Write a comment

 

חוץ מהחשש לשבור את הרגל בדיוק בעיצומה של חופשת סקי, העצמות שלנו לא ממש נמצאות בראש סדר היום שלנו. רוב הנשים לא יודעות על בריאות העצם ולא דואגות לה, אפילו שאחוז נמוך מהן כבר סובלות מאוסטיאופניה (Osteopenia), שלב אחד לפני אוסטיאופורוזיס.

למרבה המזל, לטפל בשלד שלנו זאת משימה די פשוטה, כשיודעים בדיוק מאיזה התנהגויות להימנע.

העובדות הקשות
העצמות שלנו אולי מרגישות קשות, אבל למעשה הן רקמה חיה, שעשויה שכבות-שכבות של קולגן, חלבונים ומינרלים. כל החומרים האלה ארוזים ומהודקים כל כך טוב, שהעצמות שלנו יכולות לעמוד בעומסים מאוד גבוהים מבלי לכרוע תחת העומס.

כל זה די מרשים, במיוחד בהתחשב בעובדה שהמסגרת הזאת היא די דינאמית: בתהליך טבעי שמתרחש באופן קבוע בגוף,  העצמות כל הזמן נשברות ובונות את עצמן מחדש (bone remodeling) ונותנות לנו שלד חדש לגמרי בכל 10 שנים.

תוסיפו לזה את העובדה שאחרי גיל 30 מסת העצם מתחילה להתדלדל ותקבלו את התשובה לשאלה למה זה כל כך חיוני להתחיל עכשיו למלא את הרזרבות ולתת לעצמות את המזון האהוב עליהן: סידן. אסטרוגן, בונה העצמות השני בחשיבותו, מתחיל גם הוא לברוח מהגוף באזור גיל 30 וגורם לעצמות לאבד מהכוח שלהן ולכן חשוב לדאוג גם לו.

תזונה
אצל נשים שמקפידות על תזונה דלת קלוריות באופן קיצוני, הרבה פעמים מצב בריאות העצם הוא של אשה בגיל כפול. תזונה לא מאוזנת, משאירה את הגוף בחוסר של ויטמינים ומינרלים, וכל שלד נמצא בסיכון.

מחקרים מראים שהתזונה של יותר ויותר נשים בעשור השני לא כוללת מספיק מוצרי חלב ושלמעלה ממחצית מהנשים לא מקבלות מספיק סידן מהתזונה. אם אתן לא מעריצות גדולות של חלב, או גבינות, אפשר לשפר את מאזן הסידן באמצעות שעועית וסוגים שונים של אגוזים, במיוחד שקדים.

אבל הסיפור קצת יותר מורכב מאשר רק חוסר במינרלים כמו סידן. מחקרים מראים שישנם וויטמינים ומינרלים אחרים חשובים. למשל, בלי ויטמין D, העצמות לא יכולות לספוג סידן. קצת שמש, סלמון, סרדינים ומיץ תפוזים יכולים להיות מקורות טובים להשלמת הוויטמין. על ויטמין
K (כרוב, תרד, ברוקולי) אמנם לא שומעים יותר מדי והוא לא בונה באופן ישיר את העצמות, אבל הוא חשוב כי הוא מאפשר לחלבונים מסוימים שקשורים לתהליך בניית העצמות לעשות את העבודה שלהם. גם המינרל אשלגן (בטטה, תפוחי אדמה, יוגורט, בננה) חשוב, כי הוא עוזר לנטרל את החומציות ששואבת סידן מהגוף.

ספורט
בטח, יש התמכרויות גרועות יותר מפעילות גופנית, אבל יתר פעילות גופנית יכול להיות קטלני לעצמות. כאשר אשה צעירה מאבדת יותר מדי ממסת השומן בגוף (
BMI נמוך מ-18), השחלות שלה מפסיקות לייצר אסטרוגן ומפחיתות את קצב התחדשות העצם במחצית.

יותר מזה, מחקרים מצביעים על סוגים ספציפיים של פעילות גופנית, שבמיוחד לא עושים טוב לשלד. למשל, רכיבה על אופניים עלולה לגרום לאובדן מסת עצם. לעומת זאת, מחקרים מראים שזעזוע מתון וקבוע על העצם, שמאפיין סוגים אחרים של פעילות גופנית (כמו צעידה, ריצה, או הרמת משקולות) הוא המפתח לעודד את השלד לספוג ולהשתמש ביותר מינרלים. מחקר שפורסם בכתב העת-
Journal of Applied Physiology, הראה שפעילות גופנית שכללה אימוני התנגדות ומשקולות הראתה סמנים לגדילת עצם אחרי 16 שבועות בלבד.

מזונות מזיקים
אם אורח החיים שלך מאפשר מעט מדי זמן איכות, תזונה לא מאוזנת או לא בריאה, ללא מנוחה ראויה, את צריכה להיות בכוננות עצמות גבוהה, אפילו אם דואגת להשלמת הכנסה של סידן באמצעות תוספים. עודף של חומרים כמו קפאין, מלח ואלכוהול יכולים להפריע ליכולת של הגוף לספוג מינרלים ולהחזיק אותם. עודף קפאין לדוגמא יכול לגרום לגוף להפריש סידן לפני שהוא נספג כמו שצריך. אלכוהול ומלח פועלים באופן דומה. ההימור הכי בטוח שלך, הוא לא יותר משתי כוסות קפה ביום, לא יותר משני משקאות אלכוהוליים ביום, ולא יותר מכפית מלח אחת. משטר כזה לא יעשה טוב רק לעצמות שלך, אלא לבריאות ולהרגשה כולה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.