Write a comment

 

חד-חודשית, עקבית, מכאיבה ובעיקר מעצבנת. תכירו את תסמונת קדם-וסתית (PMS).

בעיה הורמונאלית לפי הרפואה המערבית, או בעיה שמתחילה בכבד לפי הרפואה הסינית.

פעם בחודש

את התסמונת שמשגעת נשים פעם בחודש מכירים ברפואה המערבית מאז שנות ה- 30 של המאה הקודמת. תסמונת קדם וסתית היא תסמונת שכוללת רשימה ארוכה של תסמינים, פיסיים ורגשיים, כולל עצבנות, חוסר מנוחה, כאב, נפיחות, עייפות, דיכאון, מצבי רוח משתנים, בלבול, נדודי שינה, גודש בחזה, עלייה או ירידה בחשק המיני ועוד. בצורה הקלאסית שלה, כל הסימפטומים האלה יתרחשו, או יתגברו, במהלך שבעה עד 14 ימים לפני הוסת עצמה, וימשכו חמישה עד עשרה ימים, בכל חודש. אחרי פרק הזמן הזה, רוב הנשים חוזרות לתפקוד רגיל.

חוץ מזה שהרשימה ארוכה כמעט כמו הגלות, רוב הסימפטומים האלה הם סובייקטיביים, מה שמקשה על מדידה או ניתוח שלהם. לכן, פעמים רבות הרפואה המערבית אובדת עצות מול כל אותן נשים. יש תיאוריות רבות שמנסות להסביר את הגורם לתסמונת, כמו חוסר איזון של פרוגסטרון, אסטרוגן או שניהם, חוסר בוויטמין B6, ועוד. ולמרות שהרפואה המערבית יודעת להגיד שמשך התסמונת, כמו גם החומרה שלה ישתנו ממטופלת למטופלת, הנטייה שלה היא לטפל באחד או שניים מהסימפטומים העיקריים, ולהזניח אחרים, או לא להתייחס לתסמונת כשלם.

כבד, טחול ולב

בין הרפואה המערבית לרפואה הסינית יש נקודות דמיון בהבנה של התפקוד של האיברים הקשורים בתסמונת. שתיהן רואות בכליות את האחראיות לנוזלים בגוף. שתיהן מסכימות שהלב מפמפם דם. אבל הרפואה הסינית מבוססת על רעיון קצת אחר.

הרפואה הסינית רואה בגוף האדם מערכת אנרגטית, בה לכל איבר יש את האנרגיה שלו שנקראת צ'י. האנרגיה הזאת נעה לאורך הגוף בערוצים מיוחדים, שנקראים מרדיאנים. כל מרידיאן מייצג איבר אחר. בנוסף, לכל מרידיאן יש נקודות מפגש עם מרדיאנים אחרים, שיוצרים רשת של ערוצי אנרגיה בגוף. כאשר האנרגיה באחד הערוצים חסומה, התוצאה היא כאב, או מחלה. כאשר האנרגיה של אחד האיברים יוצאת מאיזון, גם האיברים האחרים מושפעים מכך.

לפי ההסבר הזה, מנקודת המבט של הרפואה הסינית, את התשובה לכל הסימפטומים שמאפיינים את תסמונת קדם-וסתית אפשר למצוא בכבד, או יותר נכון בתקיעות של הצ'י של הכבד. כיוון שהכבד מאחסן את הדם ומווסת זרימה תקינה של צ'י, כמעט תמיד הוא מעורב בבעיות של המחזור החודשי.

אבל עוד לפני הכבד, יש לנו את הטחול, שמייצר את הדם שמאוחר יותר יאוחסן בכבד. בכל חודש, האנרגיה של הכבד צריכה להניע את הדם. אם האנרגיה של הכבד תקועה, התוצאה היא מחזור כואב או לא סדיר. כאשר האנרגיה של הכבד מאוזנת, המחזור סדיר ומופיע ללא כאבים.

חוץ מהכבד והטחול, גם הלב קשור למחזור החודשי. חוסר איזון באנרגיה של הכבד, שמוביל לחוסר איזון באנרגיה של הטחול, מערער גם את התפקוד של הצ'י של הלב. רוב הסימפטומים של תסמונת קדם-וסתית מתאימים לתבנית הזאת, אבל הרפואה הסינית בוחנת גם סימפטומים ספציפיים, כמו מראה הלשון ואבחון הדופק כדי לאבחן את המקרה הספציפי.

בסיס רגשי

מה גורם לאנרגיה של הכבד להיתקע? שאלה טובה. הרפואה הסינית מאמינה כי הבסיס לתסמונת הוא בעיקר רגשי. מתח רגשי, כמו כעס (מודחק או גלוי), תסכול, או טינה, גורמים לתקיעות. תקיעות באנרגיה של הכבד יכולה להיגרם גם על ידי שימוש ממושך בתרופות, כמו למשל גלולות למניעת הריון. בגלל שהמרידיאן של הכבד עובר מהבוהן בכף הרגל, דרך החזה, ועד הראש, הרגישות יכולה להופיע בכל האזורים האלה (גודש בחזה, כאבי-ראש). כאשר האנרגיה של הכבד תקועה, יש השפעה ישירה על התפקוד של הטחול. חוסר איזון באנרגיה של הטחול, קשור לתסמינים כמו עייפות ותשוקה למתוק. חוסר איזון באנרגיה של הלב יופיע בצורה של סערת רגשות ובלבול.

בנוסף, לפי הרפואה הסינית הרגלי חיים לא בריאים בסופו של דבר מייצרים פגיעה בתפקוד האיברים. ובהרגלי חיים אנחנו מתכונים לתזונה לא נכונה ולעבודה מאומצת. כעס מפריע בקלות לזרימת הדם, מה שמוביל לתקיעות ובאופן כללי מאוד משמעותי בהקשר של PMS. צריכה של מזון קר או שומני מוציאה מאיזון את הטחול. עבודה מאומצת לא רק מתישה את הבטריה של הגוף (הכליות), היא גם מציתה את האש בלב ובכבד.

בגלל שגניקולוגיה נחשבת לאחת ההתמחויות של הרפואה הסינית, הרפואה הסינית מטפלת בהצלחה בתסמונת. גם דיקור סיני וגם השימוש בצמחי מרפא (כמו לקריץ, אנג'ליקה וג'ינסנג) נותנים מענה לחוסר האיזון האנרגטי שאחראי לכל התסמינים הקשורים לתסמונת. מה שמיוחד בטיפול של הרפואה הסינית, הוא האופן האישי בו כל מטופל מאובחן. המצב האישי מאובחן לפי מערך מורכב של סימנים וסימפטומים שנראים רק אצל אותו מטופל ובמקום תרופה אחת לסימפטום אחד, נתפרת תרופה שמתאימה בדיוק למצב הספציפי של המטופל ומטפלת בכל הסימפטומים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.