווסקולאריות, בעיות פוריות, הפרעות שינה, כאבי גב ופרקים. שכיחות מחלות אלה גבוהה כמעט פי 3% יותר באוכלוסיית הסובלים מהשמנת יתר, מאשר בכלל האוכלוסייה.

המחקר הראשון עסק בנשים, גם כי תופעת השמנת היתר שכיחה יותר בקבוצה זו, וגם כי (בוא נודה באמת) כולנו מתעסקות במשקל שלנו ברמה זו או אחרת. המחקר שפורסם במגזין 'התנהגויות אכילה' (Eating Behaviors) בחן כיצד התפיסה העצמית של נשים משפיעה על המוטיבציה שלהן להפחית במשקל. החוקרים הניחו כי ככל שהמרחק ממשקל גוף תקין גדול יותר, כך הנשים יהיו פחות שבעות רצון, וירצו יותר להגיע למשקל גוף אידיאלי, כלומר להפחית יותר במשקל.

אבל התוצאות לא היו בדיוק כמו שציפו. "נשים בעלות עודף המשקל הגבוה ביותר אמנם הביעו חוסר סיפוק ממשקלן, אולם כמות המשקל שציינו שברצונן להפחית היתה כל כך נמוכה, כך שגם אם הן יפחיתו אותה, הן עדיין יוגדרו כבעלות משקל עודף" מסבירה פרופ' לורי נייבורס (Lori Neighbors) מאוניברסיטת וויסקונסין (Wisconsin). נשים בעלות משקל גוף תקין, הצהירו כי הן רוצות להפחית רק מספר קילוגרמים, עובדה שהצליחה גם היא להפתיע את החוקרים, כי היא מנפצת את הסטיגמה של כמה שיותר רזה, ככה יותר טוב.

אבל עדיין הדאגה העיקרית היא כאמור קבוצת בעלות המשקל העודף. החוקרים מסבירים כי ככל הנראה לנשים בעלות עודף משקל, כדאי להציב יעדים ריאליים להורדה במשקל (גם אם הם יעדים קטנים) על פני יעדים שלא יצליחו להגיע אליהם. כך גם אפשר להסביר את השאיפות הצנועות שלהן להפחתה במשקל.

מחקר נוסף שנערך לאחרונה באוניברסיטת מינסוטה (Minnesota)  ופורסם ב'מגזין לבריאות מתבגרים' (the Journal of Adolescent Health) בדק בקרב נערות מתבגרות את הקשר בין מידת שביעות הרצון מהגוף, ובין שמירה על משקל גוף תקין. קבוצת גיל זו נבחרה מאחר וגם שם נצפית שכיחות מדאיגה של התופעה. הממצאים הראו כי נערות בעלות עודף משקל, שהרגישו נוח עם גופן, עסקו יותר בפעילות גופנית, היו מודעות יותר להרגלי התזונה שלהן, ונמצאו בסבירות נמוכה להוסיף משקל כשיתבגרו. נערות שהביעו חוסר שביעות רצון מגופן, נמצאו פחות פעילות מבחינה פיסית ופחות שמו דגש על תזונה בריאה. קבוצה זו נמצאה כבעלת סבירות גבוהה יותר להעלות במשקל, ובמספר רב יותר של קילוגרמים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.