Write a comment

 

שיאצו היא שיטת טיפול במגע. עיסוי עדין, נעים, משחרר ומרגיע. אבל כשהמציאו אותה, חשבו יותר על הבריאות שלנו, מאשר של ההנאה שלנו.  

שיאצו- לא עיסוי. רפואה מונעת.

עיסוי סיני
הפירוש המילולי של שיאצו הוא לחץ באמצעות האצבעות (shi= אצבע, atsu= לחץ). אבל בטיפול שיאצו לא משתמשים רק באצבעות, אלא גם באגודלים, במרפקים, בברכיים, ברגליים ולמעשה בכל הגוף כדי לווסת את זרימת האנרגיה (הצ'י). גם בשביל שהטיפול יהיה עדין ומרגיע, אבל בעיקר בשביל לאזן את הגוף, לעודד זרימה תקינה של אנרגיה, וכתוצאה מכך, למנוע התפתחות של מחלות.

בדרך כלל, בטיפולי שיאצו משתמשים בטכניקה של שתי ידיים. אחת, מטפלת במרידיאן, הנתיב בו זורמת האנרגיה. השניה, מונחת או מעסה בעדינות אזורים אחרים של הגוף. התפקיד של היד הנחה הוא להרגיע את המטופל ולהשלים את הפעולה של היד העובדת. בדרך הזאת, המטפל מקבל בזמן אמת פידבק לגבי הטיפול, והמטופל מרגיש שהוא בידיים טובות.

התיאוריה של שיאצו ודיקור סיני הן כמעט זהות. המקור של שתיהן הוא הרפואה הסינית המסורתית, ושתיהן מבוססת על העיקרון של מרדיאנים ונקודות דיקור. למעשה, לפעמים קוראים לשיאצו אקופרסורה.

אז איך בדיוק זה עובד?. אם תשאלו את הסינים מהי ההגדרה של בריאות, הם בטח יגידו לכם זרימה תקינה של אנרגיה. אבל מתח, עומס והחיים בכלל, גורמים לכך שבחלק מהאזורים מצטברת עודף אנרגיה, ואילו באזורים אחרים היא קצת חסרה. המטרה של שיאצו היא לווסת את זרימת האנרגיה על ידי פיזור העודפים, ומילוי החוסרים.

שיאצו, והרפואה הסינית בכלל, הן מערכות הוליסטיות. הן לא רואות סימפטום כסימפטום בודד, אלא כמערכת אחת שלמה שיש בה יחסי גומלין. למטופלים שונים, ואפילו לאזורים שונים בגוף, יש צרכים שונים. שיאצו יודעת להתאים את משך הטיפול ומידת הלחץ שדרושים כדי לעודד זרימה תקינה של אנרגיה.

טיפול בשיאצו נמשך בין 40 דקות לשעה, על גבי מזרון. הוא מתחיל במתיחות עדינות כדי לעודד זרימה של אנרגיה ולהרגיע את השרירים. הוא יכול להיות מאוד עדין, או קצת יותר אינטנסיבי, אבל לעולם לא כואב.

טיפול שיאצו הוכח כיעיל לטיפול באסטמה, כאבי גב וכאבים בכלל, נדודי שינה, תסמונת קדם מחזור, סטרס ועוד. אבל גם אם לא מגיעים עם בעיה ספציפית, לטיפול יש יתרונות רבים.

עור

בגלל שטיפול בשיאצו מעודד זרימה תקינה של אנרגיה בגוף, הוא משפר גם את חילוף החומרים. כל הסיפור הזה מגיע עד לנימים הקטנטנים ברקמות העדינות של העור. כאשר זרימת הדם טובה יותר, יותר חמצן טרי וחומרים מזינים יכולים להגיע עד לאחרון התאים ולהזין אותם. התוצאה? עור חלק, זוהר,עם לחות, בלי קמטים ובעיקר נראה טוב.

דלקת מפרקים וכאבים

דלקת מפרקים היא דלקת כרונית ברקמות של הגוף. היא תוקפת את שכבת הריפוד שנועדה להגן על המפרקים. טיפול בשיאצו יכול לעזור להרגיע את הסימפטומים בכמה דרכים. הראשונה, היא הכוח המרפא של המגע, שעוזר להפחית את תחושת הכאב. השניה, הלחץ העדין שמופעל על האזורים הפגועים, או על אזורים מרוחקים, עוזר להגמיש את השרירים, להזין אותם ולשפר את זרימת הדם וגם את היציבה. והדרך השלישית והאחרונה- המגע והעיסוי ביחד משפרים את חילוף החומרים בגוף, מחזקים את מערכת החיסון ומזכירים לגוף את מה שהוא קצת שכח. כוחות הריפוי הטבעיים שלו.

כאבי ראש ומיגרנות

מבחינה פיסית, מה שקורה בזמן כאבי ראש, או בצורה היותר חמורה שלהם, מיגרנות, הוא התרחבות והתכווצות מהירה של כלי הדם במוח, או בראש. בדרך כלל, זה מגיע ביחד עם חולשה, בחילות ורגישות לאור ולרעש. לא חסרות תיאוריות שמסבירות את התהליכים שמתרחשים מאחורי הקלעים בזמן מיגרנה. יש תיאוריות שטוענות שזה קשור לרכיבים מסוימים בתזונה, יש תיאוריות שקושרות את הכאב לשינויים במזג האוויר. אבל מיגרנות הן אחד המקרים בהם אי אפשר להתעלם מהתרומה של סטרס, כלומר המצב הנפשי. במונחים של הרפואה הסינית, שיאצו מווסת את זרימת האנרגיה בגוף. במונחים של הרפואה המערבית, הוא מפעיל את מערכת העצבים הפארא-סימפתטית. זאת שאחראית להפריש הורמונים ומוליכים עצביים שמאותתים לגוף שהכל בסדר. ואחרי שהגוף מרגיש רגוע, אפילו מיגרנה לא יכולה עליו.

הריון

במשך עשרות, אם לא אלפי שנים, מטפלים בסין בנשים בהריון בעזרת שיאצו, כדי להקל על תסמינים כמו עייפות, בחילות, התכווצויות, נפיחות ושינויים במצב הרוח. שיאצו מתאימה לטיפול בנשים בהריון לא רק בגלל שהיא שיטת טיפול מאוד עדינה, אלא גם בגלל שהיא מווסתת את זרימת האנרגיה, מחזירה את הגוף לאיזון, מעודדת את חילוף החומרים, ומגבירה את תחושת האנרגיה הכללית. היא יכולה להקל על תחושות במהלך ההריון, לעודד צירים אצל נשים שחרגו מתאריך הלידה המשוער, ולהרגיע בזמן הלידה עצמה.

מערכת העיכול

טיפול שיאצו יכול להקל גם על תפקוד מערכת העיכול. ברגע שהאנרגיה בגוף זורמת בצורה תקינה וללא הפרעות, כל התאים, בכל הגוף, מקבלים את כל מה שהם צריכים. לא רק שזה מאפשר למערכת העיכול לתפקד בצורה טובה יותר, המזון מתעכל ונספג יותר בקלות, וגם החומרים שלא צריכים להישאר מוצאים את דרכם החוצה ביתר קלות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.