Write a comment

 

בתור נערה לא ממש התרגשתי מזה שכולן קיבלו ורק אני לא. ההיפך, אפילו עשינו חרם על מישהי מהחבורה שקיבלה (עד היום אמא שלה מקללת אותי בכל פעם שהיא עוברת לידי). אחר כך זה כבר התחיל קצת להפריע. לא שלא קיבלתי. קיבלתי. אבל כל חודש אותו סיפור. שוב עבר חודש ומי לא בא?

ווסת הוא תהליך הורמונאלי שמתרחש אצל נשים החל בשלב הבגרות המינית ועד שהן יוצאת מהמעגל.

האדום אדום הזה

הווסת, לידיעתכם, הוא רק שלב אחד בתוך המחזור החודשי, השלב הפחות נעים, דרך אגב, והוא נקרא שלב הדימום ונמשך בין יומיים לשבעה. חוץ ממנו יש את השלב הפוליקולרי,  שלב הביוץ והשלב הצהוב. מסתבר שגם למחזור יש יורה ומלקוש. היורה (Menarche) מופיע בין הגילאים 8-16 והמלקוש (Menopause) בטווח הגילאים 45-55. 

ווסת תקינה מתרחשת כל 28 ימים. סטייה של 7 ימים לכאן או לכאן, נחשבת עדיין נורמאלית. מצב בו המרווחים קצרים מ- 21 ימים מכונה פולימנוריאה והמצב ההפוך, של מרווחים ארוכים יותר מ-35 ימים נקרא אוליגומנוריאה (Oligomenorrhea). אם אבדתן את הספירה אחרי 180 ימים גם לזה יש שם. אמנוריאה (Amenorrhea), העדר מחזור ראשוני או משני.

בווסת נורמאלית מאבדים בערך 50 מ"ל של דם. ווסת חזקה, שמאבדים בה יותר מ- 80 מ"ל של דם, נקראת היפרמנוריאה , זאת לעומת וסת חלשה שנקראת היפומנוריאה.

הגורמים למצבים האלה הם חוסר איזון הורמונאלי. מטפלים בהם בתרופות שמכילות דמויי הורמוני מין פרוגסטרון ואסטרוגן (למשל נורתיסתרון). גם גלולות למניעת הריון וגלולת היום שאחרי (פוסטינור) פועלות בצורה דומה אבל יש סביבם דיון רפואי ענף בגלל שהם מדמים מצב בגוף ולא יוצרים אותו באמת.

נפש בריאה בגוף בריא

"כמו הבסיס של כל הבעיות, גם הפרעות במחזור מתרחשות בעקבות מצב רגשי ותזונה" אומרת אורית שלו, עוסקת בדיקור סיני, שיאצו, תזונה סינית, ותזונה מערבית וטבעונית מתקדמת. והאמת שזה נכון. תמיד כשהוא מאחר אז אומרים "את בטח לחוצה".

"דיקור יפני בהשוואה לדיקור הסיני קרוב יותר לרפואה המערבית בראייה שלו. האבחנה בדיקור סיני למשל, מתבצעת לפי דופק ולשון וסיפור המקרה מפי המטופל. בדיקור יפני מאבחנים לפי החזות הכללית (עור, שיער, עמידה ומה שאדם מקרין) אבל בעיקר לפי אזורי רפלקסים". ישנם 15 אזורי רפלקסים בגוף (בטן, צוואר, שחלות, טבור ועוד) כל אחד מהם מצביע על בעיה אחרת. באמצעות לחיצה על אזורי הרפלקס, המטפל יכול לדעת בדיוק מה קורה אצל המטופל. הלחיצה יכולה להיות כואבת או מדגדגת, כל תחושה מעידה על משהו אחר. כשהרפלקס לא רגיש יותר, זאת ההוכחה לכך שהוא התנקה והשתחרר. "למטפל זה נותן אינדיקציה מדויקת ומהירה לגבי המטופל". זה לא אומר בהכרח שגם הריפוי יהיה מהיר יותר אבל זה אומר שלא ממש משנה מה תגידו, הגוף מדבר בעד עצמו.

בתור מחטופובית אני יכולה גם להעיד שזה ממש לא כואב, כי מסתבר שהמחטים בדיקור יפני דקות יותר מהמחטים בדיקור סיני.

בגדול הסיבות לבעיות במחזור הן תקיעות, חום או קור, ולחות. וזה 'בגדול' כי זה מאוד אינדיבידואלי ותלוי באבחון ובגורמים נוספים. כל אחד מהמצבים יכול לבוא לידי ביטוי בכל אחת מההפרעות במחזור. למשל תקיעות יכולה לגרום גם למחזור חלש, כי אין יותר מדי דם שזורם בעורקים. מצד שני תקיעות יכולה גם לגרום לחום, בגלל שהמערכת עובדת על ריק, נשחקת ומתחממת. כמו שנוסעים באוטו בלי מים (או שזה בעצם שמן?).

"תקיעות בחיים, שהיא מצב נפשי לכל דבר, מתבטאת בתקיעות בגוף. צ'י נחשב אצל היפנים לאמא של הדם, לכן כשצ'י תקוע גם הדם תקוע". בגלל שצ'י זה אנרגיה והאנרגיה הזאת זורמת בערוצי אנרגיה (מרידיאנים) לכל אורך הגוף, גם צלקות אחרי ניתוח או תאונה יכולות להפריע לזרימה הרציפה של הדם בגוף וממש לגרום לחסימה. גם עם קעקועים (יש) ופירסינג (יש) זה עובד על אותו עיקרון. אורית מציינת גם את 'תחלואי העידן המערבי' כגורמים לבעיות במחזור: מצב רגשי (יש) קפה (יש) סיגריות (לצערי יש) אלכוהול (יש) גלולות למניעת הריון (יש) ועייפות (יש ועוד איך) כל אלה הם רעלים, שיוצרים מתח נפשי ובעקבותיו שיבושים במחזור ובמערכות נוספות בגוף.

דבר נוסף זה שמשפיע על המחזור הוא חום וקור. חום וקור יכולים להיות פנימיים, למשל חום פנימי שנוצר מתזונה חמה או מתובלת וישפיע על המחזור. או חיצוני, כמו בחורף למשל. קור חיצוני יכול לגרום לזרימה מועטה של דם, כאילו גם הדם קופא מקור ולא ממש בא לו לזוז לשום מקום.

אם גם אצלכן (כמוני) רוב החודש מסתובב סביב המחזור, כנראה שגם אתן סובלות מלחות ועודף נוזלים במערכת. זה מתחיל כמה ימים לפני עם כאבים, נפיחות, עייפות ועצבים מלווים בפיגור סביבתי קל, מגיע לשיאו בימים של המחזור עצמו ועובר אחרי שבוע של התאוששות, מה שמשאיר פחות משבוע של בטן שטוחה כל חודש. כל התופעות האלה מתרחשות בגלל לחות. הלחות יוצרת בצקות, שלא מאפשרות זרימה של דם (גם זה סוג של תקיעות). בלחות אפשר לטפל בעיקר באמצעות תזונה. זה אומר לוותר על אוכל שומני ומוצרי חלב, במקביל לשימוש בצמחים מעודדים הפרשת נוזלים.

מוסר כליות

האיברים הקשורים בתהליך של המחזור הם: כליות, לב, טחול וכבד.

"אצל הסינים, הכליות הן הבסיס הגנטי שלנו". הכל מתחיל ונגמר שם. הכליות הן גם האיבר שמקבל הכי הרבה דם בגוף. כדי לשמור על הכליות שלנו צריך לאכול אוכל חם ומזין ולא ללבוש חולצות בטן. (כי אז הכליות חשופות).

הלב, שאחראי להעביר דם נקי לאיברים האחרים, קשור בתזונה הסינית לאלמנט האש, והמזונות המומלצים להמרצת מחזור הדם הם מזונות אדומים. תה אדום (פטל), סלק ורימון למשל.

תפקידו של הטחול לנקות ולהניע נוזלים והוא נחלש בגלל לחות. כדי לחזק אותו צריך לצרוך פחות מוצרי חלב ויותר ירקות שורש.

כבד, השייך לאלמנט העץ, חשוב בתהליך המחזור כי תפקידו להזרים דם לגוף, כשהכבד חלש אז כלום לא זז. מזונות ירוקים, שנחשבים כמחזקי דם לפי הסינים, יעשו את העבודה. זה יכול להיות עשב חיטה, נבטים, פטרוזיליה, תרד, עדשים, קינואה ובאופן כללי קטניות על סוגיהן.

מעבר לזה אורית ממליצה על גם טחינה, אבוקדו, שקדים ואגוזים כמו גרעיני דלעת ושומשום ותזונה המבוססת על הרבה פירות וירקות. מבחינת צמחי מרפא זה בעיקר אנג'ליקה, אכילאה וקוהוש שחור/כחול שמרחיבים כלי דם ומסייעים בשל כך לזרימה שלו. גם ויטמינים מקבוצת E נחשבים כמשפרים את זרימת הדם. ויטמינים מקבוצת B גם טובים למחזור.B3 למשל מסייע במחזור הדם וקשור בתהליך הסינתזה של הורמוני המין, ו- B6 מקל על תסמונת קדם מחזור.

ועוד שיטה אחת שאורית לימדה אותי, זה לעבור עם מערוך על פנים הירך, זה ממריץ את זרימת הדם. תאמינו לי, זה עובד. יום אחרי כבר תרגישו כמו בבית מטבחיים.   

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.