Write a comment

 

בדרך כלל משתמשים בו לטיפול בטרשת נפוצה או לטיפול בבעיות גדילה אצל ילדים, אבל הורמון הגדילה האנושי (HGH) קנה לו בארצות הברית ובאנגליה מוניטין של טיפול מעכב ההזדקנות החדש ואלפי מעריצים מושבעים שקוראים לו ניתוח פלסטי בבקבוק.

הורמון הגדילה מיוצר על ידי בלוטת יותרת המוח. הוא דומה בהרכב שלו לחלבון ויש לו תפקיד חשוב בתהליכים רבים בגוף. בערך בסביבות גיל 40, הייצור שלו מוריד להילוך ראשון ובגיל 60 אנחנו מייצרים פחות ממחצית הכמות שאנחנו מייצרים בגיל 20. בקהילה המדעית נוהגים לייחס 70% מההזדקנות לחוסר בהורמון גדילה. מעט מדי ממנו בגיל מבוגר יתבטא בעודף שומן גוף, בפגיעה בעצמות וברקמות של השרירים המייצבים, ובעור דק, מקומט ונפול. בגילאים צעירים זה יתבטא בעיקר בעיכוב בגדילה.

פעם, מיצו את הורמון הגדילה ממוח של אנשים מתים (תהליך מסוכן שיכול להוביל ל- CJD, המקבילה האנושית לפרה המשוגעת). אבל, לשמחתנו מאז שנת 1985 הוא מיוצר בצורה סינטטית, כאשר פריצת הדרך המשמעותית התרחשה בשנת 1990 כשהוא קיבל גושפנקא מדעית. מחקר אחד הצליח להראות שהורמון הגדילה מצליח להפוך רבים מתוך הסמנים היותר גדולים של ההזדקנות- הפחתת קמטים, צמצום רקמת השומן לטובת מסת שריר, שיפור הזיכרון, הדחף המיני, הבריאות הנפשית, קצב חילוף החומרים ורמות האנרגיה באופן כללי.

אבל זה היה רק מחקר אחד. בינתיים לא נערך אף מחקר שבחן את ההשפעות לאורך זמן ולכן, מדינות רבות (ביניהן ארצות הברית ואנגליה) החליטו לא לאשר את השימוש בו כטיפול למניעת תהליכי הזדקנות. אבל זה לא הפריע לטיפול ב HGH להפוך יותר ויותר פופולארי. לפי מחקר שנערך בשנת 2005, בערך שליש מהמרשמים להורמון גדילה בארצות הברית הם למטרות עיכוב תהליכי הזדקנות. רופאים מורשים לתת אותו רק לאנשים שלפי הערכתם סובלים מחוסר, ובאורח פלא מסתבר שיש המון כאלה. חברות הקוסמטיקה ממשיכות להשקיע מיליונים במחקר, והשוק השחור משגשג.

לא כל הרופאים משוכנעים שהיתרונות של הטיפול ב-HGH שווים את הסיכון שבתופעות הלוואי. מחקר חדש שפורסם בכתב העת הרפואי המקוון Annals of Internal Medicine מצא כי להורמון אין השפעה משמעותית על שיפור תוחלת החיים. סקירה אחרת של 31 מחקרים שנערכה באוניברסיטת סטנפורד (Stanford) הסיקה כי היתרון היחיד היה שיפור קל במסת שרירי היציבה ולא יותר מזה.

חלק מהמוצרים מתיימרים להכיל HGH כתרסיס או בכמוסות. מצטערים, אבל אין דרך אחרת להגיד את זה. HGH נהרס בקיבה על ידי חומצות העיכול ולכן לא יעיל כשנלקח אוראלית. הדרך היחידה שהוא משפיע היא בהזרקה לזרם הדם. אבל, גם הזרקה יכולה להיות מסוכנת. מנת יתר יכולה לגרום לזיהום, מחלה או התמוטטות כללית, התנפחות בכפות הידיים והרגליים, ובמקרים החמורים ליתר לחץ דם וסוכרת. ולמרות שחברות הקוסמטיקה מבטיחות שיפור במרקם העור בתוך יומיים, לא בטוח שקרם פנים שמכיל HGH הוא הבשורה הבאה בקוסמטיקה. אמנם בכל גוף בתא יש קולטנים להורמון גדילה, אבל HGH הוא מולקולה גדולה, שלא בטוח איך ואם בכלל היא חודרת לעור.

קשה שלא ללכת שבי אחרי ההבטחות של מה שנשמע כמו סם החיים החדש, אבל אפשר גם לעשות את זה בצורה טבעית ובטוחה יותר. תהליך היצור של הורמון הגדילה בונה על זה שתשנו טוב בלילה, לפחות שמונה שעות. הוא אוהב חלבון מהחי (בשר, עוף, דגים), לא אוהב סוכר ומעדיף פחמימות שהמקור שלהן הוא פירות וירקות (תפוחי אדמה למשל) ולא מדגנים. פעילות גופנית מתונה מעודדת את היצור שלו (אבל לפעילות מוגזמת יש השפעה הפוכה) ומתח מחסל אותו לגמרי. לטיפולכם...

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.