Write a comment

 

לפני פחות מ 300 שנים, הוא אפילו לא היה קיים על הראדאר הרפואי. שלא לדבר על סיווג במדריך המחלות, ובטח שלא מחקרים שמנסים להבין מאיפה הוא בא ולאן הוא הולך. כשהוא כבר כן זכה למעמד של יישות רפואית עצמאית, בסביבות המאה ה-18, ניסו בעיקר להרגיע את כולן. כשהתחילו לחקור אותו ברצינות, המסקנה היתה אחת. אף אחת לא רוצה את גיל המעבר.

אבל לפי מחקרים חדשים, השד הוא לא כזה שד, והוא בטח לא כזה נורא

שנוי במחלוקת

כנראה שהשורשים של התפיסה של המונח גיל המעבר הנשי נשענים על עשורים של מטענים חברתיים ואמונות סמי רפואיות. בהתחלה למשל, האמינו שנשים הן בעצם גברים, רק שמשהו לא בדיוק בסדר אצלן. עם הפסקת הווסת, טענה האמונה הרווחת, הן חוזרות לשורשים הגבריים שלהן.

הלך הרוח שליווה את השלב הבא בהתפתחות של הבנת גיל המעבר טען שהפסקת הווסת היא רק השלב הראשון, ומשם זה רק יכול להתדרדר. כולל כאבים, בעיות בעיניים, היחלשות הראייה, הקאות, חום, קוצר נשימה ולעיתים אפילו מוות.

תחילת מדע הרפואה והמחקרים הראשונים שנכתבו באופן ספציפי על גיל המעבר, על הניסיון האמיתי של נשים מנקודת המבט שלהן, הגיעו רק במהלך המאה ה- 18.  

היום, נהוג להתייחס ברפואה המערבית למונח גיל המעבר באופן ספציפי לחידלון הוסת. ככה גם אפשר לאבחן אותו בוודאות, אם הווסת נעדרה באופן טבעי במשך תקופה של 12 חודשים. העדר הווסת היא האינדיקציה הבולטת ביותר לירידה הדרגתית בתפקוד השחלות. כדור שלג הורמונאלי שמתחיל בערך חמש שנים לפני המחזור האחרון. המודל המערבי הקליני מתייחס לגיל 51 כגיל הממוצע של תחילת גיל המעבר, אבל ברוב המקרים זה קורה בין הגילאים 45 ל- 55.

יש הרבה ספרים על איך להתמודד עם, או איך לשרוד את. הם מתיימרים לנפץ את המיתוס, אבל הם בעצם מנציחים אותו. זה נראה נכון שגיל המעבר הנשי הוא תחום ששייך לרפואה, אבל הוא יותר תופעה טבעית מאשר המחלה שעשו ממנו.

גיל זה רק מספר
מחקרים חדשים על טיפול הורמונאלי חלופי, על הריון, וסת וגלי חום נערכים כל הזמן. אבל קבוצת מחקרים חדשה מראה שלמרות התופעות של גיל המעבר (שגם אותן לא יחוו כל הנשים), אולי בכל זאת גיל הוא לא יותר מאשר מספר. 

לדוגמא, מחקר אמריקאני שפורסם בכתב העת Obstetrics & Gynecology בחן מקרוב את שאלת התפקוד מיני, התכיפות ומידת הסיפוק בקרב 2,000 נשים בגילאים 40-69. ממצאי המחקר הראו שקצת יותר משלושת רבעי מהנשים היו פעילות מבחינה מינית ואפילו מסופקות ממנה. למרות הירידה במדדים אחרים, הגירוי המיני והיכולת לחוות אורגזמה עלו.

מחקר נוסף בדק את הטיעון המשכנע שאומר ששני הסממנים האמיתיים והיחידים של גיל המעבר הם גלי חום והזעת לילה. מה שקורה במהלך גל חום, הוא שכלי הדם מתרחבים, מה שמגביר את זרימת הדם לעור. במיוחד באזור הפנים, הצוואר והחזה. העלייה בטמפרטורת הגוף מלווה בתחושה של חום והזעה, עם אופציה לסחרחורת ובחילה.

אותו מחקר מצא שלמרות שגלי חום הפכו למילה נרדפת לגיל המעבר, הם ממש לא נחלתם של כל הנשים. לפחות 40% מהנשים בכלל לא יודעות מה זה גלי חום. מתוך אלה שכן, בערך 70% יסבלו מהם במשך כשנה, 30% במשך חמש שנים ורק כ- 5% יסבלו מהם במשך עשור שלם.

מה הפרה הקדושה הבאה שהם עומדים לשחוט? תסמונת קדם מחזור וכל מה שזה אומר.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.