Write a comment

 

אז את חושבת שהלידה הייתה בשבילך קריעת ים סוף. יש לי חדשות בשבילך: בשביל התינוק שלך זה היה יציאת מצרים. הוא יצא מחושך לאור, מחום לקור, משקט לרעש.
בגדול, אין לך מה להתלונן. החיים שלך כאמא הרבה יותר נוחים מאי פעם (את לא חייבת להניק למשל ואפילו החיתולים חד פעמיים) הוא זה שלא מוצא את הידיים והרגליים . כל ההטבות שלך, הן הרעה בתנאים בשבילו. כי בלקסיקון שלו, כל שנייה שאת לא לידו, זה אומר שהלכת וסביר להניח שלא תחזרי.

אם רק תינוקות היו יכולים לדבר

יש הרבה תיאוריות בפסיכולוגיה שמדברות על ההתפתחות של הילד. התיאוריה הפסיכו- חברתית (אריקסון) לדוגמא, מתארת את מהלך החיים כשלבים, שלכל אחד פתרון חיובי או שלילי. בשנה הראשונה למשל, הילד אמור לפתח אמון. אם התנאים לא יאפשרו לו לפתח אמון, הוא יפתח חשדנות. עד גיל 3 זה השלב בו הוא אמור לפתח אוטונומיה. הפתרון הלא רצוי של השלב הזה, הוא בושה. בתקופה שבין גיל 3 עד גיל 5 אמור הילד לפתח יוזמה, ואם לא יוזמה הוא עלול לפתח אשמה. תיאוריה נוספת, תיאורית ההתקשרות(בולבי), מדברת על הקשר הראשוני שנוצר בין הילד למטפל הראשי שלו, שמעצב את הילד בכלל, ואת אופי הקשרים שלו כמבוגר. סגנונות ההתקשרות הם בטוח, חרד- אמביוולנטי, נמנע ובלתי מאורגן. לא צריך אוניברסיטה כדי להבין מה כל זה אומר.  

אם את רוצה שהתינוק שלך יגדל למבוגר עצמאי, בטוח ויוזם, עיסוי תינוקות הוא אחת הדרכים לעשות את זה. נכון, לפעמים הוא מתנהג כמו שיח סעודי, רוצה אותך כל היום סביבו ובשבילו, אבל הוא גם מבין דברים. הרבה יותר ממה שאת חושבת. עצם העובדה שאת מפנה זמן לעיסוי, התינוק מבין שמישהו קשוב לו, מכיר ברצונותיו, מספק את צרכיו, אוהב אותו, וזה נותן לו תחושת ביטחון. "עיסוי בשעה קבועה ביום, עם סדר פעולות קבוע יעזור לו להרגיש מאורגן, מרוכז, ממוקד ובתוך מסגרת יציבה" מסבירה תמר גזית, מנהלת תחום הריון ולידה בבית דרך חיים.

האיכויות והיתרונות שבמגע הן לא דבר חדש, אבל חוץ מזה שיהיה לו נעים, מבחינה פיסית העיסוי יכול לסייע להרגעת כאבים של מערכת העיכול, שיניים ואוזניים. הוא מחזק את מערכת החיסון ובכלל את המערכות השונות בגוף, ויכול לקדם את ההתפתחות הגופנית של הילד בכל אחד מהשלבים (זחילה, ישיבה, עמידה, הליכה). זה גם נותן לו תחושת התמצאות בסביבה, כי ההתמצאות בסביבה מגיעה דרך ההתמצאות בגוף. חוץ מזה, הוא גם ישן טוב יותר בלילה (וגם את). 

בלי טלפונים בלי כביסות בלי טלוויזיה

לא צריך ידע מוקדם בשביל עיסוי, אבל עדיין יש כמה דברים שחשוב לדעת. משך העיסוי למשל, עולה עם הגיל. לתינוק בן חודש מספיק מעט מאוד מגע (5 דקות זה בהחלט מספיק). כל תינוק מעדיף מגע אחר (חזק או חלש למשל), מה שחשוב לשמור על מגע בשתי ידיים, על תנועות מלאות ועל קצב קבוע.

"הדבר הראשון שצריך לעשות זה לקבל אישור מהתינוק" מסבירה גזית. "פשוט תשאלו אותו ותראו מה התגובה". אם הוא מפהק ומסתכל בשעון זה לא סימן טוב. אם הוא מחייך, יש לכן אור ירוק. בכלל ההמלצה היא לדבר איתו לאורך כל העיסוי, להסביר מה עושים ולשמור איתו על קשר עין. במשך הזמן תראו שהוא מתחיל להבין.

עיסוי תינוקות משלב עקרונות מהעיסוי ההודי, השבדי ומרפלקסולוגיה. התנועות הן דומות אבל העיסוי ההודי עובד ממרכז הגוף כלפי החוץ והשבדי בדיוק להיפך. ההמלצה היא להתחיל בעיסוי הידיים והרגליים כי שם התינוק כבר מורגל במגע, אבל הסוד האמיתי, מסבירה גזית, הוא להרגיש את התינוק, כי הורה שמרגיש לא יכול לעשות נזק. אם תרגישו, התנועות יצאו מכן באופן טבעי. "כל מה שנוח ונעים להורה ולילד מקובל, גם תנועות ש'ממציאים' ".

"מעל הכל, העיסוי הוא זמן איכות של ההורים עם הילד" מסכמת גזית. כן, של ההורים, כי בוא לא נשכח, יש גם אבא בתמונה...

צריך פשוט ליהנות מזה ואז כל התחושות הטובות עוברות אל הילד. ואם אתם עדיין לא מרגישים מוכנים מספיק, תמיד אפשר לעשות קורס...

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.