Write a comment

 

עד לפני קצת יותר משני עשורים חשבו שהנשים, כהרגלן, בהיסטריה. אין להן יותר וסת, הן מתחילות להתקמט, הילדים יצאו מהבית, אז הן בטח סתם מתלוננות, משועממות וצריכות קצת תשומת לב. אבל כשהתחילו להתעמק בתופעה ולחקור אותה, הגיעו למסקנה שמדובר בשינויים פיסיים אמיתיים שאפשר למדוד. לתופעה הזאת, נתנו את השם גלי חום.

גל חום הוא תופעה אופיינית לגיל המעבר. למעשה מדובר בתחושת חום שמתרחשת בלי התראה, למרות שיש נשים שיכולות להצביע על תחושות שמקדימות לו. זה קורה בפלג הגוף העליון, בזרועות, בחזה, בצוואר ובראש, והוא מלווה בהזעה שלאחריה מופיעה תחושת קור ולפעמים גם צמרמורות, אבל ללא כאב.

קשה לאפיין את גלי החום. יש נשים שיעברו את גיל המעבר מבלי לסבול מהתופעה, לעומתן יש נשים שיסבלו ממנה במשך כחמש שנים, ובמקרים נדירים אפילו עד 15 שנים. הזמן הממוצע של גל חום עומד על 4 דקות, אבל זה גם יכול להיות הרבה יותר. לחלק מהנשים זה קורה רק בלילה (ואז הן סובלות בנוסף גם מהפרעות שינה) לעומתן, יש נשים שגלי היום יופיעו אצלן רק ביום. גל חום יכול להופיע פעם בשבוע, אבל גם כל שעה ואומרים שהפעם הראשונה היא הכי קשה.

גיל המעבר מאופיין בשינויים הורמונאליים רבים, שמשפיעים על תהליכים שונים בגוף, ואת כל השינויים והתופעות של האלה מחלקים לשלוש קבוצות. את גלי החום נמצא תחת הקטגוריה של סימפטומים ואזומוטוריים. עצבנות, דיכאון, נדודי שינה, הפרעות בזיכרון וירידה בחשק המיני ובכלל, נחשבים לסימפטומים נוירופסיכיאטריים, ויש גם סימפטומים אורוגניטליים, שמתייחסים לאזור רצפת האגן וכוללים יובש בנרתיק, דימומים, והפרעות במתן שתן.

לא ממש יודעים למה זה קורה, אבל יש מספר השערות. לפי אחת מהן, גלי חום נובעים כתוצאה מהפרעה באזור שאחראי על ויסות חום הגוף, שנמצא בהיפותלמוס. השערה נוספת אפשרית, טוענת כי במקביל לירידה ביכולת של השחלות לייצר ולהפריש אסטרוגן ופרוגסטרון מתרחשת מעיין תגובת שרשרת שמשפיעה על הרמות של הורמונים נוספים בגוף. ויש גם כאלה שטוענים שהירידה באסטרוגן אמנם קשורה לגלי חום, אבל היא בטח לא הגורם היחיד מאחר והיא מאפיינת את כל תקופת גיל המעבר, ואילו גלי חום היא תופעה שבדרך כלל חולפת.  

איך שלא מסתכלים על זה, גלי חום קשורים בשינויים הורמונאליים ולכן הפתרון שמציעה הרפואה הקונבנציונאלית הוא טיפול הורמונאלי חלופי. הטיפול הזה מתבצע באמצעות טבליות או מדבקות שמכילות הורמונים סינטטיים או טבעיים. הוא נחשב כיעיל במקרים בהם גלי החום הופכים למטרד רציני, אבל כמו כל דבר, יש לו יתרונות ויש גם חסרונות. היתרונות הם שהטיפול באמת עוזר לטפל בסימפטומים ואפילו מחסן בפני מחלות לב ואוסטיאופורוזיס. החסרונות הם תופעות הלוואי הקשות שמלוות את הטיפול הזה.

במרבית המקרים הטיפול הוא באסטרוגן, אבל יש נשים שמסיבות שונות לא יכולות להשתמש בו. לנשים כאלה מציעים טיפול בפרוגסטרון, שנחשב כמפחית את תכיפות הופעת גלי החום. תופעות הלוואי של הטיפול בפרוגסטרון הן השמנה, בחילות, הקאות ואף דימומים מהנרתיק עם הפסקת הטיפול. בנוסף קיים טיפול משולב בטסטוסטרון ואסטרוגן, אשר מפחית את גלי החום ובעקיפין מפחית גם את הסימפטומים האורוגנטליים, אבל מגביר את כל השאר (תיאבון, שיעור יתר ופצעונים). מעבר לכך, גם תרופות לטיפול בדיכאון (שמשפיעות על רמות הסרוטונין) נחשבות כיעילות וכבעלות תופעות לוואי יחסית מתונות כמו בחילות, ירידה בתיאבון ובחשק המיני ועצירות.

כמו שבטח הבנתם, גלי חום הם גם ככה תופעה לא נעימה במיוחד, אז מה הטעם לסבול גם ממנה וגם מתופעות הלוואי של הטיפול? החלופה היא טיפול ברפואה משלימה, שהוא אמנם איטי יותר, אבל יעיל ומטפל בבעיה מהשורש וללא תופעות לוואי. מרבית המוצרים הטבעיים לטיפול בבעיה מבוססים על סויה והם משפיעים לטובה על כל המערכת ההורמונאלית. הם מסייעים גם בהסדרת המחזור החודשי, טובים להרגעת תסמונת קדם וסתית ומטפלים בכל הבעיות שמלוות את גיל המעבר. פרט למוצרים המבוססים על סויה, ניתן למצוא גם את קליימקס, שנחשב לתחליף לטיפול ההורמונאלי החלופי, ואת תמציות הצמח קוהוש שחור, שנחשבות לתחליף הפופולארי ביותר בארה"ב.


חוץ מזה יש עוד כמה דברים פשוטים שאפשר לעשות. כמו לשתות הרבה, אבל לא אלכוהול או קפה, שעלולים להחריף את גלי החום. במקום קפה אפשר לשתות תה צמחים (ג'ינסנג, מרווה). כמו כן, ממליצים לנהל מעיין יומן גלים, רישום קבוע של שעה ומשך גלי החום. יכול להיות שתוך כדי הרישום תצליחי להבחין באלמנטים קבועים בתופעה הלא צפויה הזאת.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.