Write a comment

 

לא את לא יורדת מהפסים. מצבי הרוח, ההזעות, המחזורים הלא צפויים. הכל נורמאלי. הכל אמיתי. קוראים לזה טרום גיל המעבר (Perimenopause), מצב פיסיולוגי בו הגוף מתחיל במעבר הדרגתי לגיל המעבר.

למה לצפות, ומה לעשות כדי להרגיש קצת כמו עצמך.

הכל לא צפוי

הפתיחה הרשמית של גיל המעבר היא שנה שלמה בלי מחזור. סימן אחד שהוא מתקרב הם שלושה חודשים ללא המחזור החודשי, שמעידים שפחות או יותר בתוך שנה הכל יגמר. אבל, חשוב להגיד שכנראה שאת והחברה הכי טובה שלך לא תרגישו אותו דבר. מהזמן בו התסמינים מתחילים, דרך התדירות שלהם ועד לחומרה שלהם. רוב הנשים נכנסות לטרום גיל המעבר בין גיל 45 ועד לגיל 55, אבל אצל חלקן זה יתחיל מוקדם יותר. כבר בסביבות שנות ה-30. מומחים לא יודעים להגיד כמה חמורים יהיו התסמינים ומתי הם יסתיימו. טרום גיל המעבר יכול להימשך שנתיים במקרה הטוב, או 10 במקרה המתיש. אין דרך לדחות את זה. אבל, מחקרים מראים כי גורמים שונים (כמו עישון למשל) יכולים להקדים אותו ושעם הזמן, רוב הנשים מסתגלות לשינויים ההורמונאליים והתסמינים הופכים פחות חמורים.

זה כמו PMS על סטרואידים

נניח שבטעות נשרפה לך עוגה בתנור. את, לפני טרום גיל המעבר, אולי פולטת קללה וזורקת את העוגה לפח. את, בטרום גיל המעבר, טורקת את הדלת של התנור, פורצת בבכי, מאשימה את הבעל, הילדים ואולי גם את הכלב שהסיח את דעתך. טוב, אולי לא באמת תקפת את התנור אבל כל השאר פחות או יותר מדויק ומדגים את המס שגובים ההורמונים על המצב הרגשי. אל תדאגי. בעוד דקה בדיוק את תהיי לגמרי בסדר. מחקרים מראים שבערך 40% מהנשים חוות שינויים במצב הרוח, מכעס פתאומי ועד לרגשנות, חרדה או ייאוש. גם ממצבי הרוח קשה להימנע, אבל אפשר להקל עליהם. מחקרים מראים שצריכה של ויטמין B12 עשויה להיות קשורה למניעת מצבי רוח ודיכאון. בשביל לעשות את זה מומלץ לשלב בתזונה סלמון, בקר, ביצים ומוצרי חלב.

חם וקר

בערך 80% מהנשים שנמצאות בטרום גיל המעבר, סובלות מגלי חום שלעיתים מלווים בצמרמורות. למרות שמחקרים לא יודעים להגיד מה הגורם המדויק לגלי חום, הם חושדים (שוב פעם) בירידה בהורמונים. השינויים ההורמונאליים ככל הנראה מעבירים מסר מבלבל להיפותלמוס, אותו חלק במוח שאחראי לוויסות הטמפרטורה של הגוף. גל חום קלאסי עשוי להימשך כמה שניות ועד עשר דקות, ולגרום להסמקה באזור הפנים ובעיקר להזעה מוגברת. חוץ מהורמונים, החשודים המיידיים הם קפאין, יין ואוכל חריף. קוהוש שחור ותזונה עשירה בסויה (שהיא תחליף צמחי לאסטרוגן) עושים בדיוק את ההיפך.

שעון שוויצרי?

הימים בהם ידעת בדיוק מתי האורח החודשי מגיע לביקור נגמרו. בערך 90% מהנשים חוות 4 עד 8 שנים של מחזורים לא סדירים, לפני שגיל המעבר עצמו מתחיל. כאשר הביוץ הופך פחות קבוע, הזמן בין כל מחזור יכול להתקצר. בהתחלה ביום או יומיים, בהמשך בכמה ימים. גם זרימת הדם משתנה ויכולה לנוע בין קלה למשוגעת, בדרך כלל עם התכווצויות כואבות. מצטערים, אבל זה לא אומר שאת לא יכולה להיכנס להריון. בטח, המשמעות של ביוץ לא סדיר היא סיכוי נמוך יותר להיכנס להריון, אבל כל עוד יש מחוזר (אפילו אם הוא לא סדיר) את יכולה להיכנס להריון. למעשה, בעוד ששיעורי הכניסה להריון בקרב נשים בגילאים 20 ואפילו 30 ירדו בעשורים האחרונים, בקבוצת הגיל 40 המגמה מעידה על עלייה.

מצטערים, אבל את עלולה לעלות מידת מכנסיים

בעוד שהאשמה המוחלטת לעלייה במשקל היא לא רק של טרום גיל המעבר, הוא ללא ספק תורם לכך. לפני טרום גיל המעבר, נשים רבות מאחסנות שומן בירכיים. אבל כאשר רמות האסטרוגן יורדות ורמות הטסטוסטרון עולות, לעודף משקל קל יותר להתיישב באופן בלתי אמצעי דווקא באזור האמצעי. בנוסף, הסטרס בעקבות השינויים ההורמונאליים גורם לגוף להפריש יותר קורטיזול, שגם הוא קשור לאחסון עודפי שומן באזור הבטן. גם אם נשים רגע את ההורמונים בצד, חילוף החומרים יורד בערך ב-5% בכל עשור, מה שאומר שבגיל 45 את צריכה פחות 75 קלוריות ביום, בהשוואה לגיל 35 ולאותו משקל. התשובה? פעילות גופנית. כדי למנוע אובדן מסת שריר, כדי להחזיר לחיים את חילוף החומרים, וכדי להימנע מסיכונים בריאותיים בעקבות עודף משקל, כמו סוכרת ומחלות לב.

יבוא לך

קודם, הבשורות הטובות. מחקרים מראים שדחף מיני בריא לפני טרום גיל המעבר חוזר לעצמו. אבל עד שזה יקרה, צפויה תקופה שמציבה קצת יותר אתגרים. אפילו אם את מצליחה להתגבר על הזעות הלילה הלא מאוד סקסיות ושאר התסמינים, השינויים הורמונאליים עלולים לגרום לירידה בחשק המיני וליובש בנרתיק.

ונגמר הזיכרון

את מנסה. באמת שאת מנסה. אבל את לא מצליחה להיזכר בשם של הילד הקטן של החברה הכי טובה שלך, או מה רצית לקחת מהארון כשפתחת אותו. שכחה פתאומית יכולה להיות מפחידה, אבל אם זה מעודד, היא גם די שכיחה. מחקרים מראים שבערך 60% מהנשים בטרום גיל המעבר חוות אובדן זיכרון לטווח הקצר ומתקשות להתרכז. גם במקרה הזה, מדובר בירידה לצורך עלייה. אחרי גיל המעבר תחזרי להיות חדה כתער.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.