1 Comment
שתי ידיו של מטפל בתחום הרפואה שלא עושה שימוש בתרופות או מכשירים, יכולות לפוגג את כאבן הנורא של המיגרנות

מדובר באחת מבעיות הבריאות הנפוצות בעולם, ואחת כזו שגורמת לסבל רב. ארגון הבריאות העולמי (WHO) הגדיר אותה כ"תחלואה כרונית מגבילה מאד". היא גוררת אחריה תופעות לוואי לא נעימות כמו רגישות לאור ולקול חזק, ראיה מטושטשת, עייפות, בחילה, סחרחורות ועוד.

מיגרנה גורמת לסבל רב ומגבילה עד מאד את התפקוד של הסובל ממנה, עד להשבתה מלאה. כאבי הראש העזים לא מעוררים את החשק לפעול ולעשות, אלא רק לשבת בשקט בחדר חשוך ושקט, ולחכות שהעונש יעבור כבר.

אוסטיאופתיה היא כלי טיפולי המתמקד בשלד ובמבנה העצמות, ונפוץ לטיפולים בכאבי גב, מפרקים, עצמות, לפציעות ספורט ועוד. אז מה לטיפול זה ולמיגרנה? מתברר שיש ביניהן הרבה מן המשותף. טיפול אוסטאופתי יכול למגר את המיגרנה!

מהי מיגרנה
כ-11% מהאוכלוסיה סובלים מהמחלה הנושאת את השם העברי "צדעת" (או צלחית). היא נפוצה יותר בקרב נשים, ו-18% מאוכלוסיית הנשים בממוצע סובלת ממיגרנה, ביחס ל-6% מהגברים. מיגרנה נוטה להופיע בצד אחד של הראש, ושם המחלה הוא למעשה שיבוש של השם היווני HEMICARNIA – חצי ראש. התקף מיגרנה מגיע בתדירות ממוצעת של אחת לחודש. הכאב יכול להימשך שעות ספורות, ומאידך להיגרר על פני שלושה ימים של סיוט. ילדים עלולים לסבול ממיגרנות עד 48 שעות.

הגורמים למיגרנה אינם ברורים דיים. במשפחה בה אדם סובל ממיגרנה יש סיכוי סטטיסטי גבוה יותר למצוא חולים נוספים, אך טרם נמצא גורם תורשתי שיוכל להצביע על במובהק.

בעבר נהוג היה לייחס את התקפי המיגרנה לתזונה לקויה, אך המחקר טרם אישש זאת, וטרם נמצא קשר ברור בין המקרים. שוקולד, אלכוהול ומאכלים עתירי שומן נחשדו בעבר כגורמים ודאיים למיגרנה, אך עם השנים הולכת ומתבררת סברה זו כשגויה.

היעדר שינה או שינה לא סדירה עלולים לעורר התקף של מיגרנה, אך המדובר בחלק מצומצם מבין סך הסובלים ממנה.

בעיות הורמונאליות יכולות בהחלט לעורר מיגרנה, והסטטיסטיקה מראה כי עד גיל ההתבגרות שכיחות המחלה בין בנים לבנות שווה. אלא שמהגיל האמור, על כל השינויים ההורמונאליים החלים בו, חל גם שינוי סטטיסטי מובהק, ושכיחות המחלה בקרב נשים עולה ביחס לגברים.

מה היא אוסטיאופתיה
אוסטיאופתיה היא תחום ברפואה המשלימה בה לא נעשה שימוש בדבר מלבד הידיים של המטפל. לא כלים, לא תרופות, לא תכשירים, לא משחות – שתי ידיים ותו לא.

האוסטיאופתיה פותחה בסוף המאה ה-19 בידי הרופא האמריקני אנדרו סטיל ומתמקדת בקשר בין מבנה הגוף לתפקוד שלו. לפי היסודות אותן הניח סטיל, תנועת הגוף חשובה להבנת התפקוד הכולל, ומכאן לירידה לשורש הבעיה ממנה סובל המטופל. הגוף פועל כיחידה, ובין האיברים והמערכות השונות מתקיימת זיקה ברורה, והם משפיעים זה על זה באמצעות מוליכים כמו מערכת הדם או מערכת העצבים.

אוסטיאופתיה היא טיפול מקובל כיום לבעיות בגב, כאבים בצוואר, פריצות דיסק, בעיות ביציבה, תנועה מוגבלת וכאבים שונים בגוף. אלא שהיא יעילה נגד מגוון רחב של בעיות פיזיולוגיות, והמיגרנה היא אחת מהן.

למגר את המיגרנה: טיפול אוסטאופתי במיגרנה
טיפול אוסטיאופתי במיגרנה יבחן כמה היבטים הקשורים לתנוחות גוף שונות, העלולות להשפיע לרעה ולגרום למיגרנה. למשל, תנוחת הראש על הכתפיים גורמת ללחץ ניכר על 7 חוליות הצוואר. הראש כבד והחוליות קטנות, ולחץ משולב ביציבה לא נכונה, כתוצאה מישיבה ממושכת או רפיון בשרירים המייצבים, עלול לעורר את המיגרנה.

כמו כן, הדם הרב החוזר מהמוח מתנקז באזור בסיס הגולגולת שבחיבור בין הראש לצוואר. הווריד המנקז עובר דרך שתי עצמות גולגולת. לחץ על אזור זה עלול להוביל לניקוז דם איטי, הגורם לעלייה בלחץ שבתוך הגולגולת - והתוצאה עלולה להתבטא במיגרנה.

טיפול אוסטיאופתי במיגרנה יפעל להפחתת הלחץ והמתח בשרירים העוברים לאורך הצוואר ובעורף ובין יתר תפקידיהם נושאים את הגולגולת יציבה. לחץ מוגבר עליהם עלול להוביל לפגיעה עצבית שתגיע לראש בצורה של מיגרנה.

תנועה חופשית ומשוחררת של חוליות הצוואר ושרירי העורף יעילה למדי הן כטיפול נגד מיגרנה קיימת, וכמניעה להישנות מקרים דומים בעתיד.

לא הכל בראש
אלא שטיפול אוסטיאופתי במיגרנה לא יתמקד אך ורק באזור הראש והצוואר, ומכיוון שחלקי הגוף השונים משפיעים זה על זה, יגיעו ידי המטפל לאזורים מרוחקים יותר.

למשל, לאורך עמוד השדרה, כדי לייצב את זרימת נוזל המוח והשדרה (Cerebrospinal fluid, CPF). נוזל זה מגן על המוח מזעזועים ומשתתף בהזרמת הדם אל האיבר האפרפר שבראשנו. הפרעה כלשהי בזרימת הנוזל, אשר יכולה להיגרם מבעיית יציבה פשוטה, מוכרת כגורם למיגרנה ויכולה להיפתר בקלות בידיו של מטפל מנוסה. על כן ייבחנו עצמות השדרה והגב התחתון, כדי לאבחן את תפקודן.

גם הנשימה, כולל שריר הסרעפת ועצמות כלוב הצלעות, תיבחנה בקפידה. כמו הפרעה בזרימת הדם אשר עלולה להתבטא בסופו של דבר במיגרנה, כך גם הנשימה: צלעות המתרוממות יתר על המידה, למשל, תופעה המוכרת אצל חולי אסתמה, עשויה לגרום לשינוי בעצמות שיגרום ללחץ לא נכון – והנה המיגרנה צצה ממקור לא צפוי.

גם האגן, מרכז הגוף, שלכאורה רחוק למדי מהראש הכואב, עלול להכיל את הגורם למיגרנה. עמוד השדרה ניצב על גבי האגן, ויציבה לא ישרה ולא נכונה של האגן משפיעה על יציבתו הכוללת של עמוד השדרה – ומכאן הדרך למיגרנה קצרה ביותר.

קחו את עצמכם בידיים
טיפול אוסטיאופתי במיגרנה לוקח בחשבון את הגוף כמכלול מכאני ומחפש לטפל לא רק בתסמין המיידי - הלא הוא כאב הראש – אלא בסיבה לו. וכל זאת ללא תלות בתרופות, תכשירים ומכשירים כלשהם. שתי ידיים. לפעמים זה כל מה שצריך.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    סיון · 4 years ago
    אני סובלת מכאבי ראש חזקים מאוד שלא מסוגלת לתפקד השמח שיחזרו אליי תודה רבה