Write a comment

 

חצי חורף כבר מאחורינו, אבל זה היה החצי הקל שלו. הגשמים הכבדים והטמפרטורות הנמוכות באמת עוד לפנינו. אם אי פעם שאלתם את עצמכם למה אתם נופלים שדודים לרגלי הווירוסים בכל שנה, באותו זמן, בעוד שאחרים צולחים את העונה הקרה בשלווה?

הנה מה שהם עושים וכנראה שאתם לא...


הם חברים של הטבע
ההגיון הבריא אומר שלהישאר בבית, סגורים בין ארבע דלתות, מזגן ומפזר חום, בטוח חמים ונעים יותר לנו, וכנראה שגם קל יותר למערכת החיסון בהשוואה לקור בחוץ. הגיוני, אבל לא מדויק. הבית אמנם חמים ונעים יותר ואנחנו נמצאים במגע קרוב וקבוע עם אנשים אחרים, אבל גם עם חיידקים. יציאה לאוויר הפתוח לא רק נותנת לנו הפסקה מכל הסירקולציה של החיידקים בבית או במשרד, טיול קצרצר יכול אפילו לחזק את מערכת החיסון. פעילות גופנית מעודדת שחרור של נויטרופילים (
neutrophils) ומונוציטים (monocytes) התאים של הגוף שעושים את העבודה החיונית ושומרים על מערכת החיסון חזקה ואיתנה.

הם לוקחים פסק זמן
יש אלף ואחת סיבות למה לקחת פסק זמן ובאמת להירגע מהכל נמצא במקום האחרון ברשימת המטלות שלנו, אבל הנה לפחות סיבה אחת שבגללה מנוחה צריכה להיות בחשיבות עליונה: כשאנחנו נמצאים בסטרס, הרגישות להתקררויות מתגברת. זה יכול להיות בגלל שלאורך תקופה ממושכת, סטרס מוביל לשחרור של תוצרי לוואי של סטרס, כמו למשל גלוקוקורטיקואידים (glucocorticoids), שמשבשים את תגובת ההגנה של מערכת החיסון של הגוף. חוץ מזה, שאם אתם נמצאים תחת עומס ולחץ, פחות סביר שתטפלו בעצמכם, כלומר תאכלו נכון, תשנו טוב, תעשו פעילות גופנית ועוד פעולות שחיוניות להגברת החיסוניות של הגוף.

הם ישנים
שנת לילה היא אחת הדרכים הטובות ביותר לשמור על הבריאות. אנשים שישנים את 8 השעות שלהם בלי הפרעה, הם ללא ספק בריאים יותר. איכות השינה היא כנראה המפתח: אנשים שנרדמים בשניה שהם נכנסים למיטה ומתעוררים בבוקר בדיוק באותה תנוחה, מחוסנים יותר מפני התקררויות, בהשוואה לאנשים שהשינה שלהם רצופה הפסקות והתעוררויות. שנת לילה טובה עוזרת למערכת החיסון להתחיל כאילו מחדש, בגלל שבמהלך שנת לילה טובה חילוף החומרים משפר את מערכת ההגנה של הגוף. והכי טוב? אין לזה תופעות לוואי בכלל. יש מחקרים שמראים שדרישות השינה משתנות לפי הנתונים האישיים, אבל הרוב המכריע של המחקרים מראה שכל מה שקצר מ-7 שעות לא מספיק טוב ומגדיל פי 3 את הסיכון להתקררות.

הם נקיים
זה בטח לא נשמע כמו התרופה נגד התקררות שכולנו חיכינו לה, אבל במלחמה נגד חיידקים לנטילת ידיים יש חשיבות גבוהה, ומחקרים מראים שעד כמה שזה ברור ומובן מאליו, לא כולנו ממש מקפידים על רחיצת ידיים. כדי למנוע התקררות, חשוב ליטול ידיים, אפילו הרבה. במהלך עונת השפעת וההתקררות, חשוב אפילו יותר להקפיד על הכלל, גם בגלל שהתקררות ושפעת מתפשטות בקלות דרך מגע, וגם בגלל שאנחנו נמצאים במגע עם מקומות פוטנציאליים להידבקות, כמו ידית של דלת, של אסלה, או אנשים אחרים. תאמינו לנו, אתם באמת רוצים את הידיים שלכם נקיות. תעשו מאסטר בשטיפת ידיים: לפחות 20 שניות של מים זורמים, ולא לשכוח לייבש. ידיים לחות מושכות יותר חיידקים מידיים יבשות.

יש להם חברים
מחקרים בחנו את ההשפעה של סטרס ותמיכה חברתית על הבריאות באופן כללי ועל מערכת החיסון באופן ספציפי, והעלו ממצאים שונים. לדוגמא, אנשים מוחצנים, בהשוואה לאנשים מופנמים, פחות נוטים להתקררויות במהלך העונה הקרה. וזה לא רק שכמות הקשרים החברתיים היתה חשובה. האיכות של הרשתות החברתיות שלהם היתה חשובה לא פחות. אנשים שיש להם כמה רשתות חברתיות, למשל חברים מהלימודים, חברים מהעבודה וחברים מהצבא, נמצאים בסיכון נמוך לסבול מהתקררויות במהלך חשיפה לווירוס. ולפי מחקרים, גם השכיחות של מחלות לב נמוכה יותר בקבוצה הזאת, ותוחלת החיים שלהם ארוכה יותר.

הם מקיימים יחסי מין
מערכת החיסון היא כנראה הדבר האחרון שאתם חושבים עליו בין הסדינים, אבל מסתבר שיחסי מין טובים לנו בכל כך הרבה מובנים אחרים. הם יכולים לרפא כאבי ראש (למרות שכאבי ראש הם לפעמים התירוץ להימנע מהם), הם מפחיתים סטרס, מעודדים שינה טובה, משפרים את זרימת הדם, ולפי מחקר מאוניברסיטת ווילקס (Wilkes)  הם גם משפרים את תפקוד מערכת החיסון. במחקר השתתפו 111 מתנדבים, 67 נשים ו-44 גברים. התוצאות הראו שקיום יחסי מין בתדירות של פעמיים בשבוע, שיפר את תפקוד מערכת החיסון ב-30%. בקרב המשתתפים שהיו פעילים מבחינה מינית היו רמות גבוהות יותר של נוגדנים מסוג IgA, סוג הנוגדנים הרווח ביותר בגוף שמונע מחלות ובמיוחד מגן מפני זיהום בדרכי הנשימה העליונות. החדשות הטובות? מכל סיבה שאתם עושים את זה, עכשיו יש סיבה נוספת לעשות את זה אפילו יותר. החדשות הפחות טובות?  מספר הקסם הוא פעמיים. החוקרים גילו שבקרב המשתתפים שהיו מעורבים בפעילות מינית תכופה יותר, היו רמות נמוכות באופן משמעותי של אותם נוגדנים.

 

baner erka

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.