Write a comment

 

כשאנחנו אוכלים הרבה, מטוגן ומתוק, ולא זזים, אנחנו יודעים שרוב הסיכויים שנעלה במשקל, ואנחנו מוכנים לשלם את המחיר. אבל הדבר האחרון שאנחנו מצפים לו, הוא עליה במשקל, למרות פעילות גופנית, תזונה בריאה ושליטה מלאה בקלוריות.

מסתבר שעליה במשקל היא כל כך מורכבת, ויש כל כך הרבה גורמים שיכולים להשפיע עליה.

שינה

הגוף מתפקד הכי טוב כשהוא נח כמו שצריך, והוא צריך בשביל זה בממוצע שמונה שעות בלילה. עם פחות מזה, הוא נכנס למצב של סטרס פיסי, מה שאומר שהרבה יותר נוח לו לצבור שומן במקומות הלא נכונים. איך תדעו שאתם לא ישנים מספיק? אם אתם עייפים רוב הזמן, שכחתם מה זה להיות אנרגטיים ואם אתם נוחים להתרגז. וזה עוד בלי להגיד מילה על גיחות לילה למקרר, כי אנחנו חושבים שזה מה שיחזיר אותנו למיטה. זה לא.

מתח

אנחנו חיים בחברה תובענית שדורשת יותר. לעשות יותר, להיות יותר, להשיג יותר. מתח יכול מצד אחד לדרבן אותנו, אבל מצד שני הוא משפיע גם על הרגשות ועל מצב הרוח שלנו. לא משנה איזו צורה המתח שלכם לובש (לחץ כלכלי, אישי או כל דבר אחר), מתח מגרה תהליך כימי בו הגוף נכנס למצב הישרדותי. הוא הופך להיות בונקר עם אנרגיה, מאט את חילוף החומרים ומפזר הורמונים על ימין ועל שמאל (קורטיזול, לפטין ואחרים), שבהערכה גסה, הם אלה שגורמים להשמנה באזור הבטן. הרבה אנשים מושיטים יד לאוכל (ובעיקר לפחמימות) במקום לעזרה. כמובן שזה לא עובד לאורך זמן, ובטח שלא פותר את הבעיה האמיתית. עדיף לנסות טכניקות הירגעות בשילוב עם פעילות גופנית. ככה גם תשרפו עוד כמה קלוריות.

תרופות

אם הקילוגרמים מתגנבים בצורה הדרגתית, אבל קבועה, ומבלי שעשיתם שינוי משמעותי באורח החיים, אולי הגיע הזמן לעשות חיפוש בארון התרופות. חלק מתרופות המרשם לטיפול בדיכאון, הפרעות מצב רוח אחרות, מיגרנות, לחץ דם, טיפול הורמונאלי חלופי, סטרואידים, גלולות למניעת היריון, צרבת וסוכרת יכולות לגרום לעלייה במשקל כחלק מתופעות הלוואי. כל תרופה פועלת באופן קצת שונה, ולא לכל התרופות יש השפעה זהה על כולם. זה יכול להיות עלייה בתיאבון, צבירת נוזלים או שינוי בצורה בה הגוף אוגר שומן. במקרה של תרופות נוגדות דיכאון, עליה במשקל אפילו לא קשורה לפעולה של התרופה. חוסר תיאבון הוא אחד מהתסמינים של דיכאון, וכשמרגישים טוב יותר בזכות התרופה, עם האוכל בא התיאבון. ולמרות שתרופות עשויות להיות הגורם לעלייה במשקל, נדיר שהבעיה נפתרת אם מחליפים את התרופה. ואם מפסיקים לחלוטין את הטיפול, התוצאות עשויות להיות חמורות הרבה יותר מעלייה במשקל. בסך הכל זו עסקת טרייד-אין די משתלמת. כמה קילוגרמים תמורת הרגשה טובה יותר.

מצב רפואי

תת פעילות של בלוטת התריס (Hypothyroidism), הוא המצב הרפואי השכיח ביותר שגורם לעלייה במשקל. חוסר בהורמון תירואיד (Thyroid), שמופרש על ידי בלוטת התריס, יכול להאט את קצב חילוף החומרים, לגרום לירידה בתיאבון ולעלייה במשקל. אם אתם מרגישים תשושים, נפוחים, צרודים, יש לכם כאבי ראש ואתם ישנים יותר מהרגיל, יכול להיות שזו הסיבה. מצב נדיר יותר היא תסמונת שנקראת קושין (Cushing's syndrome), שנגרמת על ידי עודף בהורמון קורטיזול שיכול גם הוא להתבטא בעלייה לא מוסברת במשקל.

גיל הבלות

נשים מגיעות לגיל המעבר בגילאים שונים. רובן באמצע החיים, כשהן פחות פעילות מבחינה פיסית. יחד על הגיל מגיעה האטה טבעית בקצב חילוף החומרים ושינויים הורמונאליים שיכולים להשפיע על תחושת הרעב, מצב הרוח והרגלי השינה. בנוסף, כאשר נשים מגיעות לגיל המעבר הן מאבדות אסטרוגן. אסטרוגן מעדיף את מרבצי השומן בחלק התחתון של הגוף, מה שגורם להצטברות שומן באזור הבטן, שידועה גם בשם טאיירים. הפתרון הוא להגדיל את הכמות של מסת גוף רזה, באמצעות פעילות גופנית, שבתמורה תעלה את קצב חילוף החומרים ואת שיעור שריפת הקלוריות.

אנחנו לא מתכוונים שעכשיו יהיו לכם עוד כמה תירוצים. אנחנו רק מתכוונים להגיד שלא תמיד אוכל הוא הבעיה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.