3 Comments

 

יש כאלה שאומרים שרק פעם בחיים, יש לנו אחת גדולה מהחיים. יש כאלה שאומרים שהיא מתחילה כשהפרפרים נגמרים. מה שבטוח, אין כמעט שום דבר שמרגיש כמוה. וכמעט שאין שום דבר שכמוה מצליח לגרום לנו לחשוב ולפעול אחרת.

מה זאת אהבה? מה היא מבקשת?

זה היה בסוף הקיץ

בתחילת שנת 1965, פסיכולוגית בשם דורותי טנוב (Dorothy Tennov) התחילה לחקור את המצב הזה שנקרא להיות מאוהבים. וכנראה שזה לא היה כל כך פשוט, כי רק בשנת 1979 היא הגיעה למסקנה שלהיות מאוהב כולל עניין במישהו אחר, שגובר אם המישהו הזה גם מתעניין בנו. העניין הזה מתפתח לצביטה בלב (אם אין הדדיות) או לאופוריה (אם יש הדדיות). ואם יש הדדיות אנחנו חושבים רק עליו או עליה, לא מצליחים להתרכז בשום דבר אחר, מסרבים לראות את הפגמים של מושא האהבה שלנו וכל מי שמנסה להגיד לנו אחרת, הופך אוטומאטית לנביא זעם.

פחות או יותר מאז, התחילו לחפש גם הסברים ביולוגיים לכל התופעות האלה. המסקנה היתה שאם אנחנו מרגישים שהתיאבון שלנו ירד, כמו גם ממוצע שעות השינה שלנו, אבל בכל זאת אנחנו מרגישים אנרגטיים, זה לא צירוף מקרים. זה הצפת דופמין. מוליך עצבי שאחראי גם לזה שאנחנו מצליחים להתרכז רק בדבר אחד, ושלפעמים זה מרגיש כאילו היום כבר כן מתים מאהבה.

אהבה היא גם הורמונאלית. מחקר איטלקי שהשווה בין רמות ההורמונים של אנשים שהתאהבו לא מזמן, לבין סינגלים או כאלה שנמצאים במערכת יחסים ארוכה, מצא שרמות הטסטוסטרון היו גבוהות יותר אצל מאוהבות טריות, ונמוכות יותר אצל מאוהבים טריים. גם למאוהבים וגם למאוהבות היו רמות גבוהות של הורמון הסטרס קורטיזול.

אם בני אדם היו יצורים פשוטים, התהליך ההורמונאלי הזה היה מצליח להחזיק את כל האהבות הרבה אחרי שלב ההתאהבות. אבל כנראה שאנחנו לא כל כך פשוטים ובהתבסס על המדדים האלה, החוקרים הגיעו למסקנה שאורך החיים של שלב ההתאהבות באהבה, נמשך חצי שנה עד שנה וחצי, ובמקרים בודדים אפילו עד שלוש שנים.

לגור איתו

הורמונים או לא הורמונים, משהו בכל זאת מצליח להשאיר אנשים ביחד גם אחרי שההתלהבות הראשונית עוברת. רוב האנשים שנמצאים במערכת יחסים ארוכה בסופו של דבר מחליפים טבעות. מחקרים מראים שזה בדרך כלל לוקח להם שנה של מגורים משותפים, בשביל להחליט אם מפרקים את החבילה, או נשארים ביחד באש ובמים. 30% מהזוגות יתחתנו בתוך שנה, ל- 70% זה ייקח חמש שנים. מצד שני, מחקרים מראים שגם הסיכויים להיפרד אחרי שנה עומדים על 30% , או 49% אחרי חמש שנים.

מיסוד הקשר היא ללא ספק נקודת השיא במערכת היחסים, אבל כנראה שמשם זה רק הולך ויורד, ובמהלך הזמן אנשים פחות ופחות מרוצים ממערכות היחסים שלהם. מחקר שנערך באוניברסיטת שיקאגו (Chicago) בדק מה קורה לזוגות נשואים לאורך תקופת זמן ארוכה, וגילה שמתחת לגיל 30, הממוצע של תדירות קיום יחסי מין עומד על 109 פעמים בשנה. בגיל 40 הוא יורד ל- 70 וממשיך לרדת בכל עשור.

בלי קשר לתדירות קיום יחסי מין, רמת הסיפוק הכללית ממערכת היחסים גם ירדה. הירידה התלולה ביותר היתה בתחילת החיים המשותפים ופעם נוספת בחיים המאוחרים. נקודת האור היא שהירידה לא היתה דרסטית, אלא נשארה קרוב לקצה העליון של סקאלת הסיפוק. בסולם שבו 1 זה הכי פחות ו- 20 זה הכי הרבה, רוב הזוגות התחילו ב- 19 וגמרו באזור ה- 16.

אבל חשוב לזכור שהמחקרים האלה לא יכולים לנבא מה יקרה לכל זוג, וזו המגבלה העיקרית שלהם. הם מראים לנו את הממוצע, מה נורמאלי, אבל משאירים בחוץ את כל סיפורי האהבה הגדולים שחורגים מהממוצע.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
People in conversation:
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  naomi samuel · 8 days ago
  אני והאקס שלי נפרדנו לפני שנה וחודשיים והייתי בחודש השישי להריון. שנינו אוהבים אחד את השני וזה היה הלם עבורי וזה ממש שבר לי את הלב. ניסיתי להתקשר אליו ושני הקווים נותקו. ניסיתי להשיג אותו ברשתות החברתיות, אבל הוא סילק אותי מהן. ניסיתי להגיע להורים שלו והם אמרו לי שהבן שלהם אמר שהוא לא אוהב אותי ולא רוצה לראות אותי והם לא יודעים מה לא בסדר. בכיתי ובכיתי כל יום כי אהבתי אותו מאוד. עד שילדתי ​​והתינוק היה בן שנה, לא הצלחתי להחזיר את אהבתי. שוב, התבלבלתי. אני לא יודע מה לעשות וגם איבדתי את העבודה ואין לי כסף לטפל בתינוק. הייתי אומלל בחיים אז בכיתי לאחותי וסיפרתי לה את הבעיה שלי ואמרתי שהיא יודעת על כישוף עוצמתי של ד"ר אפטה שעוזר לה כשהיא לא יכלה להיכנס להריון. יצרתי איתו קשר במייל והוא אמר שהוא יעזור לי ואמר לי שאישה עשתה כישוף על בעלי ואמרה שהוא יעזור לי לשבור את הכישוף כדי שבעלי יחזור אליי לנצח והדבר יהיה שלי. זו הייתה הפתעה גדולה עבורי שכל מה שהוא אמר קרה. בעלי מיד חזר אלי ואמר לי לסלוח לו. תודה רבה למטיל הקסמים החזק והאמיתי הזה. אני מתפלל שהוא יחיה זמן רב ויעשה עוד מהעבודה הנפלאה שלו. אם יש לך בעיה שמטרידה אותך בחיים, עליך ליצור קשר עם שחקן הכישוף החזק הזה! הוא יכול לעזור לך. הוא לא יאכזב אותך, אתה יכול להגיע אליו דרך כתובת ה-gmail: drapata4@gmail.com או שאתה יכול להשיג אותו דרך הוויבר/וואטסאפ שלו: +1(425) 477-2744
 • This commment is unpublished.
  isabella · 1 months ago
  I broke up with my husband three years ago. There was no communication between us. I was advised by families and friends to let go and forget about marriage and move on with my life. I did not want to marry someone else because deep down I still love my husband. I suffered so much from pain and confusion that I read an online recommendation on how Dr. Alaba reunited a broken marriage with the help of his spiritual powers. R. Alaba immediately a few minutes later he answered me and gave me instructions on what to do, after I met the required requirement two days after the ceremony, the spell changed my life around my husband because a dose does not speak to me. Two days he called me in the middle of the night crying and apologized that it was the work of the demons, so I'm still amazed by this miracle so I forgive him. Now my marriage is balanced. Dr. Alaba's ceremony worked great and my marriage is stronger than before, and nothing can separate us again. I visited so many sites I was looking for help, It was hopeless until I hooked up with Dr. Alaba, the real man who helped me restore my broken marriage. If you have a similar problem in your marriage, you want your husband or wife to love you again. You have someone you love and you want him to love you in return, there is Go for a challenge in your life, Dr. Alaba's spell template is the solution and the answer to your problem, WhatsApp / Weaver with his phone number: +1 (425) 477-2744, contact him today by sending an email to dralaba3000@gmail.com . Do not let anyone take your spouse away from you. Contact him today by sending an email to dralaba3000@gmail.com. Do not let anyone take your spouse away from you. Contact him today by sending an email to dralaba3000@gmail.com. Do not let anyone take your spouse away from you.
 • This commment is unpublished.
  shira elijah · 4 months ago
  I want to tell everyone here how DR Alaba changed my destiny. For almost fifteen years I worked as a saleswoman in a car company and barely got a commission to pay the bills while a certain colleague in the head bought houses. I was confused around her because everyone was jealous of how much commission she made. I did not understand what was wrong because I was good at my job and there was nothing else she did that made her different and for almost five years I could not muster the courage to express myself in her face. One day when she kicked me out, I begged her to give me advice and decided to learn from her, but she said I was better at work, which further confused me because she was clearly better. After many conversations, she informed me about Dr. Alaba who performed her magic spell that made her extraordinary. She gave me his contact and asked me to talk to him and do whatever he asks of me. Seven months passed and I just bought my first house and saved enough Money to send my twins to college. I was broken and homeless and I would never have imagined owning a home so quickly. Thank you Dr. Alaba. Ask him for help and I have his direct contact number WhatsApp / Viber: +1 (425) 477-2744 or email: dralaba3000@gmail.com