Write a comment

 

ישיבה כפופה בטח לא עושה לו טוב, אבל גם לא בטוח שישיבה זקופה מדי תפתור את הבעיה. זה גם לא בהכרח כמות המשקל שמרימים, אלא איך מרימים אותו. גם מנוחה במיטה היא לא הוקוס פוקוס, וכנראה שהמקור לבעיות שלכם הוא גם לא המזרון.

שמונה מתוך עשרה אנשים סובלים מכאבי גב. כנראה שאתם אחד מהם.

בעיה אחת, גורמים רבים

בתור התחלה, חשוב להבין שכאב גב הוא סימפטום למצב רפואי, ולא אבחנה בפני עצמה. ולמרות שהתוצאה תמיד תהיה אותה תוצאה (כאב), הבעיות הרפואיות שעומדות בבסיסה שונות.

כאב גב עשוי להיגרם מבעיות מכאניות. בעיות מכאניות מוגדרות כבעיות שנובעות מהאופן בו עמוד השדרה שלנו מתנהג במצבים מסוימים. הבעיה אולי השכיחה ביותר היא שחיקה של הדיסקים שנמצאים בין החוליות (Intervertebral Disc Degeneration). ככל שהדיסקים נשחקים (קורה לטובים ביותר), הם מאבדים את יכולת הריכוך שלהן. זה יכול להוביל לכאב, במיוחד אם יש כבר בעיה קיימת. בעיות מכאניות אחרות יכולות להיות התכווצות, מתח שרירים, או פריצת דיסק (Herniated Discs).   

פציעות בעמוד השדרה עשויות גם הן לגרום לכאב גב, נקודתי או ממושך. גם פציעות עשויות להיגרם ממספר סיבות, כמו למשל הרמה של משקל, כיפוף לא נכון, או מצבים חמורים יותר כמו תאונה או נפילה שגורמים כל אחד בדרכו לפגיעה ברצועות שתומכות בעמוד השדרה. גם מצבים רפואיים כמו אוסטיאופורוזיס, שמחלישה את העצמות ומעמיסה על כל השאר, עשויים לתרום את חלקם להתפתחות כאבי גב.

כאבי גב עשויים להיגרם גם בגלל עקמת (Scoliosis), שבדרך כלל לא עושה בעיות רציניות, לפחות לא עד אמצע החיים, ספונדילוליסתזיס (Spondylolisthesis) בעיה שמתארת מצב של תזוזה של חוליה, היצרות תעלת עמוד השדרה (Spinal Stenosis) ששכיחה יותר בגילאים מבוגרים ומעמיסה לחץ נוסף על עמוד השדרה והעצבים, ואפילו הריון, ביטויים שונים של  דלקת מפרקים, אבנים בכליות, אנדומטריוזיס (endometriosis) ופיברומיאלגיה.

על הרגליים

הגב שלנו רגיש (בכל זאת, הוא לוקח כמעט הכל על הגב שלו). אבל פעולות יומיומיות פשוטות יכולות להפחית את סף הרגישות שלו.

למשל, ישיבה בכתפיים שמוטות וגב שפוף בטח לא טובה לגב. מצד שני, גם ישיבה זקופה מדי וממושכת מדי, יכולה להיות מאמץ לא קטן בשבילו. לכן, לאנשים שמבלים את רוב היום בישיבה, מומלץ מדי פעם לעצור בצד להפסקות התרעננות, ולפחות את חלק מהפעולות לבצע בעמידה.

מצד שני, גם אנשים פעילים, שמרימים משאות כבדים, צריכים יותר לשים לב לדרך בה הם מרימים חפצים. כשמרימים משא כבד, או אפילו עט לצורך העניין, מומלץ להתקרב עד כמה שניתן ולשמור על גב זקוף וישר, בלי להטות או לכופף את הגוף, כי בדיוק בנקודה הזאת מתחילות הבעיות. כפיפה ומשקל הם שילוב שהגב שלנו לא ממש מחבב.

במקרה של פציעה אקוטית, מנוחה יכולה לעזור. אבל רוב המומחים מסכימים שמנוחה ממושכת (למעלה מ-48 שעות) קשורה למשך החלמה ארוך יותר, ואפילו להתפתחות בעיות נלוות כמו דיכאון, קרישי דם ועוד. כאב גב הוא התלונה השכיחה ביותר אצל אנשים שלא נמצאים בכושר. וכמו שאתם בטח מנחשים, זה קשור גם לעודף משקל. ההמלצה הכללית היא לחזור לפעילות שגרתית, או קרובה לשגרתית ברגע שהכאב האקוטי שוכח. פעילות גופנית קבועה יכולה לסייע לחזור לפעילות רגילה, כולל עבודה.

אין המלצה רשמית לפעילות גופנית ספציפית שיכולה לשפר כאבי גב, או להגביר את יכולת התפקוד אצל מטופלים שסובלים מכאבים. אבל, פעילות גופנית כמו פילאטיס מסייעת לחזק את שרירי הגב ושרירי הליבה שתומכים בו. כמובן שפעילות שמעמיסה מתח נוסף על הגב, היא מחוץ לתחום. אבל חוץ מזה, כמעט כל סוג של פעילות גופנית עדינה יכולה למנוע הישנות של כאבי גב.

מבין כל משככי הכאבים, אין אחד מועדף. כולם יכולים להיות תחליף זמני לטיפול. בגלל תופעות הלוואי, לא כדאי להשתמש בהן לאורך זמן, בדומה למשחות מחממות, שלא הראו יעילות יוצאת דופן.

רפואה סינית

הרפואה הסינית אולי מדברת בשפה שונה מזו של הרפואה המערבית, אבל היא לוגית ומדעית בדרכה. לפי הרפואה הסינית, הגב התחתון הוא הארמון של הכליות, שהן בעצמן הארמון של כל המהות שלנו. מה שזה אומר, זה שכאב בגב התחתון, שנמצא הכי קרוב גיאוגרפית לכליות, הוא איתות לתקיעות של דם או צ'י באזור.

הביולוגיה, הפיסיולוגיה, התזונה ואורח החיים הופכים כל אחד מאיתנו לאחר. אבל הרעיון הבסיסי של הטיפול בדיקור סיני, הוא להניע מחדש את הדם והצ'י באזור, ולפתוח את המעברים. גם אם מילים כמו צ'י ומרדיאנים לא מדברות אליכם, אחד הדברים שדיקור סיני יודע לעשות הכי טוב, זה לטפל בכאבים. ואת זה גם הרפואה המערבית כבר לא מפחדת להגיד.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.