Write a comment

 

הוא מרגיע שרירים מתוחים וכואבים, מגביר את זרימת הדם בגוף (ברוך השב עור זוהר!) ובאופן כללי מרגיש כמו גן עדן. אבל היתרונות של עיסוי הרבה יותר עמוקים ממה שאנחנו חושבים.

כל הסיבות הטובות לעשות עיסוי

צ'יל אאוט
מגע אחד. זה כל מה שצריך בשביל להתחיל להניע דברים. ברגע שתאי העצב שנמצאים על גבי העור חשים במגע של שתי כפות ידיים, הם שולחים איתות למוח להוריד הילוך, והוא בתורו דואג להפעיל את מערכת העצבים הפארא-סימפתטית. שם ארוך? המטרה של המערכת הפארא-סימפתטית היא מאוד פשוטה: ללחוץ על כפתור הריסט שלנו.

למגע הזה מגיבות כל המערכות בגוף. ראשון הוא הלב. במהלך עיסוי הגב, הצוואר והחזה, קצב פעימות הלב יכול לרדת ביותר מ- 10 פעימות לדקה בממוצע. לחץ הדם יורד בעקבותיו ב-8% פחות או יותר.

בהמשך, עצב הואנגוס (vangus Nerve), שהוא קיצור הדרך שמחבר בין המערכת הפארא-סימפאתית ובין המוח ויתר האיברים העיקריים, מעביר לריאות מסר ברור לנשום יותר לאט ויותר עמוק, ולמערכת העיכול לקחת את הזמן. כאשר אנחנו נמצאים תחת סטרס, מתרחשת בדיוק הפעולה ההפוכה: הריאות עוברות לנשימות מהירות ושטוחות, ומערכת העיכול מדביקה את הקצב.

גם מערכת החיסון מתעוררת על ידי המגע העדין של תנועות עיסוי. התאים הלבנים שלנו, במיוחד תאי ההרג הטבעיים (natural killer cells) שנלחמים בזיהומים, מגבירים את קצב הפעילות שלהם, ומתחילים לצוד וליירט כל תא חשוד, אפילו באופן פוטנציאלי.

הידיים האלה שעוברות לאורך הגוף שלכם עושות נפלאות גם למצב הרגשי, ואם להיות יותר מדויקים- לרמת המתח והחרדה. אותו עצב הואנגוס ממקודם, מורה לבלוטות האדרנל להפחית את השחרור של הורמוני סטרס (כמו קורטיזול) ולהגביר את השחרור של וזופרסין (vasopressin), שהוא כנראה המקבילה הטבעית להרואין, וסרוטונין, המוליך העצבי שמשרה מצב רוח טוב.

העיסוי גם מעורר את תגובת שיכוך הכאבים הטבעית של הגוף. בדרך למוח, האותות שמגיעים מתאי העצב של העור עוברים גם דרך עמוד השדרה, שהוא אחד ממרכזי הכאב של הגוף. אבל הגוף שלנו מאוד מתוחכם והאותות שמגיעים מתאי העצב של העור זריזים יותר מהאותות שמגיעים ממוקדי הכאב, ולכן מצליחים לחסום אותם ואת תחושת הכאב בזמן.
 

בתוך זה, תדר הגלים במוח מתחיל להשתנות וככל שהעיסוי מתקדם, הם מתקרבים יותר ויותר למצב הטבעי שלהם. אם אתם עושים את העיסוי בבוקר, תוכלו להרגיש ערניים יותר אחריו. אם הטיפול דווקא בערב, תדר גלי המוח יכניס אתכם למצב של שינה עמוקה ומתוקה.

עיסוי היא פרקטיקה בת אלפי שנים, ואם אתם רוצים לתת לעצמכם את כל זה תצטרכו לבחור מתוך 100 סוגי עיסוי שונים (פחות או יותר), שנבדלים בטכניקה, בעוצמה, במשך העיסוי ובמטרה שלו.

עיסוי שבדי
כנראה סוג העיסוי הנפוץ ביותר. עיסוי שבדי משלב בין תנועות רכות, ארוכות ומעגליות, עם תנועות עמוקות וקצביות יותר על שכבת השרירים העליונה. עיסוי שבדי משלב גם עבודה על טווחי התנועה של המפרקים. בזכות שחרור המתח השרירי, עיסוי שבדי יכול להיות בו זמנית גם מרגיע וגם ממריץ ואפילו יכול לסייע לגוף להשתקם אחרי פציעה.

עיסוי רקמות עמוק
עיסוי רקמות עמוק הוא הדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות בשביל כל המקומות התפוסים, הנוקשים והכואבים בגוף. בעיסוי רקמות עמוק התנועות האיטיות והעמוקות מתמקדות בעבודת עומק יסודית על שכבת השרירים, הגידים והרקמות. עיסוי רקמות עמוק יותר אינטנסיבי ופחות קצבי משיטות עיסוי אחרות, אבל הוא יכול לטפל בבעיה באופן נקודתי וגם לטווח הארוך, באמצעות הקלה על אותן תבניות שיוצרות את המתח הכרוני מלכתחילה.

עיסוי ספורט
במקור, עיסוי ספורט פותח בשביל לעזור לקבוצת שרירים שמפעילים שוב ושוב בסוג ספציפי של ספורט. עיסוי ספורט משתמש במגוון טכניקות כדי לעזור לשרירים להירגע, להשתחרר ולהתאושש לפני, במהלך ואחרי אימון או תחרות חשובה. בעיסוי ספורט אפשר גם לעבוד על גמישות, ועל ידי כך
למנוע פציעות עתידיות.

שיאצו
ביפן, המשמעות של שיאצו היא הפעלת לחץ באמצעות האצבעות. במהלך טיפול שיאצו, המטפל משתמש במגוון טכניקות, באינטנסיביות משתנה, בנקודות שונות ומדויקות לאורך הגוף. לפי הרפואה הסינית, אותן נקודות חשובות לזרימה של אנרגיה חיונית בגוף (צ'י) ועיסוי שלהן יכול לסייע להקל על מתח ולשחרר חסימות.

עיסוי אבנים חמות
בעיסוי אבנים חמות, המטפל משתמש באבנים שחוממו מראש על גבי אזורים שונים של הגוף. האבנים גם משתמשות לחימום השרירים (והמטופל), אבל הן גם כלי עיסוי, שבאמצעותו אפשר להגיע לעבודת עומק אמיתית על השריר. בשילוב עם טכניקות עיסוי נוספות, עיסוי באבנים חמות יכול להיות גם מרגיע, בגלל שהחום של האבנים מגיע פנימה לעומק הגוף.

לחצו כאן למציאת מעסה ליד אזור מגוריכם

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.